Jest już kierunek lekarski, a będą pielęgniarstwo i… prawo. Politechnika Bydgoska konsekwentnie rozwija swoją ofertę o kierunki, które na pierwszy rzut oka nie kojarzą się z uczelniami technicznymi. Czy bydgoszczanie będą wyznaczali nowy trend?
Trzy nowe kierunki w Bydgoszczy
Politechnika Bydgoska poinformowała w połowie marca o uruchomieniu od roku akademickiego 2025/26 nowego kierunku jakim będzie teleinformatyka i cyberbezpieczeństwo. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ. Okazuje się, że to nie koniec nowości w ofercie mieszczącej się na Fordonie uczelni.
Władze PBŚ postanowiły, iż od nowego roku akademickiego uruchomią w swoich murach prawo oraz pielęgniarstwo. Przyszłe pielęgniarki oraz przyszli pielęgniarze będą się kształcili na Wydziale Medycznym PBŚ, który działa od tego roku akademickiego za sprawą kierunku lekarskiego. Przypomnijmy, że od listopada PBŚ prowadzi Wielospecjalistyczny Szpital Kliniczny im. dr. Emila Warmińskiego przy Szpitalnej 19. Do tego do dyspozycji studentów jest m.in. Centrum Symulacji Medycznych.
Studia na kierunku pielęgniarstwo potrwają 3 lata, a w pierwszy roczniku znajdą się miejsca dla 48 osób. Rekrutacja miałaby ruszyć w wakacje.
- Program studiów na kierunku Pielęgniarstwo jest zgodny z aktualnie obowiązującymi standardami kształcenia i obejmuje przedmioty z grupy nauk przedklinicznych, nauk w zakresie podstawowej opieki pielęgniarskiej i specjalistycznej, nauk społecznych i humanizmu w pielęgniarstwie. Złożyliśmy stosowną dokumentację w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Trwa przewidziana przepisami procedura – mówi prof. dr hab. n. med. Małgorzata Tafil-Klawe, Dziekan Wydziału Medycznego PBŚ.
Prawnicy z… politechniki
Ciekawym ruchem PBŚ jest uruchomienie od nowego roku akademickiego studiów na kierunku prawo. Obecnie w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego procedowany jest wniosek w tej sprawie. Nauka na tym kierunku ma potrwać 5 lat, a studia będą miały charakter jednolitych studiów magisterskich. Od VIII semestru kształcenie będzie odbywać się w ramach jednego z czterech modułów: karnoprawnego, cywilno-handlowego, prawa inwestycji strategicznych albo prawa nowych technologii.
- Na Politechnice Bydgoskiej, uczelni interdyscyplinarnej, chcemy być dla wzorem innych politechnik rozwijać nie tylko nauki przyrodnicze, techniczne, medyczne czy informatyczne, ale także nauki społeczne. Stawiamy na nowe obszary dydaktyczne odpowiadające na potrzeby rynku i cieszące się bardzo dużą popularnością wśród młodzieży. Takim kierunkiem jest prawo. Wsłuchujemy się w trendy i wybory młodych ludzi, co jest szczególnie ważne dla uczelni w obliczu zbliżającego się niżu demograficznego – mówi dr hab. inż. Małgorzata Gotowska, prof. PBŚ,
Prorektor ds. kształcenia i spraw studenckich. Uczelnia deklaruje, że wykładowcami będą prawnicy - praktycy. - Proponowany przez Politechnikę kierunek studiów prawniczych kładzie nacisk na praktykę. Tego typu ujęcie uczy nie tylko jak przełożyć przepis na konkretną sprawę, ale rozwija także umiejętności takie jak argumentacja, działania pod presją. Praktyczne podejście jest inwestycją w przyszłą skuteczność prawnika – mówi Patrycja Konarzewska, radca prawny.
Kolejne takie kierunki w regionie
Pielęgniarstwo w naszym województwie nie jest niczym nowym. Studia na tym kierunku są realizowane na Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy w ramach I i II stopnia. Pielęgniarstwo na UMK zajmuje 13. miejsce w rankingu Perspektyw za 2024 roku. Oprócz tego pielęgniarstwo znajduje się w ofercie prywatnych uczelni: Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Wyższej Szkoły Gospodarki w Toruniu, toruńskiej filii Powiślańskiej Szkoły Wyższej, Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy, Akademii Kujawsko-Pomorskiej w Bydgoszczy, Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy, Bydgoskiej Szkole Wyższej, Kujawskiej Szkole Wyższej we Włocławku, Państwowej Akademii Nauk Stosowanych we Włocławku i Wyższej Szkole Gospodarki we Włocławku.
Prawo jest już obecne na toruńskim Uniwersytecie Mikołaja Kopernika oraz na bydgoskim Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. Co ciekawe, prawo na UMK zajęło 10. miejsce w rankingu Perspektywy za rok 2024.
CZYTAJ WIĘCEJ: