Zmiany w wypisywaniu recept dla osób przewlekle chorych. Od 1 sierpnia lekarze muszą w nich podawać zunifikowane informacje o okresie stosowania i ilości leku do podania

Region Raport
Styl Życia
aptekarz

Ważna zmiana dla pacjentów, którym wypisywane są tzw. recepty roczne. Otrzymują je osoby chore przewlekle, przyjmujące na stałe określone leki. Obowiązkiem lekarza jest zaznaczenie, że e-recepta ma być ważna przez 365 dni. Od 1 sierpnia wymagane będzie wprowadzenie informacji o okresie stosowania i ilości leku do podania.


Ministerstwo Zdrowia informuje, że celem zmian jest uporządkowanie zapisu dawkowania na receptach oraz zapewnienie poprawnej i czytelnej informacji. Nie dotkną one samych pacjentów, gdyż lekarze będą wystawiać recepty zgodnie z dotychczasowym schematem dawkowania. Kwestia rozszerzenia możliwości dawkowania wynika z procesu automatyzacji prowadzonego przez Centrum e-Zdrowia.  

Wytyczne o przyjmowaniu leków dotychczas były podawane łącznie i w sposób opisowy. Uniemożliwiało to systemom teleinformatycznym wyliczenie ilości leku, niezbędnej do kontynuacji kuracji lub wydania. Na recepcie rzadko były podawane okres stosowania i sposób przyjmowania leku. To z kolei przyczyniało się do różnej interpretacji przez pacjentów.

Dostępność do aptek w Polsce zdecydowanie większa niż w Niemczech.

Rozszerzenie dawkowania będzie polegało na wskazaniu na recepcie informacji o:

  • okresie stosowania leku,
  • ilości i jednostce dawki,
  • częstotliwości podania,
  • liczbie opakowań,
  • opcjonalnie: szczegółowych informacji o stosowaniu dla pacjenta.


Wprowadzane zmiany dotyczą recept rocznych ważnych 365 dni. W przypadku recept z okresem stosowania do 120 dni oraz na wyroby medyczne sposób zapisu informacji o dawkowaniu, na dotychczasowych lub nowych zasadach, będzie zależał od wystawcy recept. W zdecydowanej większości recept ważnych do 30 dni sposób ordynacji nie będzie podlegał zmianom.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: