Seniorzy to często grupa społeczna, która zmaga się z wieloma problemami - wiek nie pozwala często takim osobom na normalną egzystencję, a emerytura często jest tak niska, że trudno jest przeżyć z miesiąca na miesiąc. Postanowiliśmy jednak sprawdzić, jak miasta w regionie starają się wyjść naprzeciw potrzebom seniorów oraz na jakie zniżki i ulgi mogą liczyć?
- Jeżeli chodzi o zniżki i ulgi to dotyczą one głównie transportu zbiorowego oraz Grudziądzkiej Karty Seniora. - mówi portalowi kujawy-pomorze.info Karol Piernicki, rzecznik prezydenta Grudziądza. - W kwestii komunikacji miejskiej obowiązują zniżki i ulgi określone Uchwałą Rady Miejskiej Grudziądza nr XIII/105/19 z dnia 2019 roku w sprawie wykazu osób uprawnionych do bezpłatnych przejazdów oraz uprawnionych do 50%, 75% ulgi w przejazdach środkami komunikacji miejskiej w granicach administracyjnych gminy – miasto Grudziądz - dodaje.
Aby skorzystać z bezpłatnych ulgowych przejazdów trzeba jednak spełnić pewne warunki, m.in. ukończyć 70 lat, być honorowym obywatela Grudziądza lub niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Kryteriów jest o wiele więcej, a z pełną listą można zapoznać się na stronie transportu publicznego w Grudziądzu.
Z kolei na przejazdy z 50-procentową mogą liczyć emeryci i renciści, a także renciści socjalni, nie pozostający w stosunku pracy powodującym zawieszenie świadczeń emerytalnych i rentowych. 75-procentowa bonifikata dotyczy członka rodziny wielodzietnej posiadający Grudziądzką Kartę Dużej Rodziny do ukończenia 18. roku życia, a w przypadku dziecka kontynuującego naukę do ukończenia 25 roku życia w przypadku zakupu biletów okresowych.
Na terenie miasta działa także program „Grudziądzka Karta Seniora”. Jest to system ulg i zniżek oferowanych osobom starszym, zarówno przez instytucje samorządowe, jak i podmioty zewnętrzne. - Adresatami programu są osoby, które ukończyły 60. rok życia, zamieszkałe na terenie miast. Dokumentem potwierdzającym prawo seniora do uczestnictwa w programie jest „Grudziądzka Karta Seniora”. Karta przyznawana jest bezpłatnie na wniosek seniora i jest ważna bezterminowo - tłumaczy Karol Piernicki.
Z karty mogą korzystać też mieszkańcy gminy Grudziądz. Partnerami programu są podmioty, które w ramach prowadzonej działalności i realizowanych usług wyraziły wolę stosowania ulg, zwolnień, preferencji, bądź dodatkowych świadczeń na rzecz osób starszych.
Co jeszcze oferuje seniorom Grudziądz?
- W zakresie transportu publicznego miasto od lat modernizuje tabor autobusowy oraz tramwajowy, sukcesywnie wychodząc naprzeciw nie tylko seniorom, ale i wszystkim pasażerom korzystającym z grudziądzkiej komunikacji miejskiej - mówi Karol Piernicki.
W Grudziądzu kursuje 69 autobusów niskopodłogowych oraz 4 częściowo niskopodłogowe tramwaje. Miasto czeka w najbliższym czasie na kolejne trzy składy. Poza tym do potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych remontowane są także przystanki komunikacji miejskiej. Kolejne ułatwienia nie omijają też zakupu biletów poprzez automaty biletowe. W 2025 roku grudziądzki magistrat planuje zorganizowanie następujących imprez dla seniorów:
- Senioralia w maju 2025 – pierwsza taka impreza dedykowana seniorom o charakterze sportowo-kulturalnym.
- Kolejna edycja Grudziądzkiego Dnia Seniora – kontynuacja wydarzenia, które ma na celu integrację i aktywizację seniorów.
- Poszerzenie oferty Międzypokoleniowego Centrum Wiedzy – rozbudowa programów i zajęć skierowanych do seniorów w celu ich edukacji i aktywizacji.
- Kontynuowanie inicjatywy Grudziądzkiej Rady Seniora – dalsza działalność rady wspierającej seniorów i ich potrzeby w mieście.
- Kluby Seniora – łącznie 20 podmiotów działających na rzecz seniorów, oferujących wsparcie, integrację i aktywności.
- Grudziądzki samorząd aktywnie i na wielu płaszczyznach dba o seniorów, oferując im szeroki wachlarz usług oraz wsłuchuje się w głos tej ważnej grupy osób - dodaje Karol Piernicki.
Specjalna strategia
- Strategia działań Gminy Miasta Toruń jest oparta na programie opisanym w dokumencie „Polityka senioralna Miasta Torunia do roku 2030”, przyjętym uchwałą Rady Miasta Torunia 7 marca ubiegłego roku. To odpowiedź na zmiany demograficzne i potrzeby mieszkańców z pokolenia srebrnej generacji. Wskazane i realizowane działania koncentrują się na udzieleniu seniorom komplementarnego wsparcia w różnych dziedzinach życia - mówi Marcin Centkowski, rzecznik prezydenta Torunia.
W Toruniu seniorzy mogą korzystać z bezpłatnych usług Toruńskiego Centrum Usług Społecznych. Są to m.in. projekt unijny "Między nami seniorami" oraz "Kujawsko-Pomorska Teleopieka" czy projekty rządowe - "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" oraz "Opieka wytchnieniowa". Wyjątkiem są Dzienne Domy Pobytu i Dzienne Domy Pomocy Społecznej, gdzie uczestnik zobowiązany jest ponosić odpłatność zgodnie z tabelą opłat przyjętą Uchwałą Rady Miasta Torunia. Na terenie Torunia działa pięć Dziennych Domów Pobytu, a najnowszy z nich otwarto w lutym br. przy ul. Poznańskiej 296C dla 30 osób. Z kolei na wiosnę planuje się otwarcie placówki dla kolejnych 30 seniorów na Wrzosach przy ul. Stokrotkowej 22.
Podobnie jak w Grudziądzu seniorzy jeżdżą po Toruniu komunikacją miejską bezpłatnie od 65 roku życia. W Toruniu wiele wydarzeń dla seniorów organizowanych jest za symboliczną opłatą, np. warsztaty dla osób starszych w CSW za jedyne 5 zł.
Coś dla ducha i ciała
W Toruniu od lat w ramach „Programu zapobiegania upadkom dla seniorów” osoby starsze mają możliwość skorzystania z treningu fizycznego oraz zasięgnięcia rady fizjoterapeuty podczas spotkań edukacyjnych. W tym roku tym programem planowane jest objęcie 20 osób. Starsi mieszkańcy Torunia mogą korzystać także z ulg w ramach Toruńskiej Karty Seniora. Jest to program dla osób w wieku 65 plus oraz rodzin wielodzietnych. Dzięki posiadanej karcie seniorzy mogą skorzystać z wielu ulg i zniżek oferowanych przez 65 partnerów programu. Lista wszystkich partnerów znajduje się na stornie miejskiej.
Inną bonifikatą dla seniorów jest Toruńska Karta Osoby z Niepełnosprawnością, która jest częścią „Programu działań miasta Torunia na rzecz osób z niepełnosprawnością na lata 2024 -2030”. - Z Karty korzysta liczna grupa seniorów, posiadających orzeczenie o niepełnosprawności. Daje ona możliwość uzyskania wielu atrakcyjnych rabatów. Obecnie 27 partnerów oferuje posiadaczom Karty swoje usługi w niższych cenach. Lista wszystkich partnerów znajduje się na stronie miasta (torun.pl) - tłumaczy Marcin Centkowski.
Miasto nie zapomina też o kulturze i edukacji w kontekście seniorów. Zajęcia dla tej grupy są organizowane w Centrach Aktywności Lokalnej. Centra prowadzone są na osiedlach Bielawy, Bydgoskie Przedmieście, Chełmińskie Przedmieście, Czerniewice, Na Skarpie, Stare Miasto, Stawki, Wrzosy, Rubinkowo I. Jednak jedną z popularniejszych form, angażujących seniorów jest Toruński Uniwersytet Trzeciego Wieku. To właśnie tutaj seniorzy mogą wziąć udział w wykładach, dyskusjach czy zajęciach sportowo-rekreacyjnych.
Dla seniorów udzielana jest także bezpłatna pomoc prawna w czterech lokalizacjach Torunia: ul. Grudziądzka 126b, Wały gen. Sikorskiego 10, Rydygiera 12a i Parkowa 3. Aby uzyskać taką pomoc należy zapisać się na poradę dzwoniąc na numer infolinii prowadzonej przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych.
Jak podkreśla toruński magistrat "ofertą, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród seniorów jest usługa tzw. „złotej rączki”". Dotyczy ona drobnych napraw w domu, a w tym roku przewidziano na jej realizację 200 godzin usług dla seniorów.
Więcej informacji o wszystkich wydarzeniach dla seniorów można uzyskać na portalu mywtoruniu.pl.
"Senioriada" i Bydgoska Karta Miejska
W Bydgoszczy podobnie jak w Toruniu co roku odbywa się także "Senioriada". Tym razem czwarta edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 6-15 czerwca w wielu lokalizacjach, a zainaugurowane zostanie XV Przemarszem Kapeluszowym ulicami Bydgoszczy. Obecnie trwają przygotowania do wydarzenia. Innymi benefitami, z których mogą korzystać seniorzy w Bydgoszczy to m.in. zniżki w komunikacji miejskiej dla osób w wieku 65 lat. Na terenie Bydgoszczy działają również Domy Pomocy Społecznej dla Seniorów „Jesień Życia” i „Promień Życia, a także Domy Dziennego Pobytu dla osób z obniżoną sprawnością psychofizycznej „Senior” i „Kapuściska”. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej realizuje w ramach pomocy seniorom, program wolontariatu „Korpus Wsparcia Seniorów”.
W mieście seniorzy mogą korzystać także z Bydgoskiej Karty Miejskiej 60+. Dzięki niej można uzyskać wiele zniżek do instytucji kultury czy różnego rodzaju usług. - Osoby, które chciałyby otrzymać Bydgoską Kartę Seniora 60+ zapraszamy do punktów informacyjnych zlokalizowanych na terenie Bydgoszczy, jak również zachęcamy do zapoznania się z aktualną listą zniżek dostępnych w programie - możemy przeczytać na stronie Urzędu Miasta Bydgoszczy.