Nie segregujesz śmieci? Rząd zmienia przepisy! Za brak sortowania odpadów zapłacimy indywidualnie

Biznes Ludzie
Segregacja śmieci
Fot. 123rf

Opłata za niewłaściwie gospodarowanie odpadami komunalnymi wkrótce dotyczyć będzie nie całej społeczności bloku mieszkalnego, lecz osób indywidualnych. Resort klimatu pracuje nad pewnymi zmianami w tym zakresie. 

 

Obecnie kary za brak porządkowania odpadów grożą przede wszystkim wspólnotom, zarządcom oraz spółdzielniom mieszkaniowym. Okazuje się jednak, że ministerstwo klimatu pracuje nad aktualizacją przepisów w tym zakresie. Jak poinformowała wiceminister resortu  Anita Sowińska w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich: "Zapewniam, że kwestie sprawnego i sprawiedliwego naliczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi są przedmiotem prac w Ministerstwie. Te prace toczą się przy współudziale przedstawicieli samorządów w ramach prac Zespołu doradczego do spraw systemowych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami. Zespół ten został powołany zarządzeniem z dnia 23 listopada 2020 r. przez Ministra Klimatu i Środowiska i kontynuuje swoje prace". 

To pozwoli odejść na osiedlach mieszkaniowych od odpowiedzialności zbiorowej za brak właściwej segregacji śmieci. Zespół pracujący nad zmianami przygotował rozwiązania, które w znacznej mierze ułatwią gminom weryfikację liczby osób zamieszkujących dany lokal. Tym samym zastosowanie metody "od osoby" będzie łatwiejsze. 

"Ponadto odpowiadając na postulaty mieszkańców, samorządów i przedsiębiorców w 2021 roku wprowadzono zmiany do ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, umożliwiające odejście od odpowiedzialności zbiorowej w przypadku niedopełnienia obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych w budynkach wielolokalowych" - napisała w piśmie wiceminister klimatu. 

Nowelizację uzupełniono o przepis dotyczący technicznych aspektów weryfikacji odpadów komunalnych wytwarzanych w poszczególnych lokalach. 

 - Dzięki takiemu rozwiązaniu gmina może odejść od odpowiedzialności zbiorowej w zabudowie wielolokalowej, przez indywidualne rozliczanie poszczególnych lokali z selektywnego zbierania odpadów. W rezultacie za niedopełnienie obowiązku segregacji odpadów komunalnych zapłaci ich wytwórca, a nie np. wszyscy mieszkańcy bloku mieszkalnego - podkreśliła  Anita Sowińska.

Resort zaangażował się również we wdrażanie przepisów w zakresie reguły ""zanieczyszczający płaci". Muszą być one bowiem zgodne z przepisami unijnymi. Tym samym producenci staną się odpowiedzialni np. finansowo za odpady poprodukcyjne. 

 

Czytaj także: