W ramach polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w Bydgoszczy odbyła się konferencja SECURE International Summit 2025

Puls Dnia
Biznes Opinie
Autor
W ramach polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w Bydgoszczy odbyła się konferencja SECURE International Summit 2025
Fot. K-PUW w Bydgoszczy

W bydgoskiej Operze Nova odbyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja SECURE International Summit 2025, której głównym tematem była cyfryzacja oraz ochrona przestrzeni cybernetycznej. Odbyła się w ramach Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej.

Hasłem przewodnim 28. edycji konferencji, która przyciąga do Polski najważniejszych europejskich ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, było "Let’s be SECURE". Wśród zaproszonych gości byli m.in. wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Paweł Olszewski, wojewoda Michał Sztybel, dyrektor NASK Radosław Nielek oraz prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Podczas otwarcia Krzysztof Gawkowski zaznaczył znaczenie Bydgoszczy na cybernetycznej mapie Polski, wskazując na wyjątkową rolę miasta w kontekście współpracy cywilno-wojskowej i struktur NATO: - Bydgoszcz to znakomite miejsce dla tej konferencji – tutaj współpraca cywilna i wojskowa jak w pigułce pokazuje, w jak ważnym momencie historii się znajdujemy.

Wojewoda Michał Sztybel, podkreślając strategiczną rolę regionu w zapewnieniu bezpieczeństwa nie tylko w wymiarze wojskowym, ale również cywilnym, ponieważ jest tam aż sześć jednostek natowskich i centralne jednostki Wojska Polskiego. W Bydgoszczy mieści się Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO, które od 2004 roku pełni funkcję głównego ośrodka szkoleniowego sojuszu w Europie Środkowo-Wschodniej oraz Regionalne Centrum Informatyki. To jednostka wojskowa, która jest kluczowym elementem w strukturze sił zbrojnych odpowiedzialna za zapewnienie bezpiecznej łączności i infrastruktury informatycznej dla Wojska Polskiego.

Bydgoszcz od lat buduje swoją pozycję jako centrum nowych technologii, wojskowości i edukacji, co podczas konferencji zostało wskazane jako przykład skutecznego łączenia potencjału cywilnego z militarnym. Miasto to jest ważnym ośrodkiem w branży IT. Pracuje tu około 1000 specjalistów cyberbezpieczeństwa. W Bydgoszczy działają firmy istotne z punktu widzenia cybezpieczeństwa. To m.in. Teldat, który specjalizuje się w projektowaniu i produkcji zaawansowanych systemów komunikacji danych, komputerów oraz oprogramowania, zwłaszcza dla zastosowań wojskowych. Eviden oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie cyberbezpieczeństwa dysponując globalnym zespołem 6500 ekspertów ds. bezpieczeństwa oraz 17 centrami operacji bezpieczeństwa zlokalizowanymi w Europie, Azji i obu Amerykach. Atos ATOS Bydgoszcz to globalni liderzy w dziedzinie transformacji cyfrowej. Sii Polska i Eximo Project realizujące m.in. projekty związane z cyberbezpieczeństwem.
Podczas swojego wystąpienia Minister Krzysztof Gawkowski wskazał konkretne działania podejmowane przez administrację rządową w sferze cyberbezpieczeństwa. To programy "Cyberbezpieczny Rząd" i "Cyberbezpieczny Samorząd".

Drugi dzień konferencji to przede wszystkim sesje eksperckie, debaty i prezentacja wspólnych wniosków z obrad, które zostaną przekazane instytucjom krajowym i unijnym. Wiele z nich nawiązywało do obecnej sytuacji geopolitycznej. Przykładem mogą być spotkania dotyczące aktualnych cyberzagrożeń w Ukrainie czy proaktywnej obrony infrastruktury krytycznej na Łotwie. Podczas konferencji zwrócono także uwagę na zagrożenia wynikające z dezinformacji oraz zagranicznych ingerencji, szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów.

W artykule wykorzystano materiały Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy i Miasta Bydgoszcz.