Wydarzenie powstało sześć lat temu w Bydgoszczy, ale to wsparcie wszystkich miast, które włączyły się do tej akcji, sprawia, że rywalizacja o Rowerową Stolicę Polski nabiera z roku na rok większego tempa. Po raz kolejny do rywalizacji w ramach Rowerowej Stolicy Polski dołączyły zarówno - Toruń jak i Bydgoszczy. Wyścig o puchar RSP będzie się odbywać tradycyjnie w oparciu o dwie kategorie - miast oraz gmin. Już od jutra (21.03) startują oficjalne treningi przed tegoroczną edycją wydarzenia.
Rowerowa Stolica Polski to ogólnopolska rywalizacja miast i gmin o tytuł najbardziej rowerowej stolicy w Polsce. 21 marca rozpocznie się oficjalna dwumiesięczna rozgrzewka przed czerwcową rywalizacją o ten zaszczytny tytuł.
- Przez trzy lata z rzędu Nowa Sól oraz Biała-Podlaska wygrywały rywalizację o puchar Rowerowej Stolicy Polski. To właśnie oni i ich mieszkańcy będą w tym roku walczyć o Super Puchar - mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej (20.03) Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.
Przypomnijmy, że idea RSP powstała 6 lat temu w Urzędzie Miasta Bydgoszczy. Zalążkiem całej inicjatywy była rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Pierwotnie udział w zmaganiach brały udział tylko miasta prezydenckie, jednak z roku na roku liczba uczestniczących w zabawie samorządów jest coraz większa.
- Akcja Rowerowej Stolicy Polski daje satysfakcję z zabawy, która nam towarzyszy. Walka o Super Puchar to będzie dla nas wyzwanie, ale damy radę - podkreślała Beata Kulczycka, prezydent Nowej Soli.
Wtórował jej obecny na konferencji RSP prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk, mówiący o tym, że "to nie przypadek zadecydował, że Biała-Podlaska trzykrotnie zdobyła puchar RSP".
Ruszają treningi
W dniu jutrzejszym (21.03) startuje dwumiesięczny trening. - Po raz pierwszy po sześciu latach udało się nam uzyskać patronat Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Związku Kolarskiego nad wydarzeniem. Ponadto coraz więcej samorządów przystępuje do naszej inicjatywy - mówił Tomasz Dobrowolski, koordynator Rowerowej Stolicy Polski.
Podczas tegorocznej rywalizacji nie zabraknie nagród, pucharów oraz super-pucharu. Na tę chwilę weźmie w niej udział 130 samorządów (w ubiegłym było ich - 90). Organizatorzy liczą, że liczba ta jeszcze wzrośnie, podobnie jak ilość rowerzystów. - Zgłoszenia przyjmowane są do 15 maja. Wystarczy, że ktoś z urzędu gminy lub miasta zgłosi się do nas i załatwi wszystkie formalności - dodaje Tomasz Dobrowolski.
Oprócz Metropolii Bydgoszcz w kategorii miast prezydenckich biorą udział m.in. zwycięzcy ostatnich edycji RSP, a więc Biała Podlaska oraz Poznań, Kielce, Koszalin, Leszno, Płock, Rybnik, Toruń, Włocławek, Świnoujście, Legnica, czy Nowy Sącz.
Przypomnijmy, że podczas ubiegłorocznej edycji od 1 do 30 czerwca br. na 53 ośrodki miejskie rywalizujące w całej Polsce to właśnie Białej Podlaskiej po raz kolejny przypadł tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Tamtejsi rowerzyści przez cały czerwiec wykręcili w tym roku blisko 1,5 mln km. Na kolejnych miejscach podium znalazły się: Puławy ( blisko 500 tys. wykręconych kilometrów) oraz Gniezno.
Wśród miast regionu najwyższą 10. lokatę zdobyła Bydgoszcz wraz z Metropolią Bydgoską, której mieszkańcy pokonali łącznie 2 mln 247 060 km. Z kolei Inowrocław zajął 29. miejsce, a Toruń - 40. Włocławek i Grudziądz uplasowały się na 49 i 50. pozycji.
Zwycięzcę tegorocznej Rowerowej Stolicy Polski poznamy już 30 czerwca.
Jak dołączyć do RSP?
- znajdź i pobierz aplikację „Aktywne Miasta”, która umożliwia zbieranie kilometrów i śledzenie postępów. Aplikacja jest dostępna za darmo na urządzenia z systemem Android oraz iOS.
- po pobraniu aplikacji, załóż konto podając wymagane dane. Proces rejestracji jest szybki i intuicyjny.
- następnie przed wyjazdem na rowerze, wystarczy uruchomić aplikację i zbierać kilometry dla swojego miasta