Kolarki opanują drogi w kujawsko-pomorskim. Wyścig wyruszy z doskonale znanego miejsca

Region Raport
Styl Życia
@
Fot. mat. organizatora

W dniach 25-28 lipca odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet „Śladami Anny Wazówny”. I etap rywalizacji zaplanowano na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu. Następnie kolarki przeniosą się w okolice Golubia-Dobrzynia.

 

Silna pozycja w regionie

Pierwsza edycja Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Kobiet „Śladami Anny Wazówny” odbyła się w 2020 roku. Organizatorem przedsięwzięcia jest klub kolarski TKK Pacific Toruń, a patronem honorowym marszałek województwa (wyścig rozgrywany jest o Puchar Marszałka Województwa Piotra Całbeckiego). Od samego początku główną ideą przyświecającą rywalizacji było nadanie mu rysu historycznego, stąd też dobór patronki - Anny Wazówny.  


- Historia rejonu Golubia-Dobrzynia zapisała się wokół zamku. Dlatego padł taki pomysł, żeby wyścigowi przyświecał rys historyczny i żeby to kobieta była tą osobą, dla której będziemy to kultywować i żeby kolejne pokolenia pamiętały, że królewna tu żyła i tu została pochowana. Naszym celem jest to, żeby wyścig przemierzał cały szlak jej drogi. Wyścig jest dedykowany kobietom, dlatego fajnie, że to się przyjęło. Do tego chcemy, żeby zamek w Golubiu żył i to nie tylko walkami rycerskimi - opowiadał nam organizator wydarzenia Leszek Szyszkowski z TKK Pacific Toruń.

Wyścig ma też na celu promocję dziedzictwa historycznego kujawsko-pomorskiego. Zmagania wystartują na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu, który został oddany do użytku w maju. A jak Wisła, to i Flisacy. Co ważne, 2024 jest rokiem flisactwa w Toruniu. Przed laty przez Bulwar Filadelfijski w Toruniu przejeżdżał wyścig Tour de Pologne. Jeden z etapów będzie wiódł przez Szafarnię, gdzie przed laty wakacje spędzał wybitny kompozytor Fryderyk Chopin. Gdzie pojadą kolarki?

Wyścig „Śladami Anny Wazówny” jest częścią kalendarza UCI, a więc światowej federacji. Rywalizacja rozpocznie się 25 lipca o godz. 17:00 na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu. Tego dnia przewidziano jazdę drużynową na czas. Kolarki pokonają dystans 3,2 km na odcinku od Bramy Żeglarskiej do Waryńskiego.

Następnie peleton przemieści się do Golubia-Dobrzynia. II etap wystartuje 26 lipca o godz. 16:00 na Placu 1000-lecia. Będzie to wyścig ze startu wspólnego. Łącznie zawodniczki będą miały do przejechania 116 km, na co składają się 3 rundy na trasie wiodącej m.in. przez Węgiersk, Wilczewo, Radomin, Płonne i Szafarnię. III etap wyruszy 27 lipca o godz. 11:00. Start honorowy zaplanowano na Moście Błękitnej Armii, a start i meta zostaną zlokalizowane przy ulicy PTTK. Przewidziano 2 rundy duże i 2 rundy małe, co w końcowym rozrachunku ma dać 115 km. Trasa III etapu ma wieść m.in. przez Słuchaj, Chełmoniec, Leśno, Nowogród, Węgiersk oraz Lisewo.

Finałowy etap to jazda indywidualna na czas na odcinku 13 km. Start odbędzie się 28 lipca o godz. 10:00 przy ulicy PTTK, zaś metę zaplanowano pod zamkiem.  

 


Ważna dla regionu postać

Postać Anny Wazówny jest w naszym regionie bardzo ważna. Siostra Zygmunta III Wazy przybyła na teren obecnego województwa kujawsko-pomorskiego, ponieważ z uwagi na wyznanie protestanckie nie mogła mieszkać na Wawelu. Królewna pełniła urząd starosty brodnickiego oraz starosty golubskiego. Jak na XVIII wiek była kobietą wyjątkowo światłą. Ściągała na zamek w Golubiu-Dobrzyniu elity intelektualne tamtych czasów. Wazówna zmarła w 1625 roku w Brodnicy i nadal jest w naszym regionie, gdyż po latach bojów pochowano ją w toruńskim kościele pw. Najświętszej Marii Panny.

 

Kujawsko-pomorskie kolarstwem stoi

Na ścieżkach rowerowych regionu widać wielu kolarzy amatorów. Władze lokalne regularnie rozwijają siatkę tras prowadzących do miejsc atrakcyjnych turystycznie. Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego wytypował kolarstwo jako jedną z najważniejszych dyscyplin dla regionu w ramach projektu Kujawy-Pomorze Team. Celem przedsięwzięcia jest stworzenie jeszcze lepszych warunków dla kolarzy w wieku do lat 23. W naszym województwie działa szereg klubów kolarskich, a w szczególności szkółek. Największymi są TKK Pacific Toruń, ALKS Stal Grudziądz i Copernicus Toruń.

W regionie nie brakuje też imprez kolarskich. Kluby zrzeszone w Kujawsko-Pomorskim Związku Kolarskim organizują w ciągu roku szereg wyścigów w różnych częściach regionu. Są też komercyjne imprezy dla amatorów. Wśród nich wyróżnia się Enea Pałuki Tour, którego trasy wiodą przez pogranicze kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Organizowany jest także Enea Bydgoszcz Cycling Challange.

Klasykę stanowi wyścig „Owocowy Przełaj”, który odbywa się w listopadzie. Wówczas zawodnicy rywalizują na terenie sadu w Laskowicach.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: