Pusty blaszany magazynek na naboje 7,62 mm do kałasznikowa; piękny oleodruk z jeleniem na rykowisku i wartkim strumykiem; pięć carskich rubli – banknot w formacie, w jakim dziś już pieniędzy nikt nie drukuje - za 20 zł, a za 15 zł nie najgorzej zachowany „brudas”, czyli banknot 500-złotowy z górnikiem z czasów wczesnego PRL; gustowny stoliczek à la Ludwik XIV i mapa turystycznych atrakcji NRD… I zero zdziwienia, bo przecież wiadomo, że na pchlich targach znaleźć można absolutnie wszystko.
A wygląda na to, ze pchle targi zyskując coraz większą popularność. Na to przynajmniej wskazuje rosnąca liczba i sprzedających i kupujących na pchlim targu organizowanym w każdą niedzielę na parkingu przed hipermaketem Auchan przy ulicy Grudziądzkiej w Toruniu. Jeszcze nie tak dawno, wystawców nie było aż tak wielu, teraz jest ich tylu, że jeśli chce się dokładnie przejrzeć ofertę tego, co jest do kupienia, zarezerwować sobie trzeba co najmniej ze dwie godziny. Albo i więcej. Meble, ciuchy, sprzęt gospodarstwa domowego ze szwedzkich i niemieckich wyprzedaży hurtowych, najróżniejszego starocie: militaria, numizmaty, banknoty, książki, nuty, instrumenty muzyczne, zabawki. Wyliczać można długo.
Według niektórych opinii, największy pchli targ w regionie funkcjonuje przy alei Kazimierza Wielkiego we Włocławku. Czynny jest w każdą niedziele od 7 rano, ściąga co najmniej kilkudziesięciu wystawców, działa od kilku już lat i ma stałe grono miłośników.
Bydgoscy miłośnicy szperania w starociach i wynajdywania najróżniejszych ciekawostek spotykają się - o ile nie ma przerwy wakacyjnej, tak jak teraz - na pchlim targu organizowany w soboty w miejscowości Przyłęki, na południowych peryferiach Bydgoszczy, koło Brzozy.
W Grudziądzu pchli targ odbywa się co dwa tygodnie na targowisku przy ulicy Paderewskiego. W te wakacje handlować się będzie w niedziele 28 lipca oraz 11 i 25 sierpnia.
Marche aux Puces, Flohmarkt, Flea Market – tradycja targów staroci pod patronatem pcheł sięga korzeniami daleko w głąb XIX wieki, albo i jeszcze głębiej. Niektóre z nich maja liczącą wiele dziesiątków lat historie i sławę międzynarodową. Portobello Road w Londynie; wielki, działający od poczatku lat 20-tych pchli targ niedaleko Porte de Clignancourt na północy Paryża, pchle targi Hamburga, pchle targowisko zlokalizowane szczególnie malowniczo pod Manhattan Bridge, po stronie Brooklynu w Nowym Jorku. Wszędzie tam pełno jest miejscowych szukających tego, co odpowiada ich choćby najdziwaczniejszym zainteresowaniom i przyjezdnych, poszukujący pamiątki innej niż wielkoseryjny banał Made in China ze sklepów z pamiątkami. I znajdują, bo - jak już się rzekło - na pchlich targach znaleźć można absolutnie wszystko.