Remont torowiska, rozbudowy szkół, mieszkania wspomagane - to przykłady niektórych z projektów, które zostaną dofinansowane w ramach Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza na lata 2021-2027. Do uroczystego podpisania umów doszło w Urzędzie Marszałkowskim 19 marca.
Umowy na blisko 120 milionów złotych
Środki, które trafiły zarówno do samorządów, jak i organizacji pozarządowych pochodziły z Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza na lata 2021-20217, a dokładniej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego+. Łącznie podpisano 37 umów opiewających na łączną sumę dofinansowań w wysokości nieco ponad 119 milionów złotych.
Projektami, które wiodły prym były te dotyczące edukacji i kształcenia zawodowego. Mowa tu m.in. o wsparciu dla uczniów, ale także projektach stricte inwestycyjnych. - Mamy rok dzieci i młodzieży, więc inwestujemy w młodzież, inwestujemy w edukację, tak naprawdę inwestujemy w naszą przyszłość. Środki unijne w dzisiejszym rozdaniu trafią zarówno na projekty inwestycyjne, jak i tzw. miękkie, obejmujące szkolenia pozwalające na rozwój umiejętności i uzupełnienie kwalifikacji młodych ludzi - powiedziała wicemarszałek Aneta Jędrzejewska.
Na liście projektów znalazł się m.in. zakup samochodu ciężarowego dla Zespołu Szkół Mechanicznych w Grudziądzu, budowa sieci wodociągowej w Bobrownikach, przebudowa stacji uzdatniania wody w Rogalinie oraz prowadzenie mieszkań wspomaganych w Toruniu.
Szansa na samodzielność
Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta to katolicka organizacja, która od 1981 roku pomaga osobom w kryzysie bezdomności - samotnym matkom, kobietom, mężczyznom i dzieciom z rodzin ubogich, osobom starszym oraz więźniom. Koło Grudziądzkie Towarzystwa im. św. Brata Alberta otrzymało ponad 832 tysiące złotych dofinansowania na realizację projektu „Po prostu mieszkanie - przebudowa i adaptacja budynku przy Parkowej 22a w Grudziądzu pod mieszkanie wspomagane”.
Mieszkania mają być gotowe do końca listopada. Na swoje lokum czeka już dwójka podopiecznych organizacji. Główną zaletą nowego obiektu jest fakt, że budynek znajduje się w sąsiedztwie schroniska prowadzonego przez Koło Grudziądzkie Towarzystwa im. św. Brata Alberta.
- Od 10 lat prowadzimy na terenie Grudziądza takie mieszkanie. Tam mieszka czworo naszych podopiecznych i to jest bardzo dobra forma, ale mieszkanie znajduje się trochę daleko od schroniska, natomiast osoby, które będą tam zamieszkiwały muszą być pod kontrolą opiekunów, ponieważ one się uczą tego normalnego życia i to trochę trwa - opowiada wiceprezes zarządu Koła Grudziądzkiego Towarzystwa im. św. Brata Alberta Hanna Szymańska.
Mieszkanie wspomagana to i twarde zasady. Osoby, które otrzymują taką szansę na samodzielność muszą pracować oraz być trzeźwe. Niestety nie każdy daje radę wykorzystać ten dar od losu. - Do tej pory przez prowadzone przez nas mieszkanie przeszło około 15 osób. Wiele z nich wróciło do schroniska ponieważ nie umiały sobie poradzić z samodzielnością. Tam jest jeden warunek, którego przestrzegamy, zarówno w schronisku, jak i w tych mieszkaniach, że to muszą być osoby trzeźwe. Niektórym się wydaje, że mają taką swobodę i mogą robić, co chcą, a pierwszą rzeczą, której chcą, to jest alkohol - mówi Hanna Szymańska.
Rozwój zawodowy
Powiat Włocławski otrzymał blisko 5,1 miliona złotych na rozbudowę budynku dydaktyczno-warsztatowego dla Zespołu Szkół w Kowalu. Obiekt ma mieć powierzchnię użytkową wynoszącą nieco ponad 2 tysięcy mkw. Całość zadania to ponad 12 milionów złotych.
- Projekt bardzo ważny społecznie. Znacznie podniesie to jakość kształcenia zawodowego, tak ważnego dla naszego regionu. Będzie to całkiem nowy budynek w kompleksie naszej szkoły. W zeszłym roku władze miasta Kowal z naszym wsparciem finansowym i środków zewnętrznych wybudowały nową halę sportową. Także to doskonałe uzupełnienie bazy - powiedział starostwa włocławski Roman Gołębiewski.
Na tym koniec inwestycji w przyszłych fachowców w tej części regionu. Włocławek pozyskał imponujące ponad 12 milionów złotych na dostosowywanie kształcenia do potrzeb rynku pracy.
- Chcemy przygotować wysokiej klasy specjalistów w różnych dziedzinach, zarówno w tych dziedzinach od podstaw, czyli to, żebyśmy mieli ładne mieszkania, do tych dziedzin bardzo skomplikowanych, żebyśmy mieli piękne samochody, maszyny i samoloty. Tak naprawdę projekt ten będzie dotyczył tego, aby uczniowie zdobywali dodatkowe kwalifikacje. Natomiast bardzo istotną rolą tego projektu jest unowocześnienie naszej bazy dydaktycznej, warsztatów, a także coś, co jest może nie nowością, ale bardzo istotne, mianowicie wakacyjne praktyki uczniów. Uczniowie będą zdobywali nowe kwalifikacje właśnie w wakacje, pod okiem doświadczonych nauczycieli, ale również pod okiem tych właścicieli podmiotów zewnętrznych, bo takie możliwości również przewiduje ten projekt - opowiada dyrektor Wydziału Edukacji, Zdrowia i Polityki Społecznej UM Włocławek Marek Wódecki.
Rozwój linii tramwajowych w Toruniu
Torunianie doczekają się kompleksowego remontu linii tramwajowej na odcinku do Ślaskiego do pętli Olimpijska. Co ważne, prace będą etapowe w taki sposób, aby nie było konieczności całkowitego zamykania ruchu tramwajowego. Wymienione zostanie nie tylko torowisko, ale także i infrastruktura przystankowa.
Dodatkowo Gmina Miasta Toruń pozyska dwa pojazdy techniczne. Całość zadania jest oszacowana na nieco ponad 80 milionów złotych, zaś wartość dofinansowania ze środków unijnych to 47 milionów złotych.
- Będzie to całkowita wymiana torowiska, sieci trakcyjnej i poprawa stanu przystanków,. Tam gdzie będzie to możliwe zaplanowane są wiaty zielone. Takie w podobnym kształcie jak na linii na północ Torunia. Będzie też stanowisko do napiaszczania, czyli uzupełniania w tzw. wspomagacz do hamowania, czyli piasek, bo tramwaje hamują przy pomocy piasku. Całość inwestycji powinna się rozpocząć w miesiącach czerwiec lub lipiec i potrwa około półtora roku - opowiada wiceprezes toruńskiego MZK Jarosław Więckowski.