Niestety podwoiła się liczba zgłoszonych wypadków w pracy w województwie kujawsko-pomorskim w porównaniu z majem. W czerwcu 2024 roku do Okręgowej Inspekcji Pracy w Bydgoszczy zgłoszono ogółem 18 wypadków, w tym 3 wypadki śmiertelne, 8 wypadków ciężkich, 4 wypadki zbiorowe oraz 3 wypadki tzw. lekkie. Miesiąc wcześniej było to tylko 7 wypadków, w tym 2 śmiertelne.
Wypadki śmiertelne
- Pierwszy zgon miał miejsce 7 czerwca 2024 roku na terenie budowy domu mieszkalnego jednorodzinnego w Bydgoszczy. Podczas rozmowy właściciela przedsiębiorstwa mężczyzna, z którym miała być zawarta umowa zlecenie, nagle zasłabł i doszło do zatrzymania akcji serca. Na miejsce wezwano służby medyczne. Czynności ratownicze nie przyniosły oczekiwanego rezultatu i poszkodowany zmarł.
- 21 czerwca w zakładzie obróbki mechanicznej elementów metalowych w Chełmnie podczas pracy zasłabł mężczyzna i stracił przytomność. Udzielono mu pierwszej pomocy i wezwano karetkę. Pomimo podjęcia czynności ratowniczych poszkodowany zmarł.
- 28 czerwca spadł z dachu mężczyzna na terenie budowy budynku hali produkcyjnej w Grudziądzu. Po upadku z wysokości około 15 metrów z wielonarządowymi urazami poszkodowany został przewieziony do szpitala, gdzie niestety zmarł.
Wypadki ciężkie
- 3 czerwca 2024 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu 7 maja uległ pracownik zakładu transportowego w Inowrocławiu. Poszkodowany, jadąc służbowym Fordem Connectem drogą ekspresową S10, zjechał na drugi pas drogi i zderzył się z ciężarówką. Z wielonarządowymi urazami został przewieziony do szpitala.
- Tego samego dnia okręgowy inspektor pracy został zawiadomiony o wydarzeniu w zakładzie produkcji wyrobów garmażeryjnych w Bydgoszczy, które miało miejsce 24 maja. Po smażeniu produktów gorący olej został zlany do wiadra, które postawiono na posadzce. Poszkodowana pracownica w trakcie czyszczenia tac potrąciła nogą pojemnik. Doszło do oblania nogi kobiet olejem. Poszkodowana doznała poparzenia II i III stopnia łydki i stopy.
- 4 czerwca miał wypadek pracownik firmy transportowej z Rozgart. Poszkodowany kierował ciągnikiem siodłowym wraz z naczepą. W Zarzeczu w gm. Dębowiec na łuku drogi zjechał na drugi pas jezdni i zderzył się z jadącą z naprzeciwka ciężarówką. Z wielonarządowymi urazami został przetransportowany do szpitala.
- 7 czerwca w Piotrkowie Kujawskim na terenie budowy domu jednorodzinnego pracownik zakładu budowlanego pracował przy zabezpieczaniu dachu budynku przed deszczem. Rozkładał plandekę, stojąc na podeście rusztowania na wysokości około 6 metrów, z którego spadł na posadzkę. Z licznymi obrażeniami, w tym głowy, został przetransportowany helikopterem LPR do szpitala.
- Pracownik warsztatu naprawy pojazdów w Bydgoszczy 10 czerwca czyścił metalowy element szlifierką z zamocowaną tarczową szczotką drucianą. Nastąpiło oderwanie metalowego elementu szczotki (drutu szczotki). Wyrzucony odłamek trafił poszkodowanego w lewe oko. W szpitalu mężczyzna przeszedł zabieg wyciągnięcia ciała obcego z oka.
- 18 czerwca na budowie budynku wielorodzinnego w Bydgoszczy pracownik zakładu budowlanego podczas przygotowywania szalunku spadł ze stropu z wysokości około 5 metrów. W wyniku uderzenia o posadzkę doznał wielonarządowych urazów, w tym urazów głowy.
- 26 czerwca w Sulnowie pracownik zakładu wykonawstwa instalacji wodno-kanalizacyjnych pracował w wykopie o głębokości około półtora metra. Zarwała skarpy wykopu, zsuwająca się ziemia częściowo przysypała mężczyznę. Doznał złamania kości miednicy.
- W Gniewkówcu w hali produkcyjnej zakładu poligraficznego 28 czerwca kobieta pomagała innemu pracownikowi w zlokalizowaniu awarii maszyny sztancującej. Prawą dłoń miała ułożoną na kole zębatym mechanizmu napędu. Strefa pracy nie była zabezpieczona przed dostępem. Drugi pracownik w tym czasie uruchomił napęd maszyny. Palec został wciągnięty przez mechanizm urządzenia. Spowodowało to rany otwarte palca prawej ręki.
Przyczyny wypadków w pracy według portalu Asystent BHP
Techniczne:
- Niewłaściwe urządzenia zabezpieczające i brak środków ochrony zbiorowej.
- Wady konstrukcyjne i nieodpowiednia wytrzymałość materiałów.
- Niewłaściwe wykonanie lub ukryte wady materiałowe.
Organizacyjne:
- Tolerowanie odstępstw od zasad bezpiecznej pracy przez nadzór.
- Brak nadzoru i właściwej koordynacji prac zbiorowych.
- Niewłaściwe przeszkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa pracy.
- Brak lub niewłaściwe zabezpieczenie stanowisk pracy.
- Dopuszczenie do pracy osób bez wymaganych kwalifikacji zawodowych.
- Niewłaściwa organizacja stanowisk pracy.
Ludzkie:
- Nieprawidłowe zachowanie pracownika, takie jak lekceważenie zagrożeń, niedostateczna koncentracja uwagi, czy pośpiech.
- Samowolne działania pracownika, np. wykonywanie czynności bez usunięcia zagrożeń.
- Niestosowanie środków ochrony indywidualnej i zbiorowej.
CZYTAJ WIĘCEJ:
- Czy istnieje obowiązek rejestracji kur przydomowych?
- Fundusz Filmowy Kujawy Pomorze NASZA ROZMOWA
- Gaz, prąd i OC w górę od lipca. Jakie jeszcze przepisy ulegają zmianie?