Europejska Noc Muzeów już wkrótce w województwie kujawsko-pomorskim. Na jakie atrakcje można liczyć?

Region Raport
Styl Życia
Noc w muzeów Toruń
Fot. Agencja Toruń

Europejska Noc Muzeów po raz kolejny zawita do regionu Kujaw i Pomorza. Dla miłośników cennych eksponatów zgromadzonych w placówkach kulturalnych na terenie Bydgoszczy i Torunia czekają liczne atrakcje. Wejścia do wszystkich oddziałów muzeów w nocy z 18 na 19 maja będzie bezpłatne. 

 

Inicjatywa Nocy Muzeów powstała w Berlinie w 1997 r. Duży sukces wydarzenia spowodował rozprzestrzenienie się wydarzenia do innych europejskich krajów. W Polsce dopiero sześć lat później mieszkańcy Poznania poznali zalety tej pomysłu. Od tego momentu Noc Muzeów organizować zaczęto w kilkudziesięciu miastach w Polsce m.in. w Toruniu i Bydgoszczy. 

 

Na wieżę ratuszową i śladami wody

Formuła Nocy Muzeów jest niezmienna od lat. Wszyscy chętni w godzinach wieczornych mogą skorzystać z udostępnionych zbiorów muzealnych i innych ciekawostek zupełnie za darmo. Podczas nocy z 18 na 19 maja wiele placówek kulturalnych przygotowało także specjalne wydarzenia. Tak jak w poprzednich latach w Nocy Muzeów wezmą udział toruńskie instytucje kulturalne m.in. 

  • Ratusz Staromiejski,
     
  • Dom Mikołaja Kopernika,
     
  • Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów,
     
  • Muzeum Podróżników im Tony’ego Halika,
     
  • Muzeum Toruńskiego Piernika,
     
  • Muzeum Twierdzy Toruń,
     
  • Muzeum Etnograficzne.

W tej ostatniej wymienionej instytucji motywem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów będzie - woda. Uczestnicy zapoznają się więc m..in. z pracą młyna oraz działaniem zabytkowych wozów strażackich, które dawniej gasiły pożary. Dodatkową atrakcją Muzealnej Nocy będzie możliwość zwiedzania nowej ekspozycji czasowej „W szklanym blasku. Malarstwo na szkle Janiny Walczak-Budzicz” w towarzystwie kuratorki wystawy, Bożeny Olszewskiej.  Z kolei w Centrum Sztuki "Wozownia" będzie można wziąć udział w warsztatach plastycznych. 

 

Czytaj także: 

 

"Wspólnie przeniesiemy się do pełnej przygód nocnej krainy pełnej inspiracji. Razem z instruktorką- Paulina Kasprzak poznamy tajniki 11. Międzynarodowej Wystawy “RYSOWAĆ TERAZ”. Podążymy szlakiem intrygujących prac prezentowanych na wystawie, a wykonując kreatywne zadania poznamy nowe techniki plastyczne i zakamarki rysunkowego świata. Zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 6-12 lat!".

Wszystkie szczegółowe informacje odnośnie innych imprez podczas Nocy Muzeów można śledzić na Facebooku.
 
Bydgoszcz świętuje w nocy

Wiele atrakcji z 18 na 19 maja przygotowano także nad Brdą i w najbliższych okolicach. Chętni będą mogli odwiedzić chociażby gmach Filharmonii Pomorskiej z przewodnikiem. Zapoznają się z tamtejszymi dziełami sztuki, zobaczą stroje koncertowe z bliska oraz przypomną sobie zasady savoir-vivre. Oprowadzenie zaplanowano także w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku. Uczestnicy dowiedzą się o dawnych losach właścicieli majątku oraz zapoznają się z kolekcją historycznych fortepianów. Przy okazji zobaczą wyjątkowy wernisaż 8 tys. obiektów przedstawiających… sowy. Z kolei w Aptece pod Łabędzie zaplanowano m.in. warsztaty tworzenia perfum. Wstęp na wydarzenie kosztuje 10 zł od osoby. Obowiązują zapisy i podział na grupy – szczegóły na stronie muzeum.bydgoszcz.pl. 

Na tym nie koniec. Atrakcje przygotowały również m.in. Muzeum Wodociągów, Muzeum Oświaty, Dom Leona Wyczółkowskiego, Muzeum Wojsk Lądowych, Oddział Muzeum Wojsk Lądowych, Osówiec 73 oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna. W tej ostatniej od godz. 18 do północy przygotowano wiele wydarzeń i atrakcji. Chętni będą mogli wziąć udział m.in. w zwiedzaniu Biblioteki Bernardynów, spotkaniu z duchami – zwiedzaniu Pracowni Regionalnej oraz pokazach introligatorskich. Natomiast na Wyspie Młyńskiej w Europejskim Centrum Pieniądza do północy można zwiedzać wystawę zatytułowaną "Skarb bydgoski". W jej skład wchodzi 486 złotych monet. Zainteresowani historią kanału bydgoskiego również znajdą dla siebie ciekawe prelekcje. Przy ul. Staroszkolnej 10 w siedzibie Muzeum Kanału Bydgoskiego odbędą się trzy wykłady: "Nad Brdą, w karmelickim porcie", "Kanał Bydgoski w świetle źródeł z Tajnego Archiwum Państwowego w Berlinie" oraz "Koncert muzyki barokowej nad Kanałem Bydgoskim". Do północy zaplanowano także zwiedzanie wystaw z przewodnikiem.

 

Czytaj także: