W ubiegłym tygodniu wojewoda kujawsko-pomorskim Michał Sztybel wezwał prezydenta Torunia do działań w celu aktualizacji opłat za przekazane redemptorystom w 2017 roku dwie działki leżące w toruńskim Porcie Drzewnym. Prezydent Torunia Michał Zaleski odpowiada, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem.
Chodzi konkretnie o działki: nr 120/6 o pow. 1,3244 ha oraz 124/2 o pow. 0,3929 ha. Obie z nich oddano w użytkowanie wieczyste redemptorystom w 2017 roku na mocy zarządzenia ówczesnego wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza. Wobec pierwszej z nich wojewoda zastosował 60 procentową bonifikatę od pierwszej opłaty, ustalonej w wysokości 15 proc. wartości działki. W drugim przypadku był o wiele bardziej łaskawy - tu udzielił aż 85 proc. bonifikaty od pierwszej opłaty, ustalonej w wysokości 15 proc. ceny. Na pierwszej z wymienionych działek stoi obecnie ogromny gmach Muzeum Pamięć i Tożsamość. Muzeum, którego bramy nadal są zamknięte dla zwiedzających (WIĘCEJ TUTAJ). Drugą z działek zajmuje w mniejszej części wspomniana instytucja kultury, a pozostały obszar pozostaje niezagospodarowany.
Według ustaleń poczynionych przez Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy: "Dotychczas zgromadzone przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego materiały (pisma kierowane do Prezydenta Miasta Torunia, odpowiedzi na wskazane wystąpienia, wyjaśnienia Fundacji Lux Veritatis) nie wykazują żadnych kontrolnych (poza pismem) działań podejmowanych w przedmiotowym zakresie przez Prezydenta Miasta Torunia".
W związku z tym 11 kwietnia br. wojewoda wezwał prezydenta Torunia "do niezwłocznego podjęcia działań zmierzających do aktualizacji opłat z tytułu użytkowania wieczystego przedmiotowych nieruchomości Skarbu Państwa w odniesieniu do wskazanego wyżej podmiotu. Niedopuszczalnym jest, by aktualizacje wartości nieruchomości, od których naliczana jest opłata nie była aktualizowana rzadziej niż co 6 lat. W odniesieniu do wskazanych powyżej nieruchomości okres na aktualizację upłynął".
Prezydent Torunia: "wymóg spełniamy w tym roku"
- Nie patrzymy na to pismo pana wojewody z perspektywy kampanii wyborczej. Wierzymy, że wynika ono z autentycznej troski pana wojewody o finanse Skarbu Państwa - mówił Marcin Czyżniewski, przewodniczący kończącej się kadencji Rady Miasta i radny-elekt nowej. - Sprawa jest tu jasna i oczywista, pan wojewoda otrzymał wyjaśnienia. Mieliśmy kontrolę RIO [Regionalne Izby Obrachunkowe - przyp. red.] w zeszłym roku, która nie wykazała żadnych nieprawidłowości. Zresztą my stawki aktualizujemy nie częściej niż raz na trzy lata, a pan wojewoda powiedział, że musimy robić to nie częściej niż raz na sześć lat. Okazało się, że jesteśmy bardziej liberalni w tej sprawie - dodał.
Na potwierdzenie tych słów podczas konferencji dotyczącej wyremontowanej kamienicy przy ul. Bydgoskiej 50/52 (12 kwietnia), głos w sprawie zabrał obecny również prezydent Torunia Michał Zaleski:
- Wymóg, o którym pisał pan wojewoda - sześciu lat - spełniamy w tym roku - podkreślił ubiegający się o reelekcję Michał Zaleski. - Opłata była ustanowiona od 2018 roku, a sześć lat mija w tym roku.
Czytaj także: