Za nami Noc Muzeów w Toruniu. Jak przebiegała? Oto nasza fotogaleria

Styl Życia
Noc muzeów w Toruniu
Fot. Agencja Toruń

Europejska Noc Muzeów już za nami. Zwiedzający tym razem nie zawiedli - na wielu wystawach były prawdziwe tłumy miłośników, którzy mieli niecodzienną okazję podziwiania wartościowych eksponatów. Tradycyjnie już wejścia do wszystkich oddziałów Muzeum Okręgowego w Toruniu w ramach Toruńskiej Nocy Muzeów były bezpłatne.

 

Inicjatywa Nocy Muzeów powstała w Berlinie w 1997 r. Duży sukces wydarzenia spowodował rozprzestrzenienie się wydarzenia do innych europejskich krajów. W Polsce dopiero sześć lat później mieszkańcy Poznania poznali zalety tej pomysłu. Od tego momentu Noc Muzeów organizować zaczęto w kilkudziesięciu miastach w Polsce m.in. w Toruniu i Bydgoszczy. 

 

Na wieżę ratuszową i śladami wody

Formuła Nocy Muzeów jest niezmienna od lat. Wszyscy chętni w godzinach wieczornych mogą skorzystać z udostępnionych zbiorów muzealnych i innych ciekawostek zupełnie za darmo. Tak jak w poprzednich latach w Toruńskiej Nocy Muzeów wzięły udział toruńskie instytucje kulturalne m.in. 

  • Ratusz Staromiejski,
     
  • Dom Mikołaja Kopernika,
     
  • Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów,
     
  • Muzeum Podróżników im Tony’ego Halika,
     
  • Muzeum Toruńskiego Piernika,
     
  • Muzeum Twierdzy Toruń,
     
  • Muzeum Etnograficzne.

Toruńska Noc Muzeum oferowała także znacznie bardziej kameralne, ale równie ciekawe wydarzenia. Jedna z nich było spotkanie przy wystawie „Barbara Steyer (1925–1988) – malarstwo” w sali wystaw czasowych Ratusza Staromiejskiego. O twórczości niezwykle ważnej dla toruńskiego środowiska plastycznego autorki opowiadała Anna Kroplewska-Gajewska, kurator czynnej w ratuszu (do 25 sierpnia) obszernej wystawy retrospektywnej artystki. A robiła to znakomicie, w odpowiednich proporcjach mieszając ciekawe informacje o malarce, frapujące interpretacje jej prac ze wspomnieniami i anegdotą. Publiczność była bardzo zadowolona a oklaski obfite.

Dużym zainteresowaniem w Ratuszu cieszył się także kiermasz znanych z wysokiego poziomu wydawnictw toruńskiego MO   - a to przede wszystkim za sprawą bardzo promocyjnych cen.     

 

Nie tylko w Toruniu tłumy

W Bydgoszczy również odwiedzający nie zapomnieli o odbywającej się w tym mieście Nocy Muzeów. Nad Brdą można było odwiedzić blisko 30 wystaw i historycznych gmachów. Chętni zobaczyli atrakcje przygotowane m.in. w Muzeum Wodociągów oraz Exploseum. Najwięcej z nich można było doświadczyć na Wyspie Młyńskiej w gmachach Muzeum Okręgowego i Młynów Rothera. Dużą popularnością cieszyła się wystawa poświęcona 100-leciu MOB czy ekspozycje „Młyn-Maszyna” oraz „Węzły”. Nie zabrakło także chętnych ujrzenia panoramy Bydgoszczy z Wieży Ciśnień na Wzgórzu Dąbrowskiego, a z kolei na parkingu przy ul. Grudziądzkiej miłośnicy motoryzacji mogli podziwiać Bydgoskie Klasyki Nocą. 

 

Czytaj także: