W marcu, podobnie jak w styczniu i lutym, w większości badanych obszarów gospodarki oceny koniunktury formułowane przez przedsiębiorców były niekorzystne. Największe polepszenie nastrojów miało miejsce w sekcji informacja i komunikacja.
- Najbardziej pesymistyczne nastroje gospodarcze występują w handlu detalicznym oraz transporcie i gospodarce magazynowej. W tej ostatniej sekcji odnotowano również największy miesięczny spadek wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury.
- Bardziej negatywnie niż w lutym oceniano sytuację gospodarczą w handlu hurtowym.
- Mimo utrzymujących się niekorzystnych ocen, poprawę opinii na temat koniunktury odnotowano w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, a także w handlu detalicznym.
- Największe polepszenie nastrojów miało miejsce w sekcji informacja i komunikacja. Wśród tych podmiotów opinie dotyczące sytuacji w gospodarce są pozytywne.
- Nieco bardziej optymistyczne wobec lutego oceny wyrażają także przedsiębiorcy zajmujący się zakwaterowaniem i gastronomią.
Zwolnienia
GUS zapytał także przedsiębiorców branż przemysłowych, budowlanych, handlowych i usługowych o zatrudnienie i poziom płac w ich firmach. Pozytywne informacje dotyczą zatrudnienie, gdyż w zdecydowanej większości pracodawcy nie przewidują zwolnień (od 67 do 90 proc). Zarówno w przypadku pracowników relatywnie trudnych do zastąpienie, jak i relatywnie łatwych mogą oni nie martwić się o pracę.
Podwyżki
Zapytani o czynniki, które mogą wpłynąć na poziom wynagrodzenia pracowników w najbliższych trzech miesiącach, przede wszystkim wskazali na sytuację finansową firmy oraz na utrzymanie realnej wartości pensji z powodu inflacji. Nawet połowa przedsiębiorców nie odpowiedziała, że na wypłaty w ich firmach będzie mieć wpływ utrzymanie konkurencyjnych płac.
- Negatywne nastroje w regionalnym biznesie
- Tylko jeden wypadek śmiertelny w regionie
- Metropolia Toruńska. Szefowie rad łączą siły
Źródło danych GUS.