Do systemu od 1 kwietnia dołączają także przedsiębiorcy, a konkretnie spółki prawa handlowego. Na nową grupę w systemie jest już gotowa Poczta Polska. Zapewnienia jej przedstawicieli dotyczące prawidłowego funkcjonowania systemu, wynikają z początkowego zamieszania podczas uruchomienia usługi e-doręczenia w styczniu br. Wówczas niektóre instytucje czekały na elektroniczną przesyłkę nawet kilka tygodni.
E-doręczenia to w uproszczeniu cyfrowy odpowiednik obecnych przesyłanych pocztą papierowych listów poleconych za potwierdzeniem odbioru, używanych w komunikacji z najróżniejszego typu administracją. Nie jest to jednak zwykły mail, ale cały system wymiany danych, wymagających szczególnej ochrony i wiarygodnego poświadczenia wysyłki, odbioru lub jego braku. Przez e-doręczenia przekazywane będą wrażliwe informacje dotyczące np. naszych finansów, spraw podatkowych, korespondencja z urzędami czy np. sądami. E-doręczenie będzie miało taką samą wagę prawną jak dzisiejszy urzędowy, czy sądowy list polecony.
1 kwietnia br. zostanie wprowadzony obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń dla przedsiębiorstw zarejestrowanych w KRS do końca 2024 r. Przypomnijmy, że od 1 stycznia br. obowiązek posiadania skrzynek do e-Doręczeń obejmuje instytucje publiczne, takie jak samorządy i urzędy.
Jak poinformował wczoraj przed południem (31.03) portal prawo.pl adres do e-doręczeń aktywowało mniej niż 1 na 10 obowiązanych. Taki adres muszą mieć od 1 kwietnia wszystkie spółki prawa handlowego, kiedykolwiek zarejestrowane w KRS.
Portal prawo.pl podał także znaczenie obowiązujących w systemie e-doręczeń skrótów, które to mogą przysparzać na początku spółkom wielu problemów:
- PURDE, czyli Publiczna Usługa Rejestrowanego Doręczenia Elektronicznego - jest usługą służącą do wymiany korespondencji elektronicznej między podmiotami publicznymi oraz niepublicznymi.
- KURDE, czyli Kwalifikowana Usługa Rejestrowanego Doręczenia Elektronicznego - jest usługą służącą do wymiany korespondencji elektronicznej między podmiotami niepublicznymi.
- ADE, czyli Adres do doręczeń elektronicznych - to adres elektroniczny podmiotu publicznego lub niepublicznego. Umożliwia on jednoznaczną identyfikację nadawcy lub adresata danych przesyłanych w ramach PURDE lub KURDE.
- BAE, czyli baza adresów elektronicznych – to w niej widnieją ADE.
- KDU, czyli kwalifikowany dostawca usług – to podmiot, który uzyskał uprawnienia kwalifikowanego dostawcy rejestrowanego doręczenia elektronicznego i został wpisany do rejestru dostawców usług zaufania. Kwalifikowana usługa rejestrowanego doręczenia elektronicznego (KURDE) jest świadczona przez KDU. Według strony gov.pl, KDU są obecnie następujące spółki: Asseco Data Systems S.A., Autenti sp. z o.o., KFJ Inwestycje Sp. z o.o., Poczta Polska S.A., Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.
- PUH, czyli publiczna usługa hybrydowa – polega na tym, że operator wyznaczony (obecnie: Poczta Polska) wydrukuje korespondencję i dostarczy ją listem tradycyjnym.
Jakie inne podmioty dołączą jeszcze do systemu e-doręczeń?
- Podmioty niepubliczne zarejestrowane w CEiDG do 31 grudnia 2024 r. – w przypadku dokonywania zmian we wpisie po 30 czerwca 2025 r. - od 01.07.2025 r.
- Podmioty niepubliczne zarejestrowane w KRS przed 1 stycznia 2025 r. - od 01.04.2025 r.
- Podmioty niepubliczne zarejestrowane w CEiDG do 31 grudnia 2024 r. - od 01.10.2026 r.
- Jednostki samorządu terytorialnego i ich związki oraz związki metropolitalne i samorządowe zakłady budżetowe – w zakresie publicznej usługi hybrydowej - od 01.10.2029 r.
Jak skorzystać z e-doręczeń? Przede wszystkim poprzez aplikacje: mObywatel.gov.pl i e-doręczenia.gov.pl. Z kolei przedsiębiorcy odnajdą rozwiązanie na Koncie Przedsiębiorcy na stronie biznes.gov.pl, a kancelarie w dedykowanym systemie EZD zintegrowanym z e-doręczeniami.
Według szacunków firmy doradczej Obserwatorium.biz, z systemu korzystać będzie nawet 80 tysięcy urzędów komunikujących się między sobą i z milionami obywateli, w tym jednostki samorządu terytorialnego wraz z całą masą związanych z nimi instytucji. Docelowo e-doręczeniem posługiwać się będą wszystkie podmioty publiczne, nie tylko urzędy czy służby państwowe i samorządowe, ale także firmy, placówki oświatowe, zdrowotne, przedstawiciele zaufania publicznego, jak np. doradcy podatkowi, notariusze czy adwokaci. Będzie to więc daleki skok w procesie cyfryzacji, lub jak to określają inni – „odpapierowania” całej sfery publicznej w Polsce.
- Spalanie odpadów. W regionie będzie 6 instalacji?
- Arena Toruń będzie miała sponsora tytularnego
- 181 tys. wyjazdów pogotowia w regionie w 2024 r.
Źródło: prawo.pl