Myślisz Golub-Dobrzyń… widzisz zamek. To skojarzenie jest po prostu nieuniknione. Jednak przez lata znajdująca się nad Drwęca zapracowała na mocną pozycję w rycerskim świecie.
Budowa zamku w Golubiu-Dobrzyniu rozpoczęła się na przełomie XIII i XIV wieku. Krzyżacy wznieśli go na wzgórzu tuż obok granicy. W XVII w. był on siedzibą królewny Anny Wazówny, która przekształciła go w renesansową rezydencję. Obecnie obiekt przyciąga turystów z całej Europy oraz turnieje rycerskie.
To już 48. edycja
To właśnie w Golubiu-Dobrzyniu od 5 do 7 lipca odbędzie się 48. edycja Wielkiego Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego. Udział w zmaganiach wezmą rycerze z całej Europy. Nic dziwnego, bowiem organizowane od 1977 roku wydarzenie jest jednym z największych tego typu na Starym Kontynencie.
– Doroczny turniej rycerski na golubskim zamku to jedna z najważniejszych marek turystycznych naszego województwa – podkreśla marszałek województwa Piotr Całbecki.
Przez trzy dni przybyli do Golubia-Dobrzynia zobaczą szereg walk. W ramach turnieju przygotowano zmagania w przeróżnych konkurencjach. Rycerze zmierzą się m.in. konnym turnieju zręcznościowym, łucznictwie konnym, konnym turnieju par i kadrylu konnym. Organizatorzy zadbali też o dodatkowe atrakcje, a są to np. spektakl „Rycerz i jego czasy”, występy zespołów tańców dawnych, zabawy plebejskie i jarmark.
Wstęp na wydarzenie jest biletowany. Wejściówka normalna to koszt rzędu 30 zł, ulgowa 20 zł, natomiast dzieci do lat 7 wchodzą za darmo.
Tradycje rycerskie wiecznie żywe
W kujawsko-pomorskim działa szereg organizacji, która kultywuje tradycje rycerskie. Przykładem może być Stowarzyszenie "Zastęp Rycerski z Chełmna”. Organizacja powstała na początku lat 90. Bractwo rycerskie Chorągiew Zaciężna Ziemi Kujawskiej została utworzona 7 stycznia 2018 roku. Zrzesza osoby z całego regionu m.in. z Torunia, Aleksandrowa Kujawskiego, Inowrocławia i Gniewkowa.
Od 2008 roku funkcjonuje Bractwo Rycerzy Chorągwi Toruńskiej, które koncentruje się na historii Zakonu Krzyżackiego.
CZYTAJ WIĘCEJ: