Praca na L4? W rządzie trwają prace nad zmianą przepisów dotyczących wystawiania zwolnień lekarskich

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Region
śpiąca kobieta przed laptopem
Fot. 123rf

Pisaliśmy niedawno TUTAJ o petycji Fundacji Wielogłosu skierowanej do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z postulatem możliwości wykonywania pracy w czasie zwolnienia lekarskiego, jeżeli pracownik zatrudniony jest w więcej niż jednej firmie. Okazuje się, że prace nad takim rozwiązaniem już trwają.

 

Wielu pracowników jest zatrudnionych w kilku różnych firmach, wykonując różnego rodzaju prace. Gdy zachorują, zwolnienie lekarskie obowiązuje w każdej z nich. Jest pomysł, żeby osoba na L4 sama decydowała, u którego pracodawcy chce zgłosić zwolnienie lekarskie. Osoba w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego nie może świadczyć pracy u żadnego pracodawcy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych regularnie kontroluje zwolnienia lekarskie. Co więcej, pracownicy ZUS-u sprawdzają, czy świadczeniobiorca nie wykonuje w czasie zwolnienia lekarskiego innej pracy zarobkowej.

W przypadku zatrudnienia na przykład w dwóch firmach lekarz mógłby stwierdzić, czy nasza choroba jest przeszkodą do wykonywania pracy w obu. Ze względu na rodzaj pracy postanowiłby wtedy, czy będziemy mogli pobierać zasiłek chorobowy z pierwszej firmy, a w drugiej pracować. Część osób pracuje zdalnie. Czasami nie trzeba leżeć w łóżku, a wystarczy nie wychodzić. Przykładem może być osoba z zapaleniem krtani, która pracuje jako przewodnik w muzeum. Jej druga praca to korekta książek, którą robi w domu. Nie może pracować głosem w muzeum, ale czuje się na tyle dobrze, że mogłaby pracować w domu nad korektą. Innym przykładem jest psychoterapeuta, który w jednej poradni pracuje stacjonarnie, z drugą ma umowę na konsultacje telefoniczne i online.

Warto wspomnieć, że w polskim prawie miała miejsce już sytuacja, gdy można było wykonywać pracę w czasie zwolnienia lekarskiego - poinformowała nas Krystyna Michałek, rzecznik prasowy kujawsko-pomorskiego ZUS-u. - Było to związane epidemią COVID-19. Ubezpieczeni wykonujący zawód medyczny nie tracili prawa do zasiłku chorobowego w okresie podlegania obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, jeżeli świadczyli pracę zdalną na rzecz podmiotu wykonującego działalność leczniczą lub udzielali świadczeń zdrowotnych za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.


Incydentalne czynności mogące być przejawami aktywności zawodowej

Nowością ma być także możliwość wykonywania "incydentalnych czynności, które mogą być przejawami aktywności zawodowej". Na L4 nadal nie będzie można remontować mieszkania albo wyjechać na wakacje, gdyż to spowoduje utratę prawa do zasiłku. Natomiast nowe przepisy pozwolą na "sporadyczne, incydentalne i wymuszone okolicznościami przejawów aktywności zawodowej czynności, których zaniechanie mogłoby prowadzić m.in. do znacznych strat finansowych dla pracodawcy czy kontrahenta". Chodzi tutaj przede wszystkim o podpisywanie dokumentów, np. faktur czy listów przewozowych.


Zagraniczny urlop nie, ale...

Dopuszczalne może się stać podanie zagranicznego adresu pobytu w czasie zwolnienia. Konieczne będzie w tym przypadku uzasadnienie lekarza. Zakład Ubezpieczeń Społecznych mógłby wystąpić do swojego odpowiednika w innym kraju, by przeprowadził kontrolę.


Kiedy wejdą zmiany?

Projekt do połowy listopada będzie na etapie uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania. Przewidziano na to czas. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zakłada, że zmiany w ustawie wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku.