Wczoraj (28 sierpnia) wystartowały XVII Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Paryżu. Wśród sportowców walczących o medale znalazła się trójka zawodników z naszego regionu. Są to Paulina Przywecka-Puziak, Tomasz Paulinski oraz Klaudia Maliszewska.
XVII Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Paryżu
11 sierpnia zakończyły się XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Zmagania w stolicy Francji przyniosły dla naszego regionu medale czwórki podwójnej mężczyzn. W składzie ekipy znaleźli się Mirosław Ziętarski z AZS UMK Toruń, Fabian Barański z WTW Włocławek oraz Mateusz Biskup z Lotto-Bydgostii. Srebro w siatkówce zdobył związany z Toruniem Wilfredo Leon.
Teraz jest szansa na kolejne medale dla kujawsko-pomorskiego, a to za sprawą Igrzysk Paraolimpijskich. Sportowcy z niepełnosprawnościami zawalczą o krążki w 22 dyscyplinach i 235 kategoriach. Na paryskich arenach nie mogło zabraknąć reprezentantów naszego regionu. Idea Igrzysk Paraolimpijskich narodziła się tuż po II Wojnie Światowej podczas spotkania brytyjskich weteranów wojennych. Pierwsze zmagania paraolimpijczyków odbyły się w 1948 roku w Londynie.
Kim są reprezentanci kujawsko-pomorskiego?
W pchnięciu kulą ujrzymy Klaudię Maliszewską. Zawodniczka Olimpii Grudziądz przyszła na świat 28 grudnia 1992 roku. Do tej pory Maliszewska zdobyła m.in. brąz Mistrzostw Świata (Londyn 2017) oraz srebro Mistrzostw Europy (Berlin 2018). Swój debiut na Igrzyskach Paralimpijskich zanotowała w 2021 roku w Tokio, gdzie zajęła doskonałe 5. miejsce. Taki wynik pozwala wierzyć, że w Paryżu grudziądzanka zawalczy o swój pierwszy paraolimpijski medal.
- Do sportu trafiłam przez ojca – miałam 13 lat, kiedy zaczęłam trenować. Mamy klub CR Grudziądz, w którym mój tata był wiceprezesem ds. sportu i zawodnikiem, również paralimpijczykiem, złotym medalistą w Seulu w podnoszeniu ciężarów i brązowym medalistą w lekkiej atletyce, droga więc była oczywista. Zaczęłam od lekkiej atletyki i po przygodzie z biegami wybrałam w końcu pchnięcie kulą - mówiła Polskiemu Komitetowi Paraolimpijskiemu Klaudia Maliszewska.
Dwójkę reprezentantów w Paryżu będzie miała Bydgoszcz. zawalczy w podnoszeniu ciężarów w kategorii do 67 kg. Reprezentantka SSiRON "Start" Bydgoszcz urodziła się 5 października 1991 roku w Nakle. Na swoim koncie posiada m.in. srebro Mistrzostw Europy (Eger 2015), dwa brązowe medale Mistrzostw Europy z Berck Sur Mer (2018) i Tbilisi (2021), dwa brązowe krążki Pucharu Świata z Eger (2017) oraz Manchesteru (2021). Za Paraolimpiadzie zadebiutowała w Tokio, gdzie zajęła 8. miejsce.
- Uczęszczałam na pozalekcyjne zajęcia dla osób niepełnosprawnych, gdzie graliśmy w tenisa stołowego czy koszykówkę. Pojechałam kiedyś do Bydgoszczy na turniej tenisa stołowego, organizowany przez mój obecny klub w Bydgoszczy. Tam zostałam wypatrzona przez trenera, że mam predyspozycje do sportów siłowych. Poszłam na trening i już tam zostałam - opowiadała Polskiemu Komitetowi Paraolimpijskiemu.
Najgorsze dla sportowca 4. miejsce w Tokio zajął Tomasz Paulinski. Klubowy kolega Pauliny Przyweckiej-Puziak występuje w pchnięciu kulą. Paulinski urodził się 27 maja 1989 roku w Bydgoszczy. W 2013 roku w Lyonie został Mistrzem Świata w kategorii F35, zaś w 2018 roku w Berlinie wygrał Mistrzostwa Europy w kategorii F34. Do tego dochodzą srebro ME ze Sweansea oraz brąz ME z Grosseto.
- Moja historia ze sportem paraolimpijskim tak naprawdę zaczęła się przez przypadek i to był naprawdę bardzo piękny przypadek. To były czasy szkoły i akurat była zbiórka przed szkołą. Wybieraliśmy się wspólnie z klasą do kina. W pewnym momencie z tłumu rówieśników wypatrzył mnie znany i znakomity trener Jan Remplewicz, a wszystko dlatego, bo zauważył, że lekko utykam na nogi i wtedy stało się. Podszedł do mnie i zapytał, czy nie chciałbym się spróbować w sporcie, zapytałem, ale o co konkretnie chodzi i wtedy się przedstawił i wytłumaczył. Oczywiście zaprosił mnie na trening na salę gimnastyczną przy Powstańców Wielkopolskich w Ośrodku Szkolenia Osób z Niepełnosprawnością Wzroku - opowiadał Polskiemu Komitetowi Paralimpijskiemu Paulinski.
Kujawsko-pomorskie ma już medale paraolimpijskie
Do tej pory sportowcy z województwa kujawsko-pomorskiego zdobyli sześć krążków na Igrzyskach Paralimpijskich. Bydgoszczanin Mirosław Piesak ma na swoim koncie 4 medale w pływaniu - w tym ten najcenniejszy złoty z Atlanty 1996. Ponadto Piesak zdobył srebra w Atlancie. I Atenach oraz brąz w Sydney. Dwa krążki dorzuciła paralekkoatletka Arleta Meloch z Olimpii Grudziądz, a są to srebro z Sydney oraz Londynu.