Lotniskowy bagaż pozostawiony bez opieki wzbudza od razu czujność służb. Takie przypadki mogą stanowić zagrożenie np. zawierając ładunki wybuchowe. Okazuje, że pozostawiając plecak lub bagaż bez nadzoru, możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności - pozbawienia wolności lub grzywny, a ta ostatnia może poważnie nadszarpnąć wyjazdowy budżet.
Zgłoszenie fałszywego alarmu bombowego na lotnisku, to poważne przestępstwo, które nie tylko naraża życie i zdrowie ludzi, ale również wiąże się z ogromnymi kosztami i utrudnieniami w pracy służb porządkowych. Często w przypadku fałszywego alarmu, służby są zmuszone do przeprowadzenia skomplikowanych i czasochłonnych działań – ewakuacji ludzi, zamknięcia części terminalu, przeszukiwania bagaży oraz kontrolowania osób, co może spowodować wielogodzinne opóźnienia. Zgodnie z przepisami osoba, która swoim działaniem wywołuje fałszywy alarm lub niepokój, może zostać ukarana grzywną, a w poważniejszych przypadkach, także karą pozbawienia wolności do lat trzech. Pasażer, który wywołał reakcję służb może też się liczyć z mandatem w wysokości 500 złotych lub znacznie wyższym, jeśli lotnisko lub linie lotnicze skierują do właściciela takiego bagażu roszczenie dotyczące zwrotu kosztów akcji.
Istnieje też odpowiedzialność cywilna za zgłoszenie fałszywego alarmu. Jak informuje portal prawo.pl: "W przypadku powstania szkód materialnych lub opóźnień, które są wynikiem takiego zgłoszenia, poszkodowane osoby lub instytucje mogą domagać się od sprawcy odszkodowania. Przykładem może być konieczność naprawienia szkód powstałych na lotnisku, w wyniku zamknięcia części terminalu, które wymaga kosztownych działań naprawczych. Ponadto, fałszywy alarm może prowadzić do wstrzymania lotów, co skutkuje stratami finansowymi dla przewoźników oraz pasażerów".
- W przypadku pozostawienia bez opieki bagażu na lotnisku mowa o wykroczeniu – mówi w rozmowie z portalem prawo.pl David Janoszka, prawnik z AirCashBack. Kodeks wykroczeń stanowi, iż wykroczenie można popełnić także nieumyślnie, chyba że ustawa przewiduje odpowiedzialność tylko za wykroczenia umyślne. Ustawa Prawo lotnicze nie ogranicza odpowiedzialności sprawców wykroczeń do działania z winy umyślnej, tak też niedbalstwo albo lekkomyślność są traktowane na równi z umyślnym pozostawieniem bagażu.
Jakich zasad warto przestrzegać przy okazji przebywania na lotnisku? Oto kilka z nich:
- Zawsze miej bagaż pod kontrolą, nie zostawiaj plecaka ani torby w miejscach publicznych bez nadzoru.
- Zgłaszaj podejrzane przedmioty – jeżeli zauważysz coś nietypowego, natychmiast poinformuj służby porządkowe. Pamiętaj, że reakcja na potencjalne zagrożenie może uratować życie.
- Nie zgłaszaj fałszywych alarmów – zgłaszanie fałszywych informacji to poważne przestępstwo, za które grożą wysokie kary. W każdym przypadku, jeśli zauważysz coś niepokojącego, postępuj zgodnie z procedurami bezpieczeństwa i unikaj niepotrzebnych zamieszania.
- 120 milionów złotych dla samorządów w regionie
- Sukces na ekranie. Z Inowrocławia w świat NASZ WYWIAD
- Podsumowano 32. Festiwal EnergaCamerimage