Bydgoszcz stawia na tramwaje. Jak będzie wyglądać nowe torowisko w kierunku osiedla Szwederowo?

Puls Dnia
Biznes Region
#
Fot. UMB

W Bydgoszczy trwają prace przy budowie nowego budynku dla taboru tramwajowego. Nowa zajezdnia będzie przystosowana do serwisowania nowoczesnych składów tramwajowych. Dodatkowo dziś (25.07) na konferencji prasowej bydgoski magistrat poinformował o szczegółach przygotowań do budowy torowiska na Szwederowie.

 

Zajezdnia przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy powstała w latach 1956-1959. W pewnym okresie pełniła ona rolę także zajezdni autobusowej. Natomiast w latach 80. XX wieku obiekt przebudowywano, dostosowując go do dostarczanych do Bydgoszczy wagonów 805Na typu „konstal”.

Obecnie prowadzone prace są zaawansowane w 10 procentach. Wykonawca inwestycji - firma  Mirbud skupia się aktualnie na pracach realizowanych przy przebudowie sieci podziemnych. -  Poza tym modernizowana jest tak zwana harfa, czyli system rozjazdów przed torami odstawczymi. Wznoszone są także konstrukcje budynków portierni, dyspozytorni oraz obiektu do reprofilacji obręczy tramwajowych - informuje Urząd Miasta w Bydgoszczy. 

Ponadto w planach jest także: rozbiórka budynków dyspozytorni z portiernią nr 1 oraz działu eksploatacji tramwajów nr 2, sieci trakcyjnej i torowisk, na miejscu których wybudowane zostaną nowoczesne budynki służb eksploatacyjnych, portierni oraz zasilania zajezdni tramwajowej, reprofilacji obręczy tramwajowych, myjni tramwajów z proekologicznym wyposażeniem technologicznym oraz szeroko rozumiana infrastruktura techniczna tj. nowy układ torowo-sieciowy oraz drogowy, parkingi czy sieci i urządzenia systemu sterowania zwrotnicami.  

Warto nadmienić, że wspomniana reprofilacja obręczy tramwajowych, a w szczególności obiektu tokarki podtorowej, zapewniającej automatyzację procesów reprofilacji obręczy kół tramwajów, ma wpłynąć na ograniczenie hałasu komunikacyjnego i drgań na trasach tramwajowych. 

Przypomnijmy, że miasto na początku bieżącego roku podpisało umowę z wykonawcą. Koszt inwestycji wynosi 96,7 mln zł. Zakończenie prac planowane jest na początku 2026 roku.

 

Tory na Szwederowo

 - Kilka dni temu została wydana decyzja środowiskowa na budowę dla nowego torowiska. Torowiska głównie dla osiedla Szwederowo w ulicy Solskiego. Ta infrastruktura torowa będzie kończyła się przy ul. Skorupki, a mieszkańcy będą mogli dojechać do pętli przy ul. Bielickiej. W rejonie oddziaływania linii tramwajowej będzie mieszkać około 30 tysięcy bydgoszczan - mówił zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz.

Wzdłuż całej inwestycji przewidziano tzw. zielone torowiska. Inwestor zagospodaruje przestrzeń m.in. rozchodnikiem, wiatami obsadzonymi zielenią, a projektanci dodatkowo chcą urządzić tzw. parki kieszonkowe. 

 - To, co będziemy teraz realizowali to pierwszy etap większej inwestycji. - tłumaczył Wojciech Nalazek, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. - Docelowo trasa tramwajowa ma przebiegać do ulicy Szubińskiej aż do ronda Grunwaldzkiego. Pod ten plan realizacyjny są przygotowywane wszelkie udogodnienia komunikacyjne takie jak marszruty tramwajowe oraz rozkłady jazdy. 

W ramach inwestycji powstaną:

  • druga jezdnia wzdłuż ul. Solskiego do ul. Skorupki z torowiskiem,
     
  • nowe drogi rowerowe i chodniki,
     
  • parki kieszonkowe i nasadzenia zieleni.

 - Będzie bardzo duża równowaga między zielenią a drogami utwardzonymi - zapewniał w trakcie konferencji Wojciech Nalazek.

Miasto złożyło już wniosek o pozwolenie na realizację inwestycji, czyli tzw. ZRID. W tym roku planowane są także przygotowania do rozpoczęcia przetargu na budowę nowego torowiska. Wiceprezydent Bydgoszczy tłumaczył, że przy tak dużej inwestycji trudno jest określić, kiedy dokładnie ruszą pierwsze prace, ale jednocześnie podkreślił, że jest to "flagowa inwestycja miasta"

W związku z budową nowej trasy tramwajowej, Bydgoszcz planuje też zakup dodatkowych sześciu pojazdów szynowych. Dodajmy, że w ostatnim czasie miasto podjęło się całkowitej wymiany taboru. Obecnie na bydgoskich torowiskach porusza się już 10 z 40 nowych, niskopodłogowych tramwajów. Poza tym budowane są m.in. kolejne przystanki wiedeńskie, modernizacji doczekało się torowisko przy ul. Toruńskiej, a na etapie projektowania znajduje się pomysł pętli w Lesie Gdańskim.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: