Za nami rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Warto przy tej okazji zastanowić się nad wyborem zajęć pozalekcyjnych. Jakie zajęcia dodatkowe wybrać? Czym się kierować? Ile powinno ich być? Jeśli też macie dylemat zapraszamy do materiału.
Pozytywny wpływ zajęć pozalekcyjnych
Nie trzeba już nikogo przekonywać, że zajęcia pozalekcyjne mają pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Zalet odpowiednio dobranych zajęć jest naprawdę dużo. Nie tylko rozwijają one konkretne umiejętności, zainteresowania i talenty ale też motywują do działania. Uczą dyscypliny, pracy w grupie oraz zarządzania czasem. Pomagają w budowaniu pewności siebie i radzeniu sobie z trudnościami w szkole. Dają naszemu dziecku także możliwość nawiązania nowych przyjaźni. A także, co również bardzo istotne w dzisiejszym zabieganym świecie są często czasem świetnej zabawy, relaksu i odstresowania.
Szeroki wybór
Oferta zajęć pozalekcyjnych jest bardzo różnorodna i atrakcyjna. Do najbardziej popularnych zajęć dodatkowych, wybieranych przez rodziców i dzieci należą:
- Sport – tu prym wiodą: piłka nożna, siatkówka, koszykówka, tenis i pływanie,
- Nauka języka,
- Robotyka i programowanie,
- Prace plastyczne,
- Taniec,
- Muzyka,
- Teatr.
Oczywiście znajdziemy także mnóstwo oryginalnych zajęć pozalekcyjnych dla naszych pociech, tj. szachy, fotografia, majsterkowanie i stolarstwo, szermierka, wspinaczka, czy joga.
Czym się kierować?
Oferta zajęć pozalekcyjnych jest tak szeroka, że może przyprawiać o zawrót głowy. Przede wszystkim nie dajmy się zwariować, nie ulegajmy modom i naciskom. Warto dostępne propozycje spisać, a następnie wspólnie z dzieckiem zastanowić się co wybrać. Przy wyborze zajęć pozalekcyjnych powinniśmy szczególnie wziąć pod uwagę osobowość, zainteresowania i temperament dziecka. Poobserwujmy naszego młodego człowieka i spróbujmy dostrzec co go naprawdę interesuje, w czym odnajduje radość. Pamiętajmy, że to dziecko powinno mieć przy wyborze zajęć dodatkowych decydujący głos – w końcu to ono będzie uczestnikiem zajęć i mają mu one sprawiać przyjemność a nie być przykrym obowiązkiem. Oczywiście nie zdawajmy się wyłącznie na chęci dziecka, pomóżmy mu wybrać, pokażmy korzyści, niczego nie narzucając. Istotne jest także znalezienie oferty w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Nie powinno być to główne kryterium wyboru, jednak jest to ważne pod względem wygody i organizacji planu dnia – przejazd kilka razy w tygodniu na drugi koniec miasta może być i czasochłonny i męczący zarówno dla nas jak i naszego dziecka.
Podsumowując, zdecydowanie warto znaleźć dziecku rozwojowe zajęcia pozalekcyjne, które dodatkowo będą sprawiać mu przyjemność i będą dla niego odskocznią od codziennych obowiązków. Pamiętajmy tylko, by zachować – jak we wszystkim – i w tym przypadku umiar. Zbyt duża liczba zajęć dodatkowych może prowadzić do przemęczenia i stresu. Dostosujmy harmonogram dziecka do jego możliwości i potrzeb. W planie dnia powinien się znaleźć także czas na odpoczynek, swobodną zabawę, czy spotkania z przyjaciółmi.