Przed nami wyjątkowo długi majowy weekend. Do zagospodarowania mamy aż 5 dni wolnych. W tym roku majowe świętowanie będzie miało akcenty europejskie. Obok tradycyjny świąt majowych dochodzi nam w tym roku 20 rocznica wstąpienia do Unii Europejskiej. Z tej okazji organizowany jest w naszym regionie szereg rodzinnych imprez i pikników oraz koncertów. Najwięcej działo się będzie oczywiście w stolicach województwa, ale swoją majówkową ofertę przygotowały wszystkie miejscowości regionie.
UROCZYSTOŚCI WOJEWÓDZKIE
Oficjalne uroczystości Dnia Flagi i Święta Konstytucji 3 Maja odbędą się w Bydgoszczy. Będzie to okazja do wspólnego świętowania i uczczenia narodowych symboli oraz najważniejszego aktu prawnego w historii Polski. Uroczystości pozwolą przypomnieć o naszych korzeniach, wartościach i dumie z bycia Polakami. Organizatorami obchodów są marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski oraz szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych dowódca garnizonu gen. dyw. Artur Kępczyński.
CZWARTEK 2 MAJA
- godz. 12.00 - Obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej na Starym Rynku w Bydgoszczy
PIĄTEK 3 MAJA
- godz. 11:00 - msza św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem ks. bp. Krzysztofa Włodarczyka w Katedrze Bydgoskiej pw. św. Marcina i Mikołaja
- godz. 12.00 Stary Rynek - Uroczystość patriotyczna z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja z koncertem Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy
BYDGOSZCZ
WTOREK 30 KWIETNIA
- Światowe Dni Jazzu na Wyspie Młyńskiej. Gwiazdą trzeciej edycji imprezy będzie Wojtek Mazolewski Quintet. Wystąpią także duet Adam Lemańczyk & Szymon Łukowski oraz Sylwester Bugajak Quintet. Wstęp jest bezpłatny. W razie niepogody koncert zostanie przeniesiony do wnętrza Młynów Rothera.
ŚRODA 1 MAJA
- Europejski Piknik Rodzinny na Wyspie Młyńskiej. O godz. 11.30 rozpoczną się uroczystości na rondzie u zbiegu ulic Ujejskiego i Karpackiej, które nosić będzie imię Unii Europejskiej. W samo południe na Wyspie Młyńskiej rozpocznie się oficjalne otwarcie pikniku. Na początek przewidziano występy chórów, a potem na wszystkich chętnych czekać będą prezentacje kulinarno-kulturowe z różnych krajów UE. Dzięki technologii VR będzie się też można wybrać w wirtualny spacer po Brukseli i największych zabytkach Europy. Dla dzieci będzie strefa animacyjna z tematycznymi grami, zabawami, malowaniem twarzy, bańkami mydlanymi i warsztatami artystycznymi. Zobaczyć będzie można wystawę fotograficzną najważniejszych obiektów regionu, które powstały ze wsparciem ze środków unijnych. Od 15 do 20 odbywać się będzie Unijna Potańcówka przy europejskich przebojach. Instruktorzy nauczą chętnych podstawowych kroków tańców z różnych krajów UE, a także nauczyć się, pod okiem instruktorów podstawowych kroków. Wieczorem zaplanowano potańcówkę na ustawionym w centralnym punkcie parkiecie. Udział w pikniku jest oczywiście bezpłatny.
- Już od soboty (27 kwietnia) w Młynach Rothera i na Wyspie Młyńskiej obejrzeć będzie można zawieszoną w przestrzeni wystawę rzeźb balansujących Jerzego Kędziory.
TORUŃ
WTOREK 30 KWIETNIA
- "Święto Tańca" na Rynku Staromiejskim rozpocznie się godzinie 16:00. Przez kilka godzin na plenerowej scenie swoje umiejętności prezentować będą toruńskie szkoły tańca, zespoły taneczne i soliści.
- O godz. 19:00 w Sali Koncertowej CKK Jordanki odbędzie się koncert Urszuli Dudziak & Rodziewicz Quartet.
ŚRODA 1 MAJA
- Od godziny 12:00 do 17:00 na Zamku Krzyżackim odbędą się "Toruńskie Medievalia", gdzie uczestnicy będą mogli wziąć udział w grach i zabawach w stylu średniowiecznym. O godzinie 14:00 rozpocznie się wydarzenie "Oda do radości” na Rynku Staromiejskim, podczas którego będzie można skosztować tortu z okazji 20–lecia dołączenia Polski do Unii Europejskiej. O 17:00 i 19:00 torunianie będą mieli niepowtarzalną okazję, by posłuchać koncertów w ramach Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich Probaltica.
CZWARTEK 2 MAJA
- Przemarsz wojskowy wyruszy o godzinie 14:00 ze Skweru im. Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej na Rynek Staromiejski. Tam o 14:30 rozpocznie się piknik patriotyczny, którego głównym celem jest stworzenie przyjaznej, rodzinnej atmosfery ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych, warsztatami patriotycznymi dla dzieci, występami zespołów wokalno-tanecznych i pokazem zabytkowych pojazdów. Gra miejska dla rodzin będzie doskonałą okazją, by dzieci i dorośli mogli aktywnie uczestniczyć w obchodach, kultywując przy tym wartości patriotyczne oraz poszerzając swoją wiedzę na temat historii naszego kraju. Nie zabraknie słodkiego poczęstunku. Piknik potrwa do godziny 16.30, a już o 19:00 na Rynku Staromiejskim zagra Orkiestra Wojskowa w Toruniu.
PIĄTEK 3 MAJA
- W dniu Święta Konstytucji 3 maja na Rynku Staromiejskim o godzinie 11:45 zaplanowane jest złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z 1 i 3 maja 1982 roku. W południe odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Toruńskiej. O 13:15 na placu między Dworem Artusa a Ratuszem Staromiejskim zaplanowano uroczystość wojskową.
- O godzinie 17:00 na scenie na Rynku Staromiejskim odbędzie się koncert toruńskiego artysty Macieja Tachera. O 19:00 posłuchamy piosenek z repertuaru Andrzeja Zauchy w wykonaniu Ani Karwan, Ewy Abart, Mateusza Wiśniewskiego, Dodo Jaszczyńskiej oraz Pawła Wolsztyńskiego. Będzie to koncert pt. "Zaucha Serca Bicie".
SOBOTA 4 MAJA
- W sobotę Rynek Staromiejski będzie miejscem koncertów. Już o godzinie 17:00 zaśpiewa i zagra na pięciostrunowych skrzypcach elektrycznych Basia Kawa, a o 20:00 zaplanowany jest koncert Kapeli ze Wsi Warszawa.
NIEDZIELA 5 MAJA
- Rynek Staromiejski o 19:00 zamieni się w scenerię dla miłośników bluesa. Wystąpi Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa, czyli najpopularniejszy polski zespół bluesowy, działający nieprzerwanie przez 40 lat.
- Ponadto od 1 do 5 maja na terenie Zamku Krzyżackiego przygotowano szereg atrakcji dla całych rodzin. Z kolei w Krzywej Wieży będzie można podziwiać wyjątkową wystawę prac Pabla Picassa.
Czytaj także:
- Komunia święta 2024. Te wydatki muszą pokryć rodzice
- Ulga termomodernizacyjna - kto może liczyć na świadczenie?
- Zarobki w policji 2024. Od maja więcej pieniędzy dla kursantów
WŁOCŁAWEK
CZWARTEK 2 MAJA
- Majówka na Bulwarach startuje o 17:30. Gwiazdą wieczoru będzie Katarzyna Nosowska. Już od 17:30 usłyszymy koncert grupy Nanga założonej przez muzyków Lao Che i Magdę Dubrowską znaną z Utraty Skład oraz koncert projektu PseudoArtyzm Julii Szczepańska, byłej wokalistki rockowego Heaven Rock.
GRUDZIĄDZ
WTOREK 30 KWIETNIA
- W samo południe otwarta zostanie na Plantach przy al. 23 Stycznia wystawa plenerowa "20 lat Grudziądza w Unii Europejskiej” prezentująca grudziądzkie inwestycje przeprowadzone przy wsparciu funduszy europejskich.
ŚRODA 1 MAJA
- Półmaraton Śladami Bronka Malinowskiego Grudziądz – Rulewo. Start biegu o godz. 11:00 ze Stadionu Centralnego im. Bronisława Malinowskiego przy ul. Piłsudskiego 14.
CZWARTEK 2 MAJA
- Dzień Flagi rozpocznie się w południe marszem z flagą narodową do Rynku sprzed Starostwa Powiatowego. Około 12.20 na Rynku wspólnie odśpiewane zostaną hymny Polski i Unii Europejskiej z Chórem Alla Camera. Od 15.00 w Parku Miejskim odbywać się będzie Europejski Piknik Rodzinny. W programie koncert Orkiestr Dętych, wspólne zasadzenie Dębu Wolności, warsztaty i atrakcje dla dzieci.
PIĄTEK 3 MAJA
- Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczną się o 9:45 złożeniem kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Plac Niepodległości. Mszę w intencji Ojczyzny w Bazylice Kolegiackiej zaplanowano o godzinie 10.00. Godzinę później wystąpi młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Grudziądzu, a o 11:15 rozpocznie się uroczystość patriotyczna z ceremoniałem wojskowym pod pomnikiem Żołnierza Polskiego na Rynku.
- Od godz. 11.00 do 15.00 przewidziano Dzień otwarty Cytadeli Twierdzy Grudziądz. W programie oprócz zwiedzania przygotowano wiele atrakcji towarzyszących, m. in. koncerty w wykonaniu Grudziądzkiej Orkiestry Dętej, czy dzieci z Ogniska Pracy Pozaszkolnej, pokazy sprzętu jednostek wojskowych, grup rekonstrukcyjnych, strzelnicę sportową, namiot animacyjny i promocyjny. Z kolei od 12.00 do 18.00 na dzień otwarty zaprasza Fort Wielka Księża Góra.
- "Fascynacje muzyczne Europy XVIII i XIX wieku" to koncert duetu skrzypcowego Bartlomiej Fraś i Szymon Strzelczyk w Muzeum im. ks. Wł. Łęgi w Grudziądzu o godz. 17.00.
SOBOTA 4 MAJA
- XXXIII Międzynarodowy Wyścig Kolarski Juniorów o Puchar Prezydenta Grudziądza wystartuje o godz. 8.30 z ul. Kustronia.
- W sobotę Grudziądz świętować będzie 20-lecie wejścia Polski do Unii Europejskiej. Przemarsz ze stumetrową flagą narodową do Rynku sprzed Starostwa Powiatowego w asyście Grudziądzkiej Orkiestry Dętej i mażoretek rozpocznie się o godz. 12.00. Na Rynku rozłożona będzie wielka flaga Unii Europejskiej, a chór Alla camera zaśpiewa "Odę do radości".
- Europejski Piknik Rodzinny rozpocznie się o godz. 15.00 Parku Miejskim, gdzie punktem kulminacyjnym będą koncerty orkiestr dętych. W programie przewidziano atrakcje dla dzieci i całych rodzin, m.in. strefę zabaw, warsztaty przygotowane przez Muzeum im. dr. Wł. Łęgi czy Bibliotekę Miejską, a także oryginalne upominki w barwach biało-czerwonych i w barwach Unii Europejskiej. Zasadzony zostanie Dąb Wolności.
Czytaj także:
- Prawdziwa kolej dużych prędkości dla Kujaw i Pomorza
- ZRID dla S10 Bydgoszcz-Toruń. GDDiA złożyła wniosek
- Zasiłek pogrzebowy. Ile wyniesie od lipca?