W tym roku na dożynki wojewódzkie 25 sierpnia zaprasza Grudziądz. Na regionalne obchody Święta Plonów przygotowano bardzo wiele atrakcji

Puls Dnia
Biznes Ludzie
dożynki logo
Fot. Kujawsko-Pomorskie.pl

Tradycyjny korowód dożynkowy ulicami miasta, kiermasze z tradycyjnym jedzeniem, ludowe rękodzieł, kapele ludowe, wystawa maszyn rolniczych, rajd rowerowych, pokazy strażaków i policji. I to, co najważniejsze: konkurs na najpiękniejsze wieńce dożynkowe. To wszystko 25 sierpnia w Grudziądzu.

Regionalne obchody Święta Plonów odbędą się w tym roku w Grudziądzu. Na błoniach nad Wisłą organizują je wspólnie samorząd województwa i diecezja toruńska oraz samorządy Grudziądza, powiatu grudziądzkiego i gminy wiejskiej Grudziądz. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Enej.

– Rolnictwo się zmienia, opiera się na coraz nowocześniejszych technologiach produkcji, zmienia się też i unowocześnia polska wieś – mówi marszałek Piotr Całbecki. - Nasi rolnicy muszą się odnajdywać w twardych warunkach globalnych rynków i słusznie walczą o godny byt swoich rodzin. Ale piękna tradycja dożynkowa trwa! W naszym regionie jak zwykle wieś świętuje i bawi się wspólnie z miastem. Widzimy się w Grudziądzu w ostatnią niedzielę sierpnia!

Starostami dożynek wojewódzkich są w tym roku Maria i Kazimierz Kurzyńscy, którzy prowadzą specjalizujące się w produkcji roślinnej stuhektarowe gospodarstwo rodzinne w Gołębiewie w powiecie grudziądzkim.

Dożynki w Grudziądzu rozpoczną się o godz. 11.00 uroczystą mszą w grudziądzkiej bazylice, po czym dożynkowy korowód przejdzie ulicami starego miasta na Błonia Nadwiślańskie, gdzie odbędą się główne uroczystości.

Tegorocznym dożynkom towarzyszyć będą wystawa współczesnych maszyn rolniczych i traktorów retro.

 

 

Konkursy dożynkowe na Święto Plonów

Organizatorzy Święta Plonów zapraszają lokalne społeczności do udziału w dożynkowych konkursach. Ich ideą jest kultywowanie tradycji, aktywizacja mieszkańców do wspólnego działania i promowania wsi oraz prezentacja bogactwa plonów.

Konkursy dożynkowe:

  • Na Najładniejszy Wieniec Wykonany w Stylu Tradycyjnym
  • Na Najładniejszy Współczesny Wieniec lub Ozdobę Dożynkową
  • Na Najciekawsze Stoisko Powiatu / Lokalnej Grupy Działania
  • Kwaśne i przaśne potrawy żniwne

Zwycięzców poznamy 25 sierpnia podczas wojewódzkich dożynek w Grudziądzu.

 

Konkurs na witacze

Konkurs na najciekawsze witacze dożynkowe jest skierowany do wszystkich sołectw z Kujawsko-Pomorskiego. Celem konkursu "Pomysłowy witacz dożynkowy" jest kultywowanie tradycji oraz aktywizacja mieszkańców do wspólnego działania i kreowania wizerunku swojej miejscowości. Każda gmina może zgłosić jedno sołectwo, a sołectwo może zgłosić jeden witacz dożynkowy. W puli nagród jest 10 tysięcy złotych. Laureaci I miejsca otrzymają 5 tysięcy. Zgłoszenia do 26 września.

Fot. Gmina Lubicz

W artykule wykorzystano materiały serwisu kujawsko-pomorskie.pl

 

CZYTAJ WIĘCEJ: