Rewolucja na moście Pomorskim w Bydgoszczy. Ruszają konsultacje społeczne

Region Raport
Biznes Region
Most Pomorski w Bydgoszczy
Fot. UM Bydgoszcz

Most Pomorski w Bydgoszczy powstał ponad 50 lat temu. Niestety stan przeprawy się pogarsza, dlatego też magistrat chce postawić nową konstrukcję. Pojawiły się już trzy koncepcje.

 

Jest coraz gorzej

Most Pomorski wybudowano w 1970 roku. To istotne połączenie z trasą S5. Konstrukcja została wyremontowana w latach 2004-2005. Od tego momentu minęły blisko dwie dekady. Obecnie stan przeprawy jest coraz gorszy. Na jesieni 2022 roku odkryto zarysowania na jednej z belek. Wówczas podjęto decyzję o ograniczeniu prędkości w ruchu tramwajów i pojazdów, a także zakaz wjazdu na most ciężarówek o masie powyżej 10 ton z wyjątkiem autobusów komunikacji miejskiej.

Obecnie magistrat przymierza się do gruntownego remontu mostu. Na stole pojawiły się też konkretne koncepcje. Dokładnie trzy propozycje. Pierwsza zakładająca powstanie jednego nowego mostu, druga - dwóch i trzecia - trzech.

– Obecny 80-metrowy obiekt może zostać zastąpiony przez trzy rodzaje przepraw. Projektanci mają zaproponować wariant z jednym mostem, dwoma lub trzema dwa drogowe i tramwajowy. Nowe konstrukcje mają być dłuższe niż obecna. Zakładamy też likwidację tunelu prowadzącego na parking centrum handlowego - poinformował Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Remont zakłada także powstanie trzech pasów ruchu w każdą stronę oraz remont torowiska. - Na nowych mostach pojawią się trzy pasy ruchu w każdą stronę, z czego skrajne będą buspasami. Pojawią się też ciągi pieszo-rowerowe. Planowane zadanie zakłada też remont torowiska tramwajowego wzdłuż ul. Toruńskiej aż w okolice ulicy Perłowej – mówi Okoński.

 

Nie tylko most

Przy okazji rewolucji na moście Pomorskim swoje oblicze zmienią także sąsiadujące z nim po dwóch stronach ronda. Wykonawca ma zaprojektować na rodzie Fordońskim dodatkowe wyprowadzenie linii tramwajowej w ulicę Wyszyńskiego. Z kolei projektant przygotuje dwa warianty ronda Toruńskiego z pozostawieniem torowiska do Babiej Wsi albo z torowiskiem w pasie ulicy Toruńskiej.

Projekty zostaną poddane konsultacjom społecznym. W ramach opcji będzie również możliwość przygotowania szczegółowej dokumentacji projektowej. Po jej przygotowaniu będzie można przystąpić do prac budowlanych. Wstępna dokumentacja nowego łącznika północnej i południowej części Bydgoszczy ma powstać w 10 miesięcy od podpisania umowy. Po 15 miesiącach inwestycja ma posiadać decyzję środowiskową.

 

Remont mostu na przykładzie

Przykładem remontu znanego mostu w regionie jest modernizacja mostu im. Piłsudskiego w Toruniu. Inwestycja rozpoczęła się w 2020 roku i została zakończona dwa lata później. Łącznie prace pochłonęły 132 miliony złotych z czego 75 milionów pochodziły ze środków rządowych.

Przy okazji modernizacji odnowiono konstrukcję, wymieniono nawierzchnię, poszerzono chodniki i ścieżki rowerowe. Wymieniono iluminację i oświetlenie oraz powstały trzy punkty widokowe.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: