Wojewoda kujawsko-pomorski spotkał się z branżą transportową. Jakie postulaty do rządzących mają przewoźnicy?

Puls Dnia
Biznes Region
#
Fot. KPUW w Bydgoszczy

W ostatni piątek (26.07) w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyło się posiedzenie z udziałem wojewody Michała Sztybla oraz przedstawicielami branży transportowej. Co dalej z zapowiadanymi protestami?

 

Przypomnijmy, że przewoźnicy strajkują już od wielu miesięcy z uwagi na ich coraz trudniejszą sytuację. Chodzi i o kwestie obciążeń finansowych branży, jak i wchodzenie do Polski firm spoza Unii (nie tylko z Ukrainy), z którymi polscy transportowcy konkurować muszą na niekorzystnych warunkach. Warto podkreślić, że to właśnie kujawsko-pomorskie jest potentatem w tej branży, mamy bardzo wiele firm transportowych.

Michał Sztybel podczas piątkowego zebrania z przedstawicielami branży transportowej w regionie podkreślił, iż najważniejsza jest rozmowa i dostrzega sytuację przewoźników:

 - Nie dam Wam twardych obietnic z przyczyn czysto formalnych. Jednak niezwłocznie, w poniedziałek, skieruję oficjalne pismo w sprawie postulatów do Ministra Infrastruktury, z uwzględnieniem Ministra Finansów, z prośbą o zajęcie stanowiska i podjęcie działań, a także z prośbą o spotkanie przedstawicieli rządu, w jak najszybszym możliwym terminie, z przedstawicielami z branży z regionu kujawsko-pomorskiego. W piśmie podkreślę skalę problemu oraz zwrócę uwagę na tą konieczną, dwustronną relację między Ministerstwami pod kątem Waszych postulatów – mówił wojewoda kujawsko-pomorski. 

W trakcie spotkania ustalono także, że pismo z postulatami przewoźników, oprócz rządzących,  trafi również do: Krajowej Administracji Skarbowej oraz starostów oraz prezydentów miast w województwie. 

Co ważne ustalono, że protesty przewoźników zostaną zawieszone w sierpniu, aby resorty finansów i infrastruktury mogły podjąć odpowiednie działania w kwestii postulowanych zmian w prawie. 

Najważniejsze postulaty przewoźników to:

  • Natychmiastowa obniżka składek ZUS,
     
  • Dofinansowanie wymiany tachografów,
     
  • Wprowadzenie stawek minimalnych za usługi transportowe,
     
  • Ograniczenie dostępu do zawodu przewoźnika,
     
  • Uregulowanie rynku pośredników transportowych i koncesji wydawanych m.in. przewoźnikom z Ukrainy.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: