Arena Toruń będzie miała sponsora tytularnego. To nie pierwszy taki obiekt w regionie

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Region
#
Fot. Arena Toruń

Prawdopodobnie od maja Arena Toruń przestanie być Areną Toruń, a zostanie Areną Kujawy Pomorze w Toruniu. Umowa pomiędzy spółką Toruńska Infrastruktura Sportowa a Samorządem Województwa Kujawsko-Pomorskiego ma obowiązywać przez dwa lata. Nie jest to pierwszy taki obiekt w regionie.

 

Arena Kujawy Pomorze w Toruniu

Temat sprzedaży nazwy Areny Toruń pojawił się jeszcze podczas kandydata na prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego ze środowiskiem sportowym. W połowie sierpnia spółka Toruńska Infrastruktura Sportowa ogłosiła konkurs na sponsora tytularnego obiektu.

Według treści ogłoszenia podmiot, który mial wejść w nazwę obiektu musiałby minimum 600 tysięcy złotych rocznie. Co oznacza, że sponsoring tytularny na okres trzech lat miał wynieść minimum 1,8 miliona złotych. Pięć lat to z kolei 3 miliony złotych. Sponsor tytularny mógłby liczyć na szereg form reklamowych.

TIS w ogłoszeniu o konkursie informował, że mecenas miał mieć wyłączne prawo do nadania nazwy hali w języku polskim oraz stworzenia nowego logo hali. Sponsor mógł także umieścić logotyp hali w wewnątrz i na zewnątrz obiektu, wyświetlania logo hali na elewacji LED, wyłączność na lożę nr 1, 10 kart parkingowych oraz prawo do organizacji imprez w Arenie Toruń dwa dni w roku.

Pierwotnie wejściem w nazwę obiektu były zainteresowane dwa podmioty, jednak oba wycofały swoje oferty. Wtedy pojawiła się trzecia możliwość. Dziś wiemy, że sponsorem tytularnym Areny Toruń będzie Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Od maja obiekt przy Bema ma się nazywać Arena Kujawy Pomorze w Toruniu.

- Jednym z aspektów Halowych Mistrzostw Świata jest promocja regionu. My jako Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego jesteśmy organizatorem przyszłorocznych zawodów. Postanowiliśmy i poprosiliśmy prezydenta miasta Torunia, aby wyraził zgodę, iż nazwiemy na ten czas Arenę Toruń tak, aby w nazwie pojawiły się Kujawy i Pomorze. Arena Kujawy Pomorze w Toruniu to nowa nazwa, która będzie obowiązywać na czas Mistrzostw Świata - opowiada Piotr Całbecki.

Co ważne, transakcja nie ma charakteru komercyjnego. Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego w związku z organizacją HMŚ musi przeznaczyć 7 milionów złotych jako wkład inwestycyjny w modernizację obiektu.  - Oczywiście to nie jest transakcja komercyjna, to nie jest kupowanie brandu i sprzedaż możliwości obrandowania przez miasto, ponieważ my i tak jesteśmy współorganizatorami i przeznaczamy ogromne pieniądze kiedyś budowę hali, a dzisiaj także na jej doposażenie - mówił marszałek województwa.


Kolejny taki obiekt w regionie

Od 2019 roku bydgoska Hala sportowo-widowiskowa Łuczniczka to Immobile Łuczniczka. Na Grupę Kapitałowa IMMOBILE składają się: PJP Makrum S.A., CDI Konsultanci Budowlani Sp. z o. o., Focus Hotels S.A., PROJPRZEM Budownictwo Sp. z o.o. i Atrem S.A. W treści ogłoszenia sprzed sześciu lat czytamy m.in. że komisja wybierze najkorzystniejszą średnioroczną opłatą, przy czym nie może być ona niższa niż 100 tysięcy. Postawiono też jeszcze jeden warunek, którym było zachowanie członu „Łuczniczka” w nowej nazwie hali.

Hala Sportowo-Widowiskowa „Łuczniczka” została oddana do użytku w październiku 2002 roku. Powstała na terenach przyległych do nadbrzeża Brdy. Hala może pomieścić 6 tys. 878 widzów w tym: 5 tys. 318 widzów na trybunach stałych, 760 widzów na trybunach rozkładanych i 800 widzów na krzesłach rozkładanych.

Sponsora tytularnego posiada także Arena Bydgoszcz, która od 2022 roku jest SISU Areną. Wcześniej w nazwie obiektu znajdowała się marka Artego. Właścicielem marki SISU jest CMT sp. z o.o., a więc producent odzieży, w segmencie tzw. przerobu uszlachetniającego, czyli produkcji odzieży z materiałów powierzonych przez klientów. Na rynku od blisko 40 lat, realizuje zlecenia w Polsce i na rynkach zachodnich.

Hala "Arena" to jedna z najnowszych hal sportowych w Bydgoszczy, oddana do użytku we wrześniu 2014 roku. Zgodnie z projektem pełni funkcje pomocnicze dla istniejącej obok Hali Sportowo-Widowiskowej Immobile Łuczniczka. W latach 2014 – 2019 zgodnie z umową sponsorską nosiła nazwę „Artego Arena”. Na co dzień hala jest miejscem treningów i rozgrywek ligowych. Oprócz imprez sportowych w Arenie organizowane są kameralne koncerty i przedstawienia, wystawy oraz konferencje.

Venture Industries Arena - tak od 2024 roku nazywa się stadion żużlowy w Grudziądzu. Firma Venture Indrustries działa w branży odlewniczej. 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: