Dla wielu z nich to spełnienie marzeń i szansa na stabilną przyszłość. Wojewoda Michał Sztybel wręczył 25 marca decyzje o przyznaniu obywatelstwa polskiego 44 osobom. Wśród nich dominują przedstawiciele Ukrainy i Białorusi.
Nowi obywatele
Uroczystość w siedzibie Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy rozpoczęła się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Następie wojewoda Michał Sztybel wręczył decyzje o przyznaniu obywatelstwa 44 osobom. W tym gronie było 27 dzieci i 17 dorosłych. Najliczniejszą grupę stanowili przedstawiciele Białorusi, których było 20. Niewiele mniej, bo 18 osób pochodziło z Ukrainy. Polskie obywatelstwa otrzymało też 4 Rosjan oraz po jednej osobie z Mołdawii i Armenii.
Świeżo upieczeni Polacy pracują w przeróżnych branżach. Wśród nich są m.in. lekarze, stomatolodzy, artyści, programiści, pielęgniarki, analitycy, pracownicy biurowi, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele zawodów technicznych. Każdy z nich otrzymał także egzemplarz Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej oraz polską flagę. Co ciekawe, w 2025 roku wojewoda kujawsko-pomorski wydał już 101 decyzji o uznaniu za obywatela Rzeczypospolitej Polskiej.
- Decyzja o przyjęciu obywatelstwa to jedna z tych, które wpływają na całe życie. Rozumiem, że nie była łatwa – tym bardziej dziękuję za ten wybór. Jako przedstawiciel rządu Rzeczpospolitej Polskiej chciałbym zapewnić, że stoimy na straży praw każdego obywatela – również tych, którzy dziś dołączają do naszej wspólnoty. Chciałbym, abyście pamiętali, że Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli – od dziś także Waszym. Życzę, abyście byli ambasadorami Polski w krajach, z których pochodzicie i jednocześnie ambasadorami Waszych kultur tutaj w Polsce - powiedział wojewoda Michał Sztybel.
Co dla nich oznacza otrzymanie polskiego obywatelstwa? Niedawno polskie obywatelstwo otrzymał białoruski opozycjonista Paweł Juszkiewicz, który od 22 lat mieszka w Toruniu. Juszkiewicz jest dziś wykładowcą akademickim. Niestety był on podejrzany o bycie białoruskim agentem za co groziła mu deportacja. Finalnie wygrał swoją walkę i uroczyście został Polakiem. - To decyzja, która nie przychodzi łatwo, ale zmienia wszystko. Dla mnie to nie tylko dokument – to spełnienie marzeń mojej babci, która przed laty uczyła mnie wiersza „Kto ty jesteś? Polak mały”. Dziś mógłbym jej powiedzieć: babciu, stałem się obywatelem kraju Twoich marzeń. Wiem też, że to nie tylko prawa – to odpowiedzialność za wspólnotę, której częścią właśnie się staliśmy - opowiadał na wczorajszym wręczeniu Paweł Juszkiewicz.
Jak uzyskać obywatelstwo?
Polskie obywatelstwo można uzyskać na kilka sposobów. Pierwszą formą jest sytuacja, gdy dziecko nabywa z mocy prawa obywatelstwo polskie przez urodzenie z rodziców, z których co najmniej jedno ma obywatelstwo polskie, bez względu na miejsce urodzenia dziecka w Polsce czy za granicą. Druga możliwość dotyczy przypadku, w którym dziecko urodzi się lub zostanie znalezione w Polsce, a oboje rodzice są nieznani lub obywatelstwo ich jest nieokreślone, bądź nie mają żadnego obywatelstwa. Wówczas także dziecko nabywa polskie obywatelstwo.
Podobną drogą jest przysposobienie dziecka przez osobę lub osoby mające obywatelstwo polskie dziecko nabywa to obywatelstwo, jeżeli przysposobienie pełne nastąpiło przed ukończeniem przez niego 16 lat. W tym przypadku przyjmuje się, że małoletni cudzoziemiec nabył obywatelstwo polskie z dniem urodzenia. Dziecko takie nabywa obywatelstwo polskie z mocy prawa.
Kto może uzyskać obywatelstwo?
Prezydent RP może nadać cudzoziemcowi, na jego wniosek, obywatelstwo polskie. Kto może się ubiegać o polskie obywatelstwo? Ustawa przewiduje siedem możliwości.
pkt 1: cudzoziemca przebywającego nieprzerwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej od 3 lat na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej lub na podstawie prawa stałego pobytu, który ma w Polsce stabilne i regularne źródło dochodu oraz tytuł prawny do zajmowania lokalu mieszkalnego;
pkt 2: cudzoziemca przebywającego nieprzerwanie w Polsce co najmniej od 2 lat na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej lub prawa stałego pobytu, który pozostaje co najmniej od 3 lat w związku małżeńskim zawartym z obywatelem polskim lub nie ma żadnego obywatelstwa;
pkt 3: cudzoziemca przebywającego nieprzerwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej od 2 lat na podstawie zezwolenia na pobyt stały, które uzyskał w związku z posiadaniem statusu uchodźcy nadanego w Polsce;
pkt 4: małoletniego cudzoziemca, którego jedno z rodziców jest obywatelem polskim, przebywającego na terytorium Polski na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej lub prawa stałego pobytu, a drugie z rodziców nieposiadające obywatelstwa polskiego wyraziło zgodę na to uznanie;
pkt 5: małoletniego cudzoziemca, którego co najmniej jednemu z rodziców zostało przywrócone obywatelstwo polskie, jeżeli małoletni przebywa w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej lub prawa stałego pobytu, a drugie z rodziców nieposiadające obywatelstwa polskiego wyraziło zgodę na to uznanie;
pkt 6: cudzoziemca przebywającego nieprzerwanie i legalnie w Polsce co najmniej od 10 lat, który spełnia łącznie następujące warunki ma zezwolenie na pobyt stały, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej lub prawo stałego pobytu, oraz posiada w Rzeczypospolitej Polskiej stabilne i regularne źródło dochodu oraz tytuł prawny do zajmowania lokalu mieszkalnego;
pkt 7: cudzoziemca przebywającego nieprzerwanie w Polsce co najmniej od roku na podstawie zezwolenia na pobyt stały, które uzyskał w związku z polskim pochodzeniem lub posiadaną Kartą Polaka.
Cudzoziemiec musi umieć język polski. Jak to udowodnić? Certyfikatem co najmniej B1 albo świadectwem ukończenia szkoły w Polsce lub świadectwem ukończenia szkoły za granicą z wykładowym językiem polskim.
W naszym województwie cudzoziemcy chcący złożyć wniosek muszą się udać do Oddział Spraw Obywatelskich i Paszportów w Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców przy ulicy Konarskiego w Bydgoszczy.
Czy można stracić obywatelstwo?
Zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej "obywatel polski nie może utracić obywatelstwa polskiego, chyba, że sam się go zrzeknie”. Jak to wygląda w praktyce? Obywatel polski traci obywatelstwo polskie na swój wniosek po uzyskaniu zgody Prezydenta RP na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego.
Utrata obywatelstwa polskiego następuje po upływie 30 dni od daty wydania postanowienia prezydenta w tej sprawie lub w terminie krótszym, jeżeli prezydent tak zadecyduje. Zgoda na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego udzielona rodzicom rozciąga się na dzieci pozostające pod ich władzą rodzicielską. Wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego jednemu z rodziców, obejmuje małoletniego pozostającego pod jego władzą rodzicielską, w przypadku gdy drugiemu z rodziców nie przysługuje władza rodzicielska lub drugie z rodziców złożyło oświadczenie o wyrażeniu zgody na utratę przez małoletniego obywatelstwa polskiego. W przypadku ukończenia przez dziecko 16 lat następuje to jedynie za jego zgodą. Wniosek należy złożyć do wojewody.
CZYTAJ WIĘCEJ:
- Ile za wynajem obiektów przez kluby sportowe w regionie?
- Rowerowa Stolica Polski. Ruszają pierwsze treningi
- Do Ciechocinka promocyjnie za złotówkę!