Dlaczego chcemy zmienić pracę? Badania mobilności zawodowej Polaków dla Pracuj.pl. Wyniki mówią o sporych różnicach generacyjnych

Puls Dnia
Biznes Region
Biznes Opinie
praca
Fot. 123rf

Czasy, kiedy CV dużej części pracowników były wyjątkowo krótkie – bo dziesiątki lat pracowali w jednej firmie – minęły już jakiś czas temu. Z badań mobilności zawodowej Polaków wynika, że w najmłodszej generacji jest ona naprawdę wysoka - w ciągu ostatniego roku aż 49 proc. osób podjęło decyzję o zmianie pracy! Dlaczego tak się dzieje?

- Praktycznie niedługo po zatrudnieniu w nowej firmie zaczynam przeglądać oferty pracy – mówi nam trzydziestoletni inżynier – i nie chodzi o to, że tam, gdzie pracuję, jest mi źle. Do tej pory, może poza jednym przypadkiem, trafiałem dobrze albo bardzo dobrze. Tak naprawdę chodzi po prostu o lepsze zarobki i ewentualne bonusy – ubezpieczenie medyczne, karnet do siłowni itd. Jeśli znajdę coś lepszego, niż to, co mam, to biorę udział w rekrutacji. Jak się nie uda, to nic się nie dzieje. Szukam dalej.

Raport dotyczący mobilności zawodowej Polaków przygotował serwis Pracuj.pl – i choć pewnie nie ma w nim wielkich zaskoczeń, co do trendów, to niektóre liczby robią wrażenie.

Z raportu wynika, że choć mobilność zawodowa Polaków co prawda notuje w 2025 roku drobny spadek, to wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Wyraźnie ponad jedna trzecia badanych (we wszystkich generacjach) – dokładnie 37 proc. - aktywnie szuka nowego zatrudnienia lub planuje zmianę.

Skłonność do zmiany a wiek

- Skłonność do zmiany pracy różni się w zależności od wieku. Wśród bardziej doświadczonych pracowników jest ona niższa, natomiast młodsze grupy wykazują większą gotowość do podjęcia nowego zatrudnienia. – czytamy w raporcie Pracuj.pl -  Największą mobilność widać wśród osób w wieku 25-34 lata – aż 49 proc. badanych w tej grupie aktywnie szuka pracy lub planuje jej zmianę.

W raporcie czytamy, że w 2025 roku mobilność zawodowa Polaków utrzymuje się na wysokim poziomie. „W ciągu ostatnich 12 miesięcy aż 19 proc. aktywnych zawodowo osób zdecydowało się na zmianę miejsca zatrudnienia. Dane te potwierdzają, że elastyczność i gotowość do nowych wyzwań są istotnym elementem współczesnego rynku pracy.”

Dlaczego szukają nowej pracy?

Jak łatwo się domyśleć, najistotniejszym czynnikiem pozostają zarobki. Ponad połowa, bo aż 55 proc. badanych, wskazuje chęć otrzymywania wyższego wynagrodzenia jako główny powód zmiany pracy. Z badania wynika też, że jest to niezależnie od wieku pracowników. 

Grafika: Badania mobilności zawodowej Polaków – Pracuj.pl

- Wbrew obiegowym opiniom najmłodsze pokolenie na rynku pracy nie kieruje się wyłącznie pasją czy elastycznością zatrudnienia – dla wielu kluczowe jest wynagrodzenie, które zapewnia stabilność i niezależność finansową. To sygnał dla pracodawców, że konkurencyjne wynagrodzenie pozostaje fundamentem skutecznej strategii rekrutacyjnej, a same benefity pozapłacowe, choć istotne, nie są w stanie zastąpić atrakcyjnych warunków finansowych  – podkreśla Agata Roszkiewicz, ekspertka ds. wynagrodzeń i benefitów w Pracuj.pl. 

Innym istotnym aspektem są możliwości rozwoju zawodowego – 28 proc. zatrudnionych deklaruje, że brak perspektyw na awans lub rozwój umiejętności jest powodem rozważania zmiany pracy. Warto dodać, że według raportu Pracuj.pl 30 proc. wszystkich respondentów czuje się niedocenionych w obecnym miejscu zatrudnienia - co również skłania  do szukania nowych możliwości. Jednocześnie wśród najmłodszych to tylko 18 proc. - można więc wyciągnąć wniosek, że starsze grupy zawodowe częściej zwracają uwagę na kwestię docenienia ich pracy przez szefa.

A co nas zatrzymuje w firmie?

Również zarobki decydują o tym, że... nie szukamy zatrudnienia . Według raportu Pracuj.pl, 22 proc. badanych deklaruje, że zarabiają na tyle satysfakcjonująco, że nie ma potrzeby zmiany pracy. Opinie, że jesteśmy narodem permanentnych narzekaczy - m.in. na zarobki - chyba są więc nieco przesadzone. Równie istotne okazuje się poczucie stabilizacji i przywiązanie do firmy, na co wskazuje 24 proc. respondentów. Wielu pracowników podkreśla także znaczenie atmosfery i docenienia przez pracodawcę – dla 22 proc. ankietowanych to bardzo istotny czynnik, wpływający na ich decyzję o pozostaniu w obecnej firmie czy instytucji.

Grafika: Badania mobilności zawodowej Polaków – Pracuj.pl

- Decyzja o pozostaniu w obecnej firmie rzadko jest dziełem przypadku – wynika z bilansu oczekiwań i realnych korzyści, jakie pracownik czerpie ze swojego zatrudnienia. Choć konkurencyjne wynagrodzenie jest istotnym czynnikiem retencyjnym, równie ważne okazują się stabilność, atmosfera w miejscu pracy oraz poczucie docenienia. Warto zauważyć, że wraz z doświadczeniem zawodowym zmieniają się priorytety – młodsi pracownicy są bardziej skłonni do podejmowania ryzyka i poszukiwania nowych wyzwań, podczas gdy osoby z dłuższym stażem zawodowym częściej wybierają bezpieczeństwo i przewidywalność. Dla pracodawców oznacza to konieczność budowania strategii zatrzymania talentów w sposób dopasowany do różnych grup wiekowych, uwzględniając nie tylko aspekty finansowe, ale także czynniki wpływające na długoterminowe zaangażowanie pracowników  – dodaje Agata Roszkiewicz z Pracuj.pl. 

Pełen raport o mobilności zawodowej Polaków znaleźć można na stronie Pracuj.pl -  TUTAJ

 

CZYTAJ WIĘCEJ: