Metropolia Toruńska: szefowie rad gmin i powiatów pogłębiają współpracę

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Opinie
t
Fot. Ryszard Warta

- 17 stycznia powstała Metropolia Toruńska, 7 lutego jako przewodniczący rad powiatów i gmin toruńskiego obszaru metropolitalnego zawiązaliśmy nieformalne ciało, jakim jest konwent przewodniczących, chcielibyśmy je do końca ukonstytuować. Metropolia to nie tylko zarządy samorządów. Współpraca organów uchwałodawczych też jest  ważna, bo to one sankcjonują w swych uchwałach decyzje dotyczące metropolii – tłumaczy Łukasz Walkusz, przewodniczący toruńskiej Rady Miasta.  - Chcielibyśmy też porozmawiać o wspólnych projektach, począwszy od kultury, poprzez gospodarkę aż po sport, o tym wszystkim, co łączy ten obszar tak na co dzień.

W piątkowe popołudnie (4 kwietnia) w sali obrad toruńskiej Rady Miasta spotkali się szefowie rad: miast, gmin i powiatów 36 samorządów tworzących Metropolię Toruńską.  W spotkaniu uczestniczyła także europosłanka i była członkini toruńskiej rady, Joanna Scheuring-Wielgus. - Do Parlamentu Europejskiego startowałam z Wielkopolski, ale serce mam zawsze w Toruniu. Uważam, że Metropolia to świetny pomysł, może nawet wcześniej trzeba było to zrobić, ale lepiej późno niż wcale. Jestem „za”, możecie państwo liczyć na moje wsparcie – deklarowała Joanna Scheuring-Wielgus (na zdjęciu).

I zastępca prezydenta Torunia, Rafał Pietrucień mówił, jak ważne jest upowszechnianie idei metropolii, w czym widzi rolę samorządów tworzących metropolitalne stowarzyszenie. -To, że nazwaliśmy się metropolią nie znaczy jeszcze, że nią jesteśmy. Trzeba to także wykazywać naszymi działaniami. Bardzo ważne jest budowanie tożsamości Metropolii Toruńskiej wśród mieszkańców i to też jest państwa rola – apelował wiceprezydent Pietrucień do samorządowców. 

- Jako przewodniczący rad gmin i powiatów wspieramy działania podmiotów, które tworzą ten metropolitalny obszar. Wszyscy chcemy, żeby ludziom żyło się lepiej. Kwestie demograficzne, dostęp do służby zdrowia, do pomocy społecznej, jest wiele rzeczy, które powinny być dostępne w szerokim zakresie dla wszystkich, korzy tworzą ten obszar – wskazywał Andrzej Siemianowski, przewodniczący Rady Powiatu Toruńskiego. – Ważne jest, by komunikacja, transport publiczny stały się tym, co jest takim naturalnym związkiem łączącym nas z Toruniem.  

W tej ostatniej sprawie zresztą już coś dzieje. Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej toruńskiego Urzędu Miasta przedstawił założenia i ogólny harmonogram przygotowań do opracowania docelowego układu transportu drogowego na obszarze Metropolii Toruńskiej. Po konsultacjach oraz wielomiesięcznych szczegółowych analizach ma on powstać do czerwca 2026 roku.  

O demograficznym potencjale  MT mówiła Anna Głuszek, dyrektorka Wydziału Rozwoju i Programowania Europejskiego w toruńskim Urzędzie Miasta. Wyliczała też już podjęte działania związane np. z zabiegami o właściwe miejsce dla Torunia i jego obszaru aglomeracyjnego w tworzonej właśnie przez Ministerstwo Funduszy Europejskich i Polityki Regionalnej Średniookresowej  Strategii Rozwoju Kraju 2035  -  tak był nie był on zakwalifikowany jako obszar jedynie o znaczeniu regionalnym, jak ujęto to Koncepcji Rozwoju Kraju 2050 (szerzej tutaj).  – To wymaga intensywnych działań. Jeśli teraz tego nie zrobimy to ten pociąg nam odjedzie – podkreślała dyrektor Anna Głuszek. 

Były też inne prezentacje - np. o potencjale turystycznym MT mówiła Ewa Banaszczuk-Kisiel, szefowa Biura Rozwoju Turystyki w Urzędzie Miasta Torunia.  Program piątkowego spotkania okazał się tak bogaty, że wstępnie planowany na ten dzień wybór prezydium konwentu przewodniczących rad przełożony został do następnego spotkania.

Szerzej o powołaniu Metropolii Toruńskiej Pisaliśmy tutaj.  
 

CZYTAJ WIĘCEJ: