Toruń idzie na historyczne zakupy. Pasażerowie MZK będą zachwyceni

Biznes Opinie
B
Fot. Bartosz Fryckowski

Kolejne inwestycje w tramwaje w regionie. Po Bydgoszczy i Grudziądzu poważne zakupy planuje Toruń. Ogłoszono konkurs na dostarczenie 20 nowoczesnych składów. To efekt rozwoju sieci tramwajowej w mieście.


Wielkie inwestycje w Toruniu

Obecnie tabor Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu liczy 64 tramwaje. Wśród nich 22 to Swingi wyprodukowane przez bydgoską Pese, zaś 18 to chorzowskie Konstale po modernizacji. Wkrótce te liczby wyraźnie się zmienią, gdyż miejska spółka ogłosiła przetarg na zakup 20 nowoczesnych tramwajów.

Przetarg na zawarcie umowy ramowej ogłoszono w poniedziałek (18.03). Jak przekazują przedstawiciele MZK, powodem decyzji o zakupie jest rozwój sieci tramwajowej w Toruniu oraz fakt, że na torach wciąż można ujrzeć wiekowe Konstale.

- Z powodu wzrostu pracy przewozowej i powstaniu nowych linii tramwajowych po toruńskich torach ciągle jeżdżą stare Konstale, ale dzięki kolejnym zakupom nowoczesnych wozów obsługują one coraz mniej kursów i – w miarę pozyskiwania nowego taboru – będzie ich jeszcze mniej aż do całkowitego wyłączenia z eksploatacji - mówi rzecznik toruńskiego MZK Sylwia Derengowska.

Nowoczesne tramwaje mają mieć ok. 30 metrów długości. Na wyposażeniu pojazdów znaleźć się muszą monitoring, system informacji pasażerskiej, klimatyzacja, urządzenia do sprzedaży biletów, WI-FI oraz zasobniki energii elektrycznej odzyskiwanej podczas hamowania. Niezbędnym elementem w obliczu wdrożenia w Toruniu karty miejskiej jest także zamontowanie w składach kasowników elektronicznych.

Podstawową sprawą w przypadku nowoczesnego taboru są aspekty związane z przystosowaniem tramwajów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Tramwaje, które pozyska MZK, będą miały całkowicie niską podłogę oraz znajdą się w nich udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami oraz dla seniorów.

Do tej pory tak okazałych zakupów taboru tramwajowego w Toruniu jeszcze nie było. Na przełomie lat 2014-15 MZK zakupiło 17 nowych Swingów, a następnie w 2022 do floty dołączyło 5 kolejnych pojazdów.

 

Skąd środki?

Cztery tramwaje mają być sfinansowane z programu „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko”, a 15 z Krajowego Planu Odbudowy. Wniosek w ramach pierwszego z tych programów zostanie złożony w czerwcu, a na drugi po ogłoszeniu konkursu, co planowane jest na przełom I i II kwartału 2024 roku. Gdy środki zostaną przyznane, zawarta wcześniej umowa ramowa umożliwi szybkie podpisanie umów wykonawczych na dostawę pojazdów. Ostatni, dwudziesty tramwaj może zostać kupiony, gdy pojawią się kolejne możliwości pozyskania dofinansowania.

- Umowa ramowa będzie obowiązywała przez cztery lata od daty jej podpisania. Gdy środki zostaną przyznane i podpisane zostaną umowy wykonawcze, wykonawca będzie miał 24 miesiące na ich realizację od daty ich podpisania - przekazuje Sylwia Deregowska.

Toruńskie plany na komunikację miejską

Na początku września 2023 otwarto nową linię tramwajową na Osiedle JAR, która mierzy 13 km. Inwestycja pochłonęła 266 milionów złotych (WIĘCEJ TUTAJ). MZK przymierza się do budowy nowej zajezdni tramwajowej przy ulicy Legionów (WIĘCEJ TUTAJ), a także remontu torowisk na osiedlu Na Skarpie (WIĘCEJ TUTAJ).

 

Nowoczesny tabor nie tylko w Toruniu

Dzięki Funduszom Europejskim miasta w regionie zdecydowały się na ogromne inwestycje w tramwaje. Wcześniej na wymianę całego taboru zdecydowała się Bydgoszcz. Łącznie, władze Bydgoszczy zakupią dzięki środkom europejskim 40 nowoczesnych pojazdów. Co ważne, z punktu widzenia gospodarki w naszym regionie, producentem będzie bydgoska Pesa. Cały kontrakt jest warty ponad 431 mln zł. Do tej pory magistrat zdobył na ten cel 121 mln zł (WIĘCEJ TUTAJ).

Zgodnie z zapowiedziami grudziądzkie MZK ogłosiło przetarg na zakup trzech nowych tramwajów o długości do 30 metrów. Pojemność pojedynczego pojazdu szynowego to minimum 170 osób. Poręcze i słupki w przedziale pasażerskim powinny być wykonane ze stali nierdzewnej szczotkowane z diodami LED-owymi. Wymagany jest też system wizualnej i dźwiękowej informacji pasażerskiej (WIĘCEJ TUTAJ).