W Toruniu zostanie uruchomiony nowy szlak turystyczny. Powiedzie przez 7 cudów miasta

Puls Dnia
Region Raport
Styl Życia
W Toruniu zostanie uruchomiony nowy szlak turystyczny. Powiedzie przez 7 cudów miasta
Fot. Bartosz Fryckowski

Do września 2029 roku potrwają prace nad szlakiem 7 cudów Torunia. To kompleksowy projekt, który dotyczy m.in. renowacji zabytków. Najważniejsze jest jednak poprawa warunków pod obsługę ruchu turystycznego.

7 cudów Torunia

Projekt 7 cudów Torunia obejmuje: kościół pw. św. Jakuba Apostoła, ruiny Zamku Krzyżackiego wraz z Generałówką, Dom Eskenów, katedrę pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, Ratusz Staromiejski, Dwór Artusa oraz kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego.

Inwestycja uzyskała dofinansowanie w wysokości 48,5 miliona złotych z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko. Całość oszacowano na poziomie 68,5 miliona złotych. - Udało nam się pozyskać pieniądze na niezwykle ciekawy, bezkompromisowy projekt rewitalizacji "7 cudów Torunia" – mówi prezydent Paweł Gulewski. - Dotyczy środków, które wpłyną do naszej kasy na działania rewitalizacyjne, cyfryzacyjne, a także na otwarcie obiektów, które stanowią szkielet tego projektu. 

Dlaczego wybrano akurat te 7 punktów? - Biorąc pod uwagę bogactwo substancji znajdującej się na terenie Zespołu Staromiejskiego, nie dało się zaprojektować aplikacji działań do wszystkich obiektów - tłumaczy Paweł Gulewski. - Ponieważ pochłonęłaby pewnie 300 milionów złotych. W tym wyborze pomogli nam mieszkańcy oraz uczestnicy konsultacji społecznych, które były prowadzone przez Biuro Toruńskiego Centrum Miasta. Zabytki, których nie ma na liście, mogą być remontowane z innych źródeł. Musieliśmy od czegoś zacząć. Wybraliśmy te najbardziej emblematyczne substancje, które są często wybierane przez turystów i wymagają pilnych napraw. 

Renowacja, rewitalizacja, cyfryzacja

Powstanie szlaku obejmuje bardzo szeroki zakres przygotowań i prac. To oczywiście renowacja i rewitalizacja zabytków. Także poprawa dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz działania promocyjne. Nowością ma być Festiwal 7 Cudów organizowany przy okazji Europejskich Dni Dziedzictwa. Magistrat zapowiada także wykonanie identyfikacji wizualnej dla szlaku.

W katedrze św. Janów wyremontowana i dostosowana do potrzeb osób mających problemy z poruszaniem się zostanie kamienna posadzka, dach oraz barokowe organy. Kościół św. Jakuba Apostoła doczeka się prac konserwatorskich na klatkach schodowych, remontu wnętrza wieży i pomieszczenia skarbca. Następnie mają zostać udostępnione do zwiedzania.

Dodatkowo w budynkach parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego znajdzie się świetlica parafialna, która ma być miejscem spotkań i integracji międzypokoleniowej. Istotnym elementem projektu będzie też digitalizacja zabytków sztuki sakralnej. Możliwe mają być także wirtualne spacery.

Przestrzenie Ratusza Staromiejskiego mają opowiadać zwiedzającym nieco więcej na temat samego budynku. Zaplanowano modernizację piwnic oraz łazienek. Poddana modernizacji ma zostać też m.in Galeria Sztuki Gotyckiej. Zaplanowane są też nowe ekspozycje dotyczące dziejów miasta i handlu. Dom Eskenów przy ulicy Łaziennej przejdzie remont dachu oraz konserwację elewacji.

- Przepiękna brama wejściowa do Domu Eskenów ze sceną wyjazdu syna marnotrawnego, której oryginał znajduje się w Ratuszu, zostanie przeniesiona do budynku przy ul. Łaziennej - powiedziała dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Aleksandra Mierzejewska. - Dodatkowo wykonana zostanie replika, która zostanie ustawiona w strefie wejścia do Domu Eskenów. Udostępnimy też salę z kołowrotem, która nigdy nie była udostępnione dla naszych zwiedzających, a mogącą być świetnym miejscem do prowadzenia zajęć edukacyjnych.

W Dworze Artusa wyremontowane zostaną m.in. Sale Złota, Malinowa i Wielka. Naprawiony zostanie przeciekający dach. Zakupiony zostanie fortepian. Dzięki projektowi w Dworze Artusa zostanie wytyczona ścieżka dla turystów prezentująca historię budynku na przestrzeni wieków. 

Zmiany czekają także Zamek Krzyżacki. W budynku Generałówki znajdą się kasy biletowe oraz sala warsztatowo-społeczna, która ma służyć zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Teren ruin zamku ma zostać dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin z dziećmi. Zaplanowano też nasadzenia oraz retencję wody.