Do 24 lipca kandydaci na studia, biorący udział w tegorocznej rekrutacji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, mają czas, aby dostarczyć wymagane dokumenty. Na studia pierwszego stopnia oraz jednolite studia magisterskie zgłosiło się łącznie prawie 18 tys. osób. Największym powodzeniem cieszyły się studia lekarskie. Zresztą podobnie jak na Politechnice Bydgoskiej, na której to w tym roku akademickim ten kierunek wystartuje po raz pierwszy.
We wspomnianym przypadku nie obyło się jednak bez kontrowersji. Na Politechnice Bydgoskiej od października zacznie działać kierunek lekarski. Na 60 dostępnych miejsc zgłosiło się 847 osób. Tym samym na jedno miejsce przypadło aż 14 kandydatów.
Jednak zdecydowany sprzeciw wobec otwarcia i przyznania limitu PB na kierunku lekarskim zgłosiło Porozumienie Rezydentów OZZL, Jednym z argumentów był - zdaniem PR - brak wystarczającej ilości kadry oraz brak dbania o "jakość kształcenia przyszłych lekarzy". W ubiegły czwartek (18.07) PB wydała specjalne oświadczenie, w którym zanegowała stwierdzenia Sebastiana Goncerza, przewodniczącego Porozumienia Rezydentów OZZL. Uczelnia podkreśliła w nim, że "Porozumienie Rezydentów OZZL powiela opinie niesłusznie kwestionujące przygotowanie Politechniki Bydgoskiej do rozpoczęcia kształcenia na kierunku lekarskim". Zdaniem PB "Tego rodzaju zarzut wynika najprawdopodobniej z braku dostatecznej wiedzy przedstawicieli PR OZZL na temat faktycznej sytuacji kadrowej Wydziału Medycznego PBŚ oraz podstawowych procedur związanych z przygotowaniem i prowadzeniem kierunku studiów" (z oświadczeniem w całości można zapoznać się TUTAJ).
Tymczasem na toruńskim uniwersytecie rekrutacja przebiegła w dość standardowym schemacie. Ogółem stacjonarnie chęć studiowania zadeklarowało ponad 3,5 tys. osób. Tu także kierunek lekarski należał do najbardziej "obleganych". O jedno miejsce konkurowało ze sobą aż 17 osób. Dalej znalazła się psychologia i prawo (ponad tysiąc osób; 9 osób na jedno miejsce). Na dalszych miejscach uplasowały się z kolei następujące kierunki:
- weterynaria (829 zgłoszeń; 12 osób na jedno miejsce),
- fizjoterapia (687 zgłoszeń),
- pielęgniarstwo (588 zgłoszeń),
- filologia angielska (537; 9 osób na miejsce).
Dokumenty do Komisji Rekrutacyjnej w Toruniu można dostarczać osobiście lub listownie na adres: Uczelniana Komisja Rekrutacyjna UMK, ul. Gagarina 11, 87-100 Toruń. Na miejscu dokumenty przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 18:00 (19, 22, 23 i 24 lipca), a w sobotę 20 lipca w godz. 9:00 – 14:00.
W Bydgoszczy dokumenty można dostarczyć osobiście do siedziby Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej przy ul. Karłowicza 24 lub wysłać na adres korespondencyjny: Collegium Medicum, ul. Jagiellońska 15, 85-067 Bydgoszcz z dopiskiem "Uczelniana Komisja Rekrutacyjna".
Na miejscu dokumenty przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00 (19, 22, 23 i 24 lipca), a w sobotę 20 lipca w godz. 9:00 – 13:00.