To ważna wiadomość dla mieszkańców południowo-wschodniej części województwa. Za rok rozpoczną się prace na linii numer 33, która łączy Brodnicę z Kutnem. Dzięki tej inwestycji do Rypina powrócą pociągi regionalne.
Czarny punkt na kolejowej mapie regionu
Stacja kolejowa w Rypinie powstała w 1937 roku. Regularny ruch odbywał się tam do 2000 roku. Dopiero w 2021 roku za sprawą połączenia PKP Intercity do miasta zaczęły dojeżdżać pociąg „Flisak” relacji Katowice - Gdynia Główna - Katowice.
Teraz mieszkańcy Rypina i okolic będą mieli jeszcze większy powód do zadowolenia, bowiem niebawem wystartują prace, które połączą ich miasto z Brodnicą, co da im większe możliwości do podróżowania po regionie za pośrednictwem kolei.
Już wkrótce ruszą prace
Aktualnie trwa przygotowanie do inwestycji „Odbudowa stacji Rypin na linii kolejowej nr 33 na odc. Sierpc – Brodnica”. W ramach zadania zostanie zbudowany nowy peron, a obecny będzie zmodernizowany. Zapewnimy wygodne dojścia dla podróżnych o ograniczonych możliwościach poruszania się. Wysokie konstrukcje peronów ułatwią wsiadanie do pociągów. Zamontowane zostaną wiaty, ławki, gabloty informacyjne z rozkładem jazdy, czytelne oznakowanie i energooszczędne oświetlenie.
Przebudowany zostanie także układ torowy stacji, który umożliwi przejazd pociągów pasażerskich z prędkością do 120 km/h, a towarowych do 100 km/h. Tory o długości 750 metrów umożliwią obsługę najdłuższych pociągów towarowych, które dzięki temu będą mogły przewieźć więcej ładunku. Co ważne, do tej pory z Rypina nie mogły ruszać pociągi.
- Realizacja zadania poprawi przepustowość stacji i odcinka linii nr 33 Sierpc – Brodnica, na którą będzie mogło wyjechać więcej składów. Umożliwi to przewoźnikom przygotowanie atrakcyjniejszej oferty połączeń regionalnych i dalekobieżnych. Sprawny i bezpieczny przejazd pociągów zapewni zabudowa nowych urządzeń systemu sterowania ruchem kolejowym. Odtąd ruch na stacji Rypin będzie sterowany z Brodnicy - mówi w rozmowie z kujawy-pomorze.info Przemysław Zieliński z PKP PLK.
Modernizacji ulegną także dwa przejazdy kolejowe w ciągu ul. Mławskiej (droga wojewódzka nr 563) oraz w ciągu drogi wewnętrznej, łączącej ul. Gałczyńskiego z terenami przemysłowymi i rolnymi. Na przejazdach zamontujemy sygnalizatory oraz rogatki. Przebudowane będzie także przejście dla pieszych w obrębie stacji wraz z dojściem do nowego peronu nr 2.
Inwestycja za ponad 40 milionów złotych
W październiku przyjęto koncepcję programowo-przestrzenną. Teraz wykonawca inwestycji, a więc firma Zakład Robót Komunikacyjnych DOM w Poznaniu sp. z o.o. – przystąpił do przygotowania dokumentacji projektowej oraz pozyskiwania decyzji i pozwoleń administracyjnych.
Prace rozpoczną się w IV kwartale 2025 roku. Koniec zaplanowano na czerwiec 2026 roku. Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego planuje uruchomienie połączeń o charakterze regionalnym między Brodnicą a Rypinem. Jednak, jak mówił marszałek Piotr Całbecki istnieje możliwość, że pociągi pojadą dalej linia 33 do Sierpca. Tu wszystko zależy od decyzji Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Wartość inwestycji to 40,4 mln zł netto, w tym dofinansowanie unijne w wysokości do 100 proc. w ramach Krajowego Programu Odbudowy dla projektu pn. „Likwidacja wąskich gardeł i zwiększenie przepustowości linii kolejowych – etap II”.
Inne inwestycje w kolej
Już wkrótce rozpoczną się prace na linii 245 z Aleksandrowa Kujawskiego do Ciechocinka, co sprawi, że do kurortu powrócą połączenia kolejowe. Na początku przyszłego roku samorząd województwa wyłoni w przetargu przewoźnika na tej trasie. Możliwe są dalsze połączenia do Torunia, Bydgoszczy i Włocławka. Inwestycja pochłonie 20 milionów złotych, co pokryje budżet państwa. Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego odpowie za zapewnienie minimum ośmiu par pociągów dziennie przez 5 lat na trasie Aleksandrów Kujawski-Ciechocinek. Linia 356 z Kcyni i przechodząca w linię 281 do Nakła jest wpisana na listę do realizacji w 2025 roku.