Zatrudnienie, bezrobocie, wynagrodzenia, ceny produktów rolnych, produkcja sprzedana przemysłu, budownictwo mieszkaniowe, handel i nastroje przedsiębiorców, czyli komunikat GUS o sytuacji społeczno-gospodarczej regionu.
- We wrześniu 2024 r. spadło przeciętne zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z analogicznym miesiącem roku poprzedniego o 1,6 proc.
- Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 7 proc. i wzrosła w skali roku o 0,1 proc., ale w stosunku do sierpnia 2024 r. pozostała na niezmienionym poziomie. Do urzędów pracy wpłynęło mniej ofert pracy niż we wrześniu 2023 r., ale więcej niż w sierpniu 2024 r.
- Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw urosło o 9,1 proc. We wrześniu 2023 r. ten wzrost była na poziomie 10,3 proc.
- W województwie kujawsko-pomorskim we wrześniu 2024 r. na rynku produktów rolnych zmniejszyły się w skali roku i w skali miesiąca ceny skupu ziemniaków i żywca drobiowego. Ceny skupu pszenicy, żyta oraz żywca wieprzowego były niższe w stosunku do września ubiegłego roku, ale wyższe w stosunku do sierpnia 2024 r. Natomiast ceny skupu mleka i żywca wołowego były wyższe w skali roku oraz w stosunku do ubiegłego miesiąca.
Szczegółowo piszemy o tym TUTAJ.
- Produkcja sprzedana przemysłu we wrześniu 2024 r. w odniesieniu do analogicznego miesiąca poprzedniego roku wzrosła o 3,1 proc. W skali roku odnotowano spadek produkcji budowlano-montażowej o 17,5 proc. Przed rokiem był to wzrost o 16,3 proc.
- Złe dane dla budownictwa mieszkaniowego. We wrześniu 2024 r. liczba mieszkań oddanych do użytkowania była mniejsza o 34,1 proc. niż we wrześniu 2023 r. W badanym miesiącu nie oddano do użytkowania mieszkań spółdzielczych, komunalnych ani zakładowych.
Szczegółowo piszemy o tym TUTAJ.
- We wrześniu 2024 r. w porównaniu do ubiegłego roku wzrosła sprzedaż detaliczna o 3,4 proc, a spadła hurtowa o 15,5 proc.
- Na koniec września 2024 r. w rejestrze REGON wpisanych było 228,8 tys. podmiotów gospodarki narodowej, czyli o 2,4 proc. więcej niż przed rokiem i o 0,2 proc. podmiotów więcej niż w sierpniu 2024 r.
Pisaliśmy o tym TUTAJ.
- W październiku w większości badanych obszarów gospodarki oceny koniunktury formułowane przez przedsiębiorców są niekorzystne, choć zazwyczaj na poziomie zbliżonym do odpowiedniego notowanego we wrześniu. Najbardziej pesymistyczne nastroje gospodarcze panują w handlu detalicznym. Największy spadek klimatu koniunktury nastąpił w informacji i komunikacji. Bardziej negatywnie niż we wrześniu oceniają sytuację gospodarczą przedsiębiorcy zajmujący się transportem i gospodarką magazynową. Jedynie w sekcji Zakwaterowanie i gastronomia oceny koniunktury są na poziomie neutralnym.
Analiza bardziej szczegółowa TUTAJ.
Źródło danych GUS.