Będą zmiany w programie 800 plus. Od września dochodzi nowa weryfikacja. Ministerstwo zdradza szczegóły!

Region Raport
Biznes Ludzie
#
Fot. 123rf

Od stycznia 2024 r. wysokość świadczenia wychowawczego wynosi 800 zł miesięcznie na dziecko. Z kolei już za miesiąc zmieniają się kryteria wypłaty dofinansowania. O co dokładnie chodzi i kogo dotknie ministerialna zmiana? O tym więcej w artykule.

 

Przypomnijmy, że wnioski o świadczenie 800 plus należy składać poprzez platformę PUE ZUS lub aplikację mobilną mZUS, portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl oraz bankowość elektroniczną. Wypłata przyznanego świadczenia odbywa się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazany we wniosku rachunek bankowy. Należy pamiętać, że jeżeli wniosek na nowy okres świadczeniowy zostanie złożony w trakcie trwania okresu, po 30 czerwca 2024 r., prawo do świadczenia zostanie przyznane od miesiąca złożenia wniosku do końca okresu świadczeniowego.

 

Specjalny system weryfikacji

Od 1 września br. dzieci z Ukrainy będą objęte obowiązkiem szkolnym, połączonym z pobieraniem świadczenia 800 plus. Powiązanie to wprowadzono nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.

- Rodzice, składając wniosek np. o świadczenie 800 plus, będą musieli wpisać, do jakiej szkoły chodzi dziecko. Podane dane będziemy weryfikować przez System Informacji Oświatowej (SIO) – powiedziała w rozmowie z Radiem Zet Joanna Mucha, wiceszefowa MEN.

Ministerstwo zaplanowało także wdrożenie systemu, mającego na celu weryfikację danych między SIO a systemami ZUS-u. Według analiz do polskich szkół może pójść od 20 do 60 tys. ukraińskich dzieci

Dodajmy, że świadczenie 800 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów.

 

CZYTAJ WIĘCEJ:

 

Źródło: gov.pl, money.pl