Podczas dzisiejszej (04.07) konferencji prasowej w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy omówiono wyniki tegorocznej rywalizacji o puchar Rowerowej Stolicy Polski. W spotkaniu wzięli udział m.in. koordynatorzy wydarzenia z poszczególnych miast i gmin biorących udział w rywalizacji. Z rąk prezydenta Bydgoszczy najlepsi rowerzyści otrzymali natomiast specjalne nagrody.
Wydarzenie powstało sześć lat temu w Bydgoszczy, ale to wsparcie wszystkich miast, które włączyły się do tej akcji, sprawia, że rywalizacja o Rowerową Stolicę Polski nabiera z roku na rok większego tempa. To właśnie w tegorocznej edycji wzięła udział największa liczba miast i gmin z całego kraju.
Nowy rekord Polski
Celem rywalizacji w RSP ma być zachęcenie mieszkańców gmin i miast w całej Polsce do większej aktywności fizycznej. W czasie tegorocznej edycji ustanowiono rowerowy rekord Polski. Wyniósł on ponad 10 tys. 44 kilometry 830 metrów. Pierwsze miejsce zajął - Krzysztof Fechner, a tuż za nim - jak podkreślił prowadzący konferencję - "z drobniusieńką różnicą", uplasował się - Jacek Kwiatkowski. Obaj panowie wykręcili powyższy rekord w ciągu miesiąca.
- Staraliśmy się wstawać jak najwcześniej rano, aby zrobić te trzysta kilometrów dziennie. Do godz. 9 próbowaliśmy zrobić pierwszą setkę, następnie przerwa i kolejne sto kilometrów. Zdarzało się tak, że ostatnią setkę kończyliśmy przed północą - mówił Krzysztof Fechner.
- Największą trudnością było jeżdżenie od punktu do punktu na nieznanych trasach. Dodatkowo mieliśmy plecaki, które ważyły około siedem kilogramów. To nas bardzo spowalniało - podkreślał Jacek Kwiatkowski. - Większość dni kończyliśmy przed północą. Kilka dób spaliśmy zaledwie po godzinie. Wypas był, kiedy spaliśmy 3-4 godziny dziennie w ciągu tych 30 dni. Brak snu to jest jedna z najgorszych rzeczy. Nie jesteśmy w stanie go niczym zastąpić - dodał.
Jak angażować mieszkańców w sport?
Uczestnicy konferencji mogli także posłuchać dyskusji: "Jak zaangażować mieszkańców w nowe wydarzenia sportowo-rekreacyjne?" Wzięli w niej udział koordynatorzy Rowerowej Stolicy Polski z różnych części kraju.
- U nas w Kołobrzegu jak i całym powiecie kołobrzeskim występuje duża ilość ścieżek rowerowych. W przyszłości chcemy, aby wszystkie ścieżki Pomorza Zachodniego były połączone i aby dzięki temu rowerzyści kręcili kolejne kilometry. Bardzo się cieszymy, że jeśli chodzi o miasta wśród naszego województwa wykręciliśmy najwięcej kilometrów - mówił Robert Szpak, koordynator RSP w Kołobrzegu.
Natomiast Hanna Prokopiak z Murowanej Gośliny w powiecie poznańskim tłumaczyła, że sport zawsze był istotny dla mieszkańców miasta.
- Co roku organizowana jest u nas "Murowana Dycha", w której biorą udział nie tylko mieszkańcy, ale też goście z okolicy. Mamy rowerzystów, którzy lubią kontakt z przyrodą poprzez wycieczki do lasu. Rodowici mieszkańcy nie wiedzą jednak, gdzie pojechać w okolicy, aby zobaczyć miejsca w naszej gminie, które są atrakcyjne turystycznie, a o których nie wiedzieli. U nas takim ciekawym tropem okazał się rajd rowerowy - "Moczymy giry". Polegał on na tym, że co czwartek startowaliśmy z parku miejskiego na rowerach w kierunku okolicznych jezior - mówiła koordynatorka RSP.
Zwycięskie miasta i gminy
Walka o zwycięstwo toczyła się od 1 do 30 czerwca br. włącznie, zaś sam konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: miast prezydenckich oraz pozostałych gmin oraz miast. Na 53 ośrodki miejskie rywalizujące w całej Polsce to Białej Podlaskiej po raz kolejny przypadł tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Tamtejsi rowerzyści przez cały czerwiec wykręcili w tym roku blisko 1,5 mln km. Na kolejnych miejscach podium znalazły się: Puławy ( blisko 500 tys. wykręconych kilometrów) oraz Gniezno.
Wśród miast regionu najwyższą 10. lokatę zdobyła Bydgoszcz wraz z Metropolią Bydgoską, której mieszkańcy pokonali łącznie 2 mln 247 060 km. Z kolei Inowrocław zajął 29. miejsce, a Toruń - 40. Włocławek i Grudziądz uplasowały się na 49 i 50. pozycji.
W przypadku RSP dla gmin na pierwszym miejscu znalazła się gmina Otyń z województwa lubuskiego. Na kolejnych lokatach pojawiły się samorządy z regionu Kujaw i Pomorza:
- drugie miejsce zajęła gmina Świekatowo (113 325 km i 32 222 pkt),
- na trzecim znalazła się gmina Łysomice (326 143 km i 29 940 pkt).
W sumie w tym roku do rywalizacji stanęło 149 samorządów z całej Polski, a kilometry w miastach zbierało 49 tysięcy rowerzystów.
CZYTAJ WIĘCEJ:
- Czy istnieje obowiązek rejestracji kur przydomowych?
- Fundusz Filmowy Kujawy Pomorze NASZA ROZMOWA
- Gaz, prąd i OC w górę od lipca. Jakie jeszcze przepisy ulegają zmianie?
-