Studenci, którzy od nowego roku akademickiego rozpoczną naukę na kujawsko-pomorskich uczelniach będą mieli do wyboru przynajmniej dwa nowe kierunki studiów. Politechnika Bydgoska uruchomi cyberbezpieczeństwo i teleinformatykę. Uniwersytet Mikołaja Kopernika planuje z kolei nowatorski kierunek realizowany w ramach międzynarodowej współpracy.
Cyberbezpieczeństwo i teleinformatyka
Politechnika Bydgoska swoją rekrutację na rok akademicki 2025/26 rozpocznie 5 czerwca. Wiadomo, że na liście kierunków pojawi się nowy kierunek, a będzie o cyberbezpieczeństwo i teleinformatyka. Studia będą inżynierskie i potrwają 3,5 roku. – Nasza nowa propozycja dydaktyczna odpowiada potrzebom otaczającej nas rzeczywistości. W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowych oraz rosnącej liczby cyberzagrożeń, kompetencje w obszarze cyberbezpieczeństwa i łączności stają się kluczowe nie tylko dla funkcjonowania wielu firm, organizacji i instytucji, ale również istotne z pespektywy życia codziennego społeczeństwa. Mamy świetny zespół specjalistów. Wśród nich są najbardziej wpływowi badacze, autorzy wielu metod w zakresie wykrywania ataków sieciowych, złośliwego oprogramowania czy dezinformacji – mówi dr inż. Tomasz Marciniak, prof. PBŚ, Dziekan Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki.
W ramach specjalności teleinformatycznej poruszone będą zagadnienia z zakresu sieci komputerowych, systemów operacyjnych, technologii chmurowych, wirtualizacji, a także administracji i konfiguracji urządzeń sieciowych. Cyberbezpieczeństwo to z kolei analizowanie, wykrywanie i przeciwdziałanie zagrożeniom cybernetycznym, w tym atakom hakerskim, złośliwemu oprogramowaniu czy naruszeniom ochrony danych.
Uruchomienie nowego kierunku wymagało od władz Politechniki Bydgoskiej poczynienia dodatkowych inwestycji. Gruntownie przebudowane oraz zmodernizowane zostaną pomieszczenia wydziałowe. Prace remontowe obejmują prawie 1600 mkw. powierzchni i kosztują 6 milionów złotych. Uczelnia pozyskała także blisko 2 mln złotych na zakup sprzętu informatycznego i utworzenie 4 nowych laboratoriów: Bezpieczeństwa sieci, Telefonii komórkowej 6G, Bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych, Informatyki śledczej.
Oznacza to, że kandydaci na studentów PB w roku akademickim 2025/26 będą mieli do wyboru 33 kierunki studiów stacjonarnych I stopnia, 22 kierunki studiów stacjonarnych II stopnia i 18 studiów niestacjonarnych II stopnia. Jedynym kierunkiem stacjonarnym o charakterze studiów jednolitych magisterskich na PB jest kierunek lekarski, a ten został uruchomiony w roku akademickim 2024/25.
Jedne z pierwszych takich studiów w Europie
Uniwersytet Mikołaja Kopernika od października uruchomi anglojęzyczne studia dotyczące zrównoważonego rozwoju miast. Kształcenie na kierunku potrwają 3 lata i mają charakter licencjatu. Z ramienia UMK projekt prowadzi Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej. - To, co wyróżnia ten kierunek, oprócz tego, że jest anglojęzyczny i studenci otrzymają dyplom siedmiu uczelni, to również fakt, że oferujemy studentom i studentkom spersonalizowane ścieżki rozwoju. Po pierwszym roku studiów, który dostarczy im podstawowych informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem miast, studenci będą mieli możliwość wyboru grupy programów, studiów i spersonalizowania swojej ścieżki studiowania - mówi dr hab. Magdalena Barwiołek, prof. UMK.
Kierunek jest realizowany w ramach sojuszu YUFE (Młode Uniwersytety dla Przyszłości Europy). To współpraca dziesięciu utworzonych już po II wojnie światowej uniwersytetów badawczych. Celem konsorcjum jest rozwijanie modelu Uniwersytetu Europejskiego, który wykracza poza tradycyjną misję uczelni rozumianą jako prowadzenie procesu dydaktycznego i działalności badawczej oraz angażowanie się w działania na rzecz społeczeństwa. - Jest to wydarzenie bezprecedensowe, zarówno jeśli mówimy o Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, jak i również o Sojuszu YUFE, a także o wszystkich sojuszach europejskich. Jest to jeden z pierwszych międzynarodowych kierunków, jaki powstał w Europie i oczywiście w Polsce - opowiada prorektorka UMK ds. kontaktów międzynarodowych dr hab. Magdalena Barwiołek, prof. UMK.
Obecnie na UMK funkcjonuje 16 wydziałów, na których studenci mogą się kształcić na 115 kierunkach - w tym 14 prowadzonych w języku angielskim oprócz filologii obcych. Według danych UMK, na uczelni studiuje 17 841 osób, w tym 1 119 obcokrajowców.
- Teatr Muzyczny w Toruniu doczeka się nowej siedziby
- Dlaczego chcemy zmienić pracę? RAPORT
- Jakie są perspektywy sody w Inowrocławiu?