Miasto czeka na wnioski do planu ogólnego Torunia. Jest to dokument zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta. Jest to jeden z "kamieni milowych", jakie Polska zobowiązała się zrealizować w ubieganu się o wsparcie w ramach Krajowego Programu Odbudowy. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
Plan ogólny ma zastąpić studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Jest sporządzany obowiązkowo dla obszaru całej gminy. To akt prawa miejscowego uwzględniany przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz stanowiący podstawę do wydawania decyzji o warunkach zabudowy.
Ustalenia planu ogólnego
- Zasady rozwoju miasta - obszary pod zabudowę oraz obszary chronione przed zabudową.
- Strefy planistyczne - funkcje poszczególnych obszarów - gdzie można realizować budynki mieszkalne, usługowe, produkcyjne (więcej informacji poniżej).
- Gminne standardy urbanistyczne - to m.in. określenie wysokości i powierzchni zabudowy oraz minimalnej powierzchni biologicznie czynnej.
Plan ogólny ma stanowić narzędzie planistyczne zapewniające rozwój miasta z uwzględnieniem potrzeb mieszkańców, warunki do rozwoju przedsiębiorczości, ochronę terenów leśnych, parkowych i innych obszarów stanowiących system przyrodniczy miasta.
Strefy planistyczne
- strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną,
- strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną,
- strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową,
- strefa usługowa,
- strefa handlu wielkopowierzchniowego,
- strefa gospodarcza,
- strefa produkcji rolniczej,
- strefa infrastrukturalna,
- strefa zieleni i rekreacji,
- strefa cmentarzy,
- strefa górnictwa,
- strefa otwarta,
- strefa komunikacyjna.
Dopuszczalne jest mieszanie się tych z funkcji, które nie generują ze sobą konfliktów. Przykładem takiego konfliktu jest bliskie sąsiedztwo osiedli mieszkaniowych i zabudowy rolniczej.
Plan ogólny w Toruniu
Plan ogólny sporządza prezydent miasta. W jego imieniu w Toruniu realizuje to Miejska Pracownia Urbanistyczna. Pracować nad nim będą architekci i urbaniści oraz specjaliści w zakresie ochrony środowiska i zabytków, komunikacji oraz infrastruktury.
- Projekt planu ogólnego powstanie po analizie istniejącego zagospodarowania i potrzeb rozwojowych miasta, a także wniosków i uwag złożonych przez wszystkie zainteresowane podmioty i mieszkańców - czytamy na miejskiej stronie torun.pl. - Projekt planu ogólnego będzie podlegał opiniowaniu i uzgadnianiu przez organy i instytucje wskazane w ustawie oraz zostanie poddany konsultacjom społecznym. Na poszczególnych etapach prac nad tym dokumentem każdy będzie mógł złożyć wnioski i uwagi.
Wnioski do planu ogólnego
Wnioski należy składać na specjalnym formularzu do 28 maja:
- elektronicznie na platformach Voxly.pl i ePUAP;
- papierowo - wysyłając na adres Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Toruniu ul. Grudziądzka 126B, 87- 100 Toruń;
- pocztą elektroniczną na adres: mpu@mpu-torun.pl.
Można skorzystać z Punktu Informacyjnego w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej – w każdy wtorek, w godzinach 12:00-17:00.
W Bydgoszczy konsultacje planu ogólnego zakończyły się już w marcu.
Czytaj także: