W przyszłym roku zakończą się prace przy budowie IV kręgu Opery Nova. Na placu budowy uroczyście zawieszono wiechę - symbol ukończenia konstrukcji. Nowy krąg bydgoskiej opery pomieści m.in. salę prób scenicznych z wielofunkcyjnym rozwiązaniem widowni, sceny oraz orkiestronu, a także salę kinową.
Inwestycja powstaje przy wykorzystaniu środków unijnych. Z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 na rozbudowę opery udało się pozyskać ponad 24 mln zł. Obiekt Opery Nova to jeden z punktów charakterystycznych dla Bydgoszczy. Inicjatorem powstania jej siedziby był dyrektor Filharmonii Pomorskiej Andrzej Szwalbe. Projektantami bryły są zaś pracownicy Politechniki Gdańskiej
Co znajduje się już w poszczególnych kręgach bydgoskiej opery? Pierwszy z nich mieści salę widowiskową na ponad 800 osób, a także całe zaplecze sceniczne, magazyny, sale prób, salę kameralną, pracownie: krawiecką, szewską, fryzjersko-perukarską, modystyczną i plastyczną. W drugim kręgu znajdują się klub aktora, wentylatornia, sala prób dla baletu, garderoby chóru i baletu oraz pomieszczenia administracji. Trzeci krąg to głównie funkcja konferencyjna. Centrum Kongresowe Opery Nova umożliwia obsługę sympozjów, konferencji, targów, zjazdów, wystaw, jubileuszy i widowisk małych form teatralnych. Mieszczą w nim dwie sale kongresowe (Manru i Fidelio) na 300 i 220 osób, pięć sal seminaryjnych oraz zaplecze gastronomiczne.
Prace za 116 mln zł
Kolejny etap rozbudowy Opery Nova rozpoczął się wiosną 2023 r. W tej chwili firma Budimex zakończyła wznoszenie konstrukcji IV kręgu. Z tej okazji na obiekcie zawieszono dziś (27.03) symboliczną wiechę. W uroczystym wciągnięciu wiechy uczestniczyli m.in. marszałek województwa Piotr Całbecki, wicemarszałek - Zbigniew Ostrowski, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i dyrektor Opery Nova Maciej Figas.
- Śmiałe inwestycje w dziedzinie kultury są możliwe dzięki koniunkturze i gospodarnemu zarządzaniu środkami finansowymi – mówi marszałek Piotr Całbecki. - Obecną rozbudową opery finalizujemy projekt, który nasi poprzednicy rozpoczęli przed 50 laty. Uzupełniamy w ten sposób ten i tak już największy w regionie kompleks kulturalny o wielofunkcyjną salę kameralną, przestrzenie kongresowe i podziemny parking. Kultura i jej twórcy zawsze potrzebowali hojnych mecenasów, tak było niegdyś, tak jest i teraz. Nasza opera jest znakomita, podobnie jak filharmonia, której rozbudowa ruszy jeszcze w tym roku (cytat za materiałami prasowymi Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu).
Jak informuje Urząd Miasta w Bydgoszczy: "Na poziomie ulicy F. Focha w gmachu urządzony zostanie między innymi hol wystawowy. Od strony rzeki przewidziano taras widokowy, który łączyć będzie się z kładką J. Kiepury. Wyższe kondygnacje pomieszczą m.in. salę kinową i pomieszczania biurowe".
Drugą część inwestycji stanowić będzie dwupoziomowy garaż podziemny z wjazdem z ulicy Karmelickiej. Garaż połączony będzie funkcjonalnie z budynkiem Głównym Opery oraz z IV kręgiem. Zapewni miejsca postojowe dla 228 pojazdów. Na jego dachu zaplanowano zieleń oraz dosadzenie drzew.
Budowę IV kręgu wykonuje firma Budimex. Inwestycja kosztuje 116 mln zł. Prace budowlane zakończą się w przyszłym roku. Po odbiorach będą objęte 7-letnią gwarancją.
IV krąg Opery pomieści między innymi:
- salę prób scenicznych z wielofunkcyjnym rozwiązaniem widowni, sceny, orkiestronu, zapadni i innych elementów związanych z technologią sali; maksymalna liczba widzów – 485 osób;
- przestrzeń wielofunkcyjną stanowiącą poszerzenie foyer budynku Głównego Opery
- przestrzeń wystawienniczą i innych działań artystycznych;
- salę kinową o bardzo wysokich parametrach obrazu i dźwięku; maksymalna liczba widzów – 205 osoby;
- powierzchnie dopełniające o funkcji gastronomicznej, technicznej i zaplecza, w tym także taras widokowy od strony rzeki z widokiem na katedrę i Wyspę Młyńską.