W niedzielę znów spotkamy się przy urnach. Gdzie w regionie odbędzie się druga tura wyborów samorządowych?

Puls Dnia
Region Raport
#
Fot. Tomasz Wersocki

Przed nami, nie tylko w Toruniu, ale też we Włocławku czy Inowrocławiu kolejna tura głosowań w wyborach na prezydenta poszczególnych miast w regionie kujawsko-pomorskim. Warto przy tej okazji pamiętać o podstawowych zasadach głosowania. 

 

Prezydenta od 2018 roku wybieramy na 5-letnią kadencję (wcześniej 4-lata). Poza tym urząd ten obowiązuje dwukadencyjność - o reelekcję można ubiegać się tylko raz. 

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbyła się 9 kwietnia. Dwa tygodnie później, czyli 21 kwietnia będziemy mieć do czynienia z drugą turą głosowań. W całej Polsce, według oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej, II tura wyborów odbędzie się w 748 miastach i gminach - w tym w 60 miastach prezydenckich. Jak zawsze przed wyborami będzie obowiązywać cisza wyborcza:

"W dniu głosowania oraz na 24 godziny przed tym dniem prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych jest zabronione" - możemy przeczytać w Kodeksie Wyborczym.

 

Wyborcy pójdą do urn w trzech miastach

Głosowanie 21 kwietnia odbędzie się w trzech miastach województwa kujawsko-pomorskiego: w Toruniu, Inowrocławiu i we Włocławku. Godziny otwarcia lokali będą takie same jak podczas pierwszej tury wyborów samorządowych tj. między godz. 7 a 21. 

W drugiej turze, według Kodeksu Wyborczego, bierze udział dwóch kandydatów, którzy otrzymali najwyższy wynik wyborczy w pierwszej turze. O tym, który z nich wygra zadecyduje większa liczba głosów oddanych na danego kandydata. Przypomnijmy, że w przypadku pierwszej tury zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego, za wybranego na urząd wójta, burmistrza lub prezydenta miasta w pierwszej turze wyborów samorządowych uznaje się kandydata, który uzyskał więcej niż 50 proc. ważnie oddanych głosów. 

 

Kto może zagłosować?

W wyborach samorządo­wych może oddać głos każdy obywatel, który:

 

  • ma ukończone 18 lat najpóź­niej w dniu głosowania,
     
  • na stałe zamieszkuje na ob­szarze gminy, powiatu, woje­wództwa, gdzie działa wybie­rany organ,
     
  • posiada czynne prawo wy­borcze.

 

Gdzie głosujemy?

Podczas wyborów samorzą­dowych głosujemy w miejscu stałego zameldowania. Nie będzie można pobrać zaświad­czenia o prawie do głosowania oraz złożyć wniosku o zmianę miejsca głosowania.

Po zakończeniu ciszy wyborczej, która również obowiązywać będzie przed II turą wyborów samorządowych, podane zostaną sondażowe wyniki głosowanie. Z kolei PKW oficjalne dane przedstawi kilka dni później.

 

Czytaj także: