Ustawa o elektromobilności sprawia, że samorządy, w tym te z naszego województwa, muszą inwestować w ekologiczne pojazdy. Przetargi ogłoszono w Toruniu i Włocławku, testy prowadzi Bydgoszcz oraz Brodnica, zaś Grudziądz rozwija sieci tramwajowe.
Bydgoszcz wciąż bez „elektryków”, ale testuje
Bydgoszcz jest swego rodzaju ewenementem na skalę ogólnopolską, gdyż to jedno z niewielu dużych polskich miast, gdzie nie ma jeszcze elektrobusów. Miejskie Zakłady Komunikacyjne na początku sierpnia ubiegłego roku rozpisały przetarg na zakup 12 nowych autobusów elektrycznych, która mają zostać wyprodukowane w 2024 roku.
Jednak już teraz mieszkańcy Bydgoszczy przedpremierowo mogą zobaczyć jak się jeździ „elektrykami”. Wszystko to dzięki testom tutejszego miejskiego przewoźnika. W tym tygodniu na ulicach miasta swój sprawdzian miał autobus Solaris Urbino 12 Electric. Mieszkańcy mogli go zobaczyć na liniach nr 57 oraz 83. Testy potrwają do 27 lutego.
Podróżni muszą jednak pamiętać o istotnej rzeczy, aby ekologiczny przejazd nie zakończył się mandatem. - Nie będzie możliwości zakupu biletu w autobusie za pomocą karty kredytowej, dlatego przejazd trzeba opłacić za pomocą tradycyjnego biletu papierowego. Bilet będzie można zakupić u kierowcy - przekazał Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.
Ciszej i ekologicznej wśród jezior
Do 19 lutego trwały testy elektrycznego autobusu elektrycznego Solaris Urbino Electric na ulicach Brodnicy. To przedsmak zakupów, na które brodnicki ratusz wyruszy jeszcze w tym roku. Pierwsze „elektryki” na stałe mają wyjechać na tamtejsze ulice już w 2025 roku.
Będzie to możliwe, dzięki dofinansowaniu z programu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ramach Obszarów Prowadzenia Polityki Terytorialnej. Brodnica otrzymała 4 miliony euro na zakup autobusów elektrycznych oraz niezbędnej infrastruktury do ich ładowania. Całościowy koszt projektu to 4,7 mln euro.
- Mamy przyznaną alokację w wysokości 4,5 mln euro m. in. na zakup autobusów elektrycznych. Na przełomie czerwca i lipca planujemy złożyć wniosek do instytucji finansującej, o dofinansowanie tego zakupu. Przetarg wyłoni wykonawcę na dostawę autobusów i budowę stacji ładowania. Myślę, że w 2025 roku brodniczanie będą mogli poruszać się już ekologicznymi autobusami - powiedział Burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz.
Co ciekawe, od 1 marca 2016 roku komunikacja miejska w Brodnicy jest darmowa. Do dyspozycji podróżnych jest pięć linii autobusowych.
Toruń rusza na kolejne zakupy
Gmina Miasta Toruń na koniec stycznia ogłosiła postępowanie przetargowe na zakup 10 autobusów elektrycznych z opcją zakupu 30 kolejnych. Pojazdy mają być napędzane silnikiem elektrycznym autobusów niskopodłogowych klasy MAXI.
- Będą to pojazdy nie tylko komfortowe, ale przede wszystkim ekologiczne, zeroemisyjne, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, o długości całkowitej 12m, wyposażone m.in. w system informacji pasażerskiej, monitoring, klimatyzację, urządzenia do sprzedaży biletów, WiFi, łącza USB oraz system detekcji pożarów - przekazała rzecznik toruńskiego MZK Sylwia Derengowska.
Zakup elektrobusów ma być wspierany z programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza. Dofinansowanie do opcjonalnych 25 elektrobusów planuje się pozyskać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (Zielony Transport Publiczny 3.0). Pięć pozostałych autobusów może zostać kupionych, gdy pojawią się kolejne możliwości pozyskania dofinansowania.
Terminem granicznym dla samorządów jest ustawowy 2028 rok, kiedy to pojazdy zeroemisyjne mają stanowić 30 proc. taboru. Jeśli plan toruńskiego zostanie zrealizowany, to na przełomie 2025 i 2026 roku wymogi będą spełnione.
Obecnie na toruńskich trasach kursuje 10 elektrobusów.
Włocławek ze spokojem
Włocławski magistrat ogłosił konkurs na dostawę sześciu 12-metrowych autobusów elektrycznych. Pojazdy mają mieć 11,5-12,5 metra długości. Całkowitą ilość miejsc określono na minimum 70 osób. Pojazdy będą niskopodłogowe na całej długości. Wśród wymagań znalazły się m.in. klimatyzacja, ogrzewanie piecem spalinowanym, ładowarki USB, wyświetlacze diodowe, nagłośnienie, monitoring, kasowniki oraz system zliczania pasażerów.
Do tego postępowanie obejmuje też zakup sześciu jednostanowiskowych stacji ładowania autobusów plug-in. Generalnie dostawa dwóch pierwszych pojazdów ma nastąpić w ciągu 16 miesięcy, jednak nie wcześniej niż 1 maja 2025 roku. Kolejne partie w ciągu 28 miesięcy (nie wcześniej niż 1 maja 2026 roku). Podobnie rzecz wygląda z ładowarkami.
Obecnie we Włocławku jeździ 16 autobusów elektrycznych.
Grudziądz snuje ambitne plany
Zgodnie z zapowiedziami grudziądzkie MZK ogłosiło przetarg na zakup trzech nowych tramwajów o długości do 30 metrów. Pojemność pojedynczego pojazdu szynowego to minimum 170 osób. Poręcze i słupki w przedziale pasażerskim powinny być wykonane ze stali nierdzewnej szczotkowane z diodami LED-owymi. Wymagany jest też system wizualnej i dźwiękowej informacji pasażerskiej.
- Miasto - za pośrednictwem spółki Miejski Zakład Komunikacji w Grudziądzu - planuje dokonać zakupu trzech tramwajów wieloczłonowych do obsługi sieci tramwajowej wraz z modernizacją układu torowego zajezdni tramwajowej. Odbędzie się to w ramach programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027: 03.02 Rozwój i usprawnienie mobilności miejskiej i podmiejskiej ZITy regionalne oraz zakupu pięciu autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą do obsługi bezemisyjnego transportu miejskiego w Grudziądzu – ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego nr 6.2 „Zeroemisyjny transport - Zielony transport publiczny”, w którym został już złożony stosowny wniosek - mówi w rozmowie z Kujawy-Pomorze.info rzecznik grudziądzkiego magistratu Karol Piernicki.
Zarząd Dróg Miejskich 12 stycznia podpisał umowę z firmą CONE AMG, która wykona kompletną dokumentację projektowo-kosztorysową budowy linii na osiedle Mniszek oraz w rejonie dworca Grudziądz Główny. Wykonawca zobowiązany jest także do złożenia wniosku o wydanie pozwolenia na budowę oraz decyzję zezwalającą na realizację inwestycji drogowej (ZRID). CONE AMG ma 12 miesięcy na realizację umowy opiewającej na 3 mln zł.
- Miasto stawia na transport zbiorowy i rozwój sieci tramwajowej. Do tej pory wykonywano modernizację istniejącej, nadszedł czas na jej rozbudowę. W obu przypadkach umożliwi to dojazd do terenów przemysłowych oraz kolejnych osiedli mieszkaniowych - opowiada Piernicki.
Zamówienie ma zostać zrealizowane do jesieni 2026 roku. Docelowo na grudziądzkie tory ma wyjechać 10 nowych tramwajów.