Co grozi sprzedawcy za brak alternatywnych opakowań jednorazowych? Kara może wynieść nawet 20 tysięcy złotych

Biznes Region
Styl Życia
Tekturowe opakowanie z jedzeniem
Fot. 123rf

Unijne przepisy wraz z nadejściem lipca utrudnią pracę wielu handlowcom, zwłaszcza tym z branży gastronomicznej. Zmiany dotyczą bowiem opakowań jednorazowych - tak chętnie wykorzystywanych przez sprzedawców. W przypadku dań na wynos klienci mogą otrzymać żywność jedynie w opakowaniach alternatywnych wobec plastiku. Kary za brak przestrzegania przepisów wynoszą od 500 do nawet 20 tys. złotych. 

 

Nowy obowiązek dotyczy osób prowadzących: restauracje, kawiarnie, cukiernie, piekarnie oraz puby i bary. Ograniczenie stosowania jednorazowego plastiku ma na celu zapewnienie konsumentom alternatywnego dla jednorazowego opakowania z tworzywa sztucznego, opakowania, które będzie z materiału podlegającego biodegradacji, albo będzie wielorazowego użytku. Alternatywą nie mogą też opakowania z tworzyw sztucznych ulegających biodegradacji. 

 

Regulacje unijne SUP

Nowy obowiązek dla przedsiębiorców z branży gastronomicznej to efekt unijnej dyrektywy SUP (Single Use Plastic). Ma ona zmniejszyć wpływ niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Dotyczy to jednorazowego plastiku i wycofania niektórych produktów z takiego materiału ze sprzedaży. 

Unijne przepisy zostały w Polsce wprowadzone w 2023 r. nowelą ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw.

Zdecydowano wówczas m.in. o: 

  • zakazie wprowadzania do obrotu produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych,
     
  • wyrobów wykonanych z oksydegradowalnych tworzyw sztucznych takich jak np. patyczki higieniczne, sztućce czy słomki,
     
  • ustawa wprowadziła też kluczowe rozwiązania związane z systemem kaucyjnym, które dotyczyły rocznych poziomów zbiórki jednorazowych butelek plastikowych, jakie będą musieli osiągnąć producenci wprowadzający na rynek napoje w takich opakowaniach.

 

Duże kary za brak stosowania przepisów

Zgodnie z przepisami przedsiębiorcom, którzy nie będą oferować swoim klientom alternatywnych opakowań, grozi kara finansowa. Muszą oni liczyć się z możliwością nałożeniem mandatu w wysokości od 500 do 20 tys. zł.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: