Bydgoszcz konsekwentnie rozwiązuje problemy zagospodarowania bioodpadów. Po spalani i sortowni dzięki wysokiemu dofinansowaniu europejskiemu powstanie tam biogazownia. Miasto podpisało umowę na zaprojektowanie i budowę biogazowni, która odpady roślinne zamieni w ekologiczny gaz i nawóz.
Bydgoszcz konsekwentnie dąży do zapewnienia samowystarczalności w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych nie tylko sobie, ale także gmin metropolii. Prezydent Rafał Bruski zapewnia, że biogazownia znacząco przyczyni się do zwiększenia ilości odpadów biodegradowalnych poddanych recyklingowi, co oznacza mniej składowanych odpadów. To z kolei będzie miało pozytywny wpływ na środowisko i komfort życia mieszkańców miasta. Powstanie biogazowni pozwoli na właściwe zagospodarowanie stale wzrastającej ilości bioodpadów zbieranych selektywnie na terenie Bydgoszczy i gmin ościennych.
Biogazownia powstanie z dala od zabudowy mieszkaniowej przy ul. Prądocińskiej przy drodze krajowej nr 10. Inwestycję realizuje spółka ProNatura, a wykonawcą jest konsorcjum firm Instal Warszawa i Entsorga Italia. Wartość prac projektowych i budowlanych wyceniono na kwotę ponad 126 mln zł netto. Uzyskano dofinansowanie NFOŚiGW w wysokości 60 mln zł. W ubiegłym roku przy ul. Prądocińskiej, gdzie ma być zlokalizowana biogazownia, otwarta została jedna z najnowocześniejszych sortowni w Polsce.
Z bioodpadów powstanie biometan, który posłuży do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, co m.in. przełoży się na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. W wyniku procesu zostanie wyprodukowany również kompost wspomagający uprawę roślin. - Wydajność instalacji beztlenowego przetwarzania odpadów będącej przedmiotem Projektu planowana jest na 45.000 Mg/rok - czytamy na portalu Miasta Bydgoszcz. - Zakończenie całej inwestycji planowane jest w połowie 2027 roku. Swój udział w dostarczaniu bioodpadów do instalacji potwierdziło kilkanaście ościennych gmin.