Gniazdownicy. Gdzie w kujawsko-pomorskim jest ich najwięcej, a gdzie najmniej? Raport Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy

Puls Dnia
Biznes Ludzie
Styl Życia
mężczyzna sam w domu
Fot. 123rf

Kto to jest gniazdownik? To młody człowiek - w wieku 25–34 lat – wciąż mieszkający z rodzicami. Nie ma współmałżonka, nie ma też dzieci. Grupa gniazdowników - tak jak ich widzą badacze - nie obejmuje osób rozwiedzionych oraz wdowców. Ile takich osób jest w kujawsko-pomorskim? Okazuje się, że całkiem sporo. Dzięki urzędowi statystycznemu wiemy, w jakiej miejscowości mieszka ich najwięcej, a w jakiej najmniej.

Gniazdownicy to oczywiście nie tylko polska przypadłość, choć rzecz jasna nie w każdym kraju Europy wielkość tej populacji jest podobna. Zależy to od od wielu czynników, i kulturowych, i ekonomicznych, bo jedną z przyczyn gniazdownictwa są trudności w finansowym usamodzielnieniu się. Najmniej gniazdowników mamy w krajach skandynawskich, najwięcej – m.in. w Chorwacji i na Słowacji.

Raport o gniazdownikach w kujawsko-pomorskim przygotował Urząd Statystyczny w Bydgoszczy. Badanie przeprowadzono na danych administracyjnych, obejmujących pełną populację, według stanu na 2022 rok. 

Źródło: Pokolenie gniazdowników w województwie kujawsko-pomorskim, Urząd Statystyczny w Bydgoszczy

Okazuje się, że pod względem liczby gniazdowników nasz region jest na 7 miejscu w Polsce, a sam ranking województw w dużej mierze odbija odwrotność sytuacji ekonomicznej. Największy procent gniazdowników mamy w świętokrzyskim, podkarpackim, lubelskim i podlaskim, a najmniejszy - w pomorskim, mazowieckim, dolnośląskim i wielkopolskim.

W naszym województwie procentowo największy udział „gniazdowników” w wieku 25-34 lata mamy w Nieszawie (50,7 proc.), a najniższy – w Brodnicy (27,6). Jeśli chodzi o stolice województw, to w Toruniu (30,1 proc.) jest ich nieznacznie więcej niż w Bydgoszczy (28,9 proc.)

Źródło: Pokolenie gniazdowników w województwie kujawsko-pomorskim, Urząd Statystyczny w Bydgoszczy
 

Co ciekawe, kobiet gniazdowniczek jest znacznie mniej niż mężczyzn. W "rekordowej" Nieszawie to 37,8 proc. kobiet w wieku 25-34 lat. Jeśli chodzi o mężczyzn, to aż – nieco szokujące - 61,1 proc. Również w Nieszawie mamy rekordowy odsetek niepracujących gniazdowników – 46,5 proc. ogólnej liczby gniazdowników. 

 

Źródło: Pokolenie gniazdowników w województwie kujawsko-pomorskim, Urząd Statystyczny w Bydgoszczy

Cały raport znaleźć można TUTAJ