Wirtualne biuro - żeby na samym starcie swego biznesu mieć przynajmniej adres. Albo w pełni uzbrojone duże tereny inwestycyjne dla tych, którzy biznesy mają już rozkręcone na najwyższy poziom, a obroty liczą od dziesiątków milionów wzwyż. Szkolenia, doradztwo, czy np. pomoc w znalezieniu naukowego wsparcia dla rozwiązania konkretnego technologicznego problemu. To tylko niektóre z wielu propozycji oferowanych przez parki przemysłowe i przemysłowo-technologiczne. A tych mamy w województwie całkiem sporo.
Według zestawienia Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, w kujawsko-pomorskim działa 8 parków przemysłowych i technologicznych:
- Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny (na zdjęciu)
- Grudziądzki Park Przemysłowy
- Park Przemysłowy w Solcu Kujawskim
- Płużnicki Park inwestycyjny
- Toruński Park Technologiczny
- Vistula Park
- Vistula Park II (oba w Świeciu)
- Włocławska Strefa Rozwoju Gospodarczego – Park Przemysłowo-Technologiczny
Jak to wygląda na tle całego kraju? Przynajmniej jeśli chodzi o liczbę takich miejsc - całkiem nieźle. Absolutnym liderem jest tu Województwo Śląskie - 16 parków według danych PAIiH. Kujawsko-Pomorskie ma ich więc równo o połowę mniej, ale i tak te 8 parków daje nam u drugie miejsce w kraju. Kolejne zajmują m.in. Wielkopolskie i Zachodniopomorskie (po 7), Dolnośląskie, Pomorskie (po 5), czy Łódzkie i Małopolskie (po 4).
Park, czyli co?
Co to właściwie jest park przemysłowy? „Zespół wyodrębnionych nieruchomości (…), na której znajduje się infrastruktura techniczna pozostała po restrukturyzowanym lub likwidowanym przedsiębiorcy, utworzony na podstawie umowy cywilnoprawnej, której jedną ze stron jest jednostka samorządu terytorialnego, stwarzający możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorcom, w szczególności małym i średnim”. Tyle oficjalna definicja z Ustawy z 20 marca 2002 roku o finansowym wspieraniu inwestycji.
Już tego widać, że po pierwsze parki przemysłowe, to nic innego jak forma wsparcia inwestycji, a po drugie, że ich genezy nie da się oddzielić od dziejów polskiej transformacji. To w jej wyniku pojawiło wiele terenów przemysłowych po dużych, państwowych firmach, które nie przetrwały ustrojowej i gospodarczej zmiany. Efektem tej zapaści było także bezrobocie - o którym dziś już prawnie zapomnieliśmy, ale dwie, trzy dekady temu było gigantycznym problem społecznym i które sprawiało, że każda inwestycja dająca miejsca pracy była na wagę złota. Stąd pomysł, by na opustoszałych terenach przemysłowych lub takich, które łatwo da się do takiej funkcji adaptować, tworzyć miejsca pod nowe inwestycje i ściągać jej m.in. preferencjami podatkowymi.
Co najważniejsze, pomysł ten zakłada, że wszyscy na tym korzystają. Samorządy ściągają inwestorów i choć, żeby ich zachęcić rezygnują z części wpływów - oferując np. zwolnienia czy ulgi w podatkach lokalnych, w ostatecznym rozrachunku wychodzą jednak na plus, bo inwestor daje pracę, a to oznacza m.in. większe wpływy z PIT i mniejsze wydatki na socjalne skutki braku pracy. Zadowoleni są też inwestorzy, bo dostają ulgi i przygotowane tereny inwestycyjne, położone często w atrakcyjnym logistycznie miejscu, np. w pobliżu węzłów komunikacyjnych.
Park, parkowi nierówny
Choć generalna zasada ich funkcjonowania jest jedna, nie ma dwóch takich samych parków. Różną się położeniem, wielkością, jedne oferują do sprzedaży lub wynajęcia jedynie "zieloną trawkę", czyli pusty plac, choć uzbrojony i odpowiednimi papierami pod działalność gospodarczą, inne oferują gotowe obiekty: biurowce, hale, przestrzenie magazynowe - czasami są to adoptowane dawne zabudowania przemysłowe, czasami zupełnie nowe i bardzo nowoczesne obiekty. Jedne mniej, inne bardziej nastawione są na kojarzenie biznesu z nauką, transfer technologii, wspieranie sektora badawczo-rozwojowego. W wypadku parków przemysłowo-technologicznych to właśnie jest ich główną funkcją.
Parki, czyli osiem plus
Jak w naszym regionie wygląda ta parkowa geografia? Zróbmy mały, skrótowy przegląd.
- Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny: największy z kujawsko-pomorskich parków i generalnie jeden z największych w kraju. 290 hektarów terenów inwestycyjnych, 170 firm zatrudniających 5 tys. ludzi - jak informuje strona BPPT. Bydgoski Park to także nowoczesne biurowce, zaplecze magazynowo-logistyczne, Centrum Technologiczne oferujące różnego typu pomieszczenia, do różnego typu funkcji - od zwykłego biura po np. salon demonstracyjny, czy firmowe laboratorium.
Część terenów BPPT objęta jest Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną, dzięki czemu firmy korzystać mogą nie tylko z preferencji w podatku od nieruchomości, ale także z korzyści dotyczących podatku dochodowego.
BPPT jest spółką, której głównym udziałowcem (96,89 proc.) jest miasto Bydgoszcz.
- Grudziądzki Park Przemysłowy. Powstał w rok 2004 roku jako wspólne przedsięwzięcie grudziądzkich samorządów: miasta, gminy, powiatu oraz spółki OPEC Grudziądz. Obecnie spółka GPP należy do miasta Grudziądz (udziały wartości 8,98 mln zł) i OPEC Grudziądz (5,06 mln zł).
GPP ma wspierać lokalny biznes, pomagać w ściąganiu inwestorów a jednym z jego zadań jest restrukturyzacja terenów przemysłowych po dawnych zakładach Stomil. GPP to także otwarty jesienią zeszłego roku w centrum miasta bardzo nowoczesny gmach inkubatora przedsiębiorczości.
- Płużnicki Park Inwestycyjny - ponad 20 hektarów terenów pod inwestycje typu "greenfield" położonych w pobliżu węzła autostradowego na A1 w Lisewie.
- Toruń Park Technologicznych należy do Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego - spółki, której udziałowcami są samorząd województwa kujawsko-pomorskiego (67,20 proc), gmina miasta Toruń (32,62 proc.) oraz gmina miasta Grudziądz (0,18 proc). TPT to m.in cały kompleks obiektów biurowych i przemysłowo-technologicznych przy ul. Włocławskiej, w której działalność prowadzi blisko 70 firm różnych branż; nowoczesne centrum przetwarzania danych Exea Data Center oferujące usługi informatyczne, rozbudowany program usług doradczych, szkoleniowych, różnego typu działań wspierających innowacje a także tereny inwestycyjne - 16 ha w pobliżu trasy S10.
- VIstula Park I i II - w pełni uzbrojone tereny inwestycyjne w Świeciu i Sulnowie koło Świecia. Ich atutem jest bardzo dobra lokalizacja w pobliżu A1, S5 i DK91
- Włocławska Strefa Rozwoju Gospodarczego - Park Przemysłowo-Technologiczny. Obszerne i w bardzo dużej części już zagospodarowane tereny inwestycyjne położone w pobliżu zakładów chemicznych Anwil.
Specjalnych obszarów inwestycyjnych jest w regionie więcej. Na stronach Kujawsko-Pomorskiego Centrum Obsługi Inwestora znaleźć można także danych innych jeszcze stref aktywności gospodarczej. Są to:
- Nadnotecki Park Przemysłowy w Paterku
- Brzeska Strefa Gospodarcza
- Park Przemysłowo-Technologicznych w Golubiu-Dobrzyniu
- Sępoleński Park Przemysłowy
- Strefa Przemysłowa w Koronowie
- Brodnicki Park Przemysłowy
- Inowrocławski Obszar Gospodarczy
- Rypiński Obszar Gospodarczy