Teatr Muzyczny w Toruniu doczeka się nowej siedziby. To będzie koniec przestoju

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Ludzie
KINO GRUNWALD
Fot. Bartosz Fryckowski

Na terenie po kinoteatrze Grunwald ma powstać nowoczesna siedziba Teatru Muzycznego w Toruniu. Od 2022 roku prace stały w miejscu. Teraz jednak wszystko ma się zmienić, a to za sprawą wykupu sąsiadującej działki.

Mur i… oczekiwanie

Dawny kinoteatr Grunwald i teren, na którym znajduje się obiekt od 2016 roku jest własnością Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który odkupił nieruchomość od dewelopera (firmy Budlex). A ten planował tam budowę biurowca.

Władze naszego województwa postanowiły, że w tym miejscu powstanie siedziba Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego. To instytucja, która powstała w 2014 roku. Obecnie Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny mieści się w Pałacu Dąmbskich przy Żeglarskiej 8. Jednak ten obiekt okazuje się zbyt mały dla teatru. Wystawiane w nim spektakle cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Ostatnim przykładem jest musical „Jesus Christ Superstar”, który jest największą produkcją w historii Teatru Muzycznego w Toruniu. Z uwagi na ograniczoną przestrzeń w Pałacu Dąmbskich spektakl będzie wystawiany w klubie Od Nowa.

Duża scena miała funkcjonować przy Warszawskiej 11 już pod koniec 2018 roku. Najpierw władze województwa poszukiwały wykonawcy inwestycji oraz źródeł dofinansowania. Prace rozpoczęto w 2019 roku. Zgodnie z zaleceniami Miejskiego Konserwatora Zabytków pozostawiono dwie ściany, które będą stanowiły fasadę nowoczesnego obiektu. W maju 2022 roku budowlańcy natrafili na fragment XIII-wiecznego muru nowomiejskiego.

Ówczesny Wojewódzki Konserwator Zabytków Sambor Gawiński zdecydował o wpisie muru do rejestru zabytków. W związku z tym obiekt ma zostać wyeksponowany w foyer nowej siedziby Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego. Sprawia to, że siedziba będzie musiała być większa niż pierwotnie planowano.

Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego postanowił zakupić fragment sąsiedniej działki od Polskiego Holdingu Hotelowego. Do podpisania właściwej umowy ma dojść w kwietniu. Dopiero wtedy będzie mógł zostać ogłoszony przetarg, w którym zostanie wyłoniony projektant nowej siedziby Teatru Muzycznego w Toruniu. Obecnie tworzona jest niezbędna dokumentacja. Kolejny przetarg ma dotyczyć wyłonienia generalnego wykonawcy inwestycji, a nastąpi to po uzyskaniu pozwolenia na budowę.

Kiedy rozpoczną się prace związane z budową nowej siedziby Teatru Muzycznego? - Mamy nadzieję, że jak najszybciej. Trudno nam obecnie określić termin - powiedział specjalista do spraw realizacji inwestycji w Teatrze Muzycznym w Toruniu Grzegorz Mądrzycki.

Kinoteatr Grunwald  
Początki Kinoteatru Grunwald to 1923 roku, kiedy to w wojskowych magazynach żołnierze urządzili teatr. Obiekt przy Warszawskiej 11 stopniowo rozwijano i tak w 1930 roku rozpoczęto rozbudowę ówczesnego Domu Żołnierza. Do uroczystego otwarcia doszło w 1933 roku.

Pod dachem budynku, który zaprojektował Leopold Jarosławski, znalazła się przestrzeń dla teatru, świetlicy z czytelnią i sali z bufetem. Najważniejszym elementem Domu Żołnierza było jednak kino Mars, które posiadało miano najnowocześniejszego przedwojennego kina w naszym mieście. Ba wyposażono je nawet w najnowocześniejszy projektor w kraju. Na sali kinowej w Marsie mogło zasiać 600 widzów.

Po II Wojnie Światowej budynek był siedzibą Garnizonowego Klubu Oficerskiego. Nazwę, która zapisała się w historii, a więc „Grunwald” nadano w latach 60. Przez lata to miejsce cieszyło się sporym zainteresowaniem torunian. W „Grunwaldzie” była nie tylko przestrzeń na kulturę, ale także i organizację przyjęć i uroczystości.

Wojsko postanowiło przenieść swoje centrum kulturalne na Prądzyńskiego. Nim „Grunwald” stał się pustostanem, to jeszcze przez krótki czas stanowił zastępczą lokalizację dla na czas remontu biblioteki Książnicy Kopernikańskiej, która znajduje się przy Słowackiego.  

 

CZYTAJ WIĘCEJ: