Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowszy komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa kujawsko-pomorskiego w listopadzie 2024 r. Czy mamy się z czego cieszyć? I tak, i nie.
- W listopadzie 2024 r. spadło przeciętne zatrudnienie o 1,8 proc. w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z listopadem 2023 r. Przed rokiem spadek wyniósł 2,1 proc.
- Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 7,1 proc. Wzrosła zarówno w skali roku o 0,2 proc., jak i w stosunku do października 2024 r. o 0,1 proc. Do urzędów pracy wpłynęło mniej ofert pracy, zarówno w porównaniu z listopadem 2023 r., jak i w stosunku do października 2024 r.
- O 9,9 proc. wzrosło przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw . Przed rokiem wzrost był wyższy - 12 proc.
- Wzrosły w skali roku o 4,3 proc. ceny towarów i usług konsumpcyjnych w okresie lipiec–wrzesień 2024 r. W trzecim kwartale ubiegłego roku te wzrost był dwukrotnie wyższy - o 8,9 proc.
- W województwie kujawsko-pomorskim w listopadzie 2024 r. na rynku produktów rolnych zmniejszyły się zarówno w skali miesiąca, jak i w ujęciu rocznym ceny skupu żyta i żywca wieprzowego. Ceny skupu żywca wołowego i mleka były wyższe zarówno w stosunku do listopada ubiegłego roku, jak i października 2024 r. Natomiast ceny skupu pszenicy i ziemniaków były niższe w stosunku do ubiegłego roku, ale wyższe w porównaniu z poprzednim miesiącem. Cena żywca drobiowego była wyższa w stosunku do ubiegłego roku, ale niższa w odniesieniu do ubiegłego miesiąca.
- O 4,5 proc. wzrosła produkcja sprzedana przemysłu w listopadzie 2024 r. w odniesieniu do poprzedniego roku. W listopadzie 2023 r. był to spadek o 6,1 proc. W skali roku odnotowano spadek produkcji budowlano-montażowej w podmiotach budowlanych o 28,6 proc., podczas gdy w listopadzie 2023 r. produkcja ta była o 25,6 proc. wyższa.
- O 23,9 proc. była mniejsza liczba mieszkań oddanych do użytkowania niż w listopadzie 2023 r. W tym czasie nie oddano do użytkowania mieszkań spółdzielczych, komunalnych ani zakładowych.
- W listopadzie 2024 r. w porównaniu z poprzednik rokiem wzrosła sprzedaż detaliczna o 6,8 proc., a spadła hurtowa o 12,9 proc.
- W rejestrze REGON w listopadzie wpisanych było 229,7 tys. podmiotów, czyli o 2,4 proc. więcej niż przed rokiem i o 0,2 proc. więcej niż w październiku 2024 r.
- W grudniu br. w większości badanych obszarów gospodarki oceny koniunktury formułowane przez przedsiębiorców są niekorzystne. Najbardziej pesymistyczne nastroje gospodarcze panują wśród jednostek zajmujących się Handlem detalicznym. Bardziej negatywnie niż w listopadzie oceniają sytuację gospodarczą także podmioty z sekcji Budownictwo. Przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie Przetwórstwa przemysłowego, Handlu hurtowego, Transportu i gospodarki magazynowej, a także Zakwaterowania i gastronomii wyrażają niekorzystne opinie, ale na poziomie zbliżonym do tego z ubiegłego miesiąca. Jedynie jednostki zajmujące się Informacją i komunikacją formułują korzystne opinie, ale na poziomie niższym niż w listopadzie br. W tej sekcji odnotowano również największy spadek wartości wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury.