W Bydgoszczy o rozbudowie ścieżek rowerowych. Na jakim etapie są prace na poszczególnych odcinkach?

Region Raport
Biznes Region
Ścieżka rowerowa w lesie
Fot. 123rf

W Bydgoszczy rozmawiano o bieżących pracach przy rozbudowie tamtejszych ścieżek rowerowych. Na dzisiejszej konferencji (14.08) podsumowano dotychczasowe działania oraz zaprezentowano plany dotyczące dalszych robót, które w przyszłości ułatwią poruszanie się cyklistom w mieście jak i wokół jego obrzeży. 

 

  - Zrównoważony transport miejski to kierunek i cel jaki obrała Bydgoszcz i konsekwentnie go realizuje w polityce transportowej miasta. Dziś chcielibyśmy się skupić na transporcie rowerowym. Aby realizować spójną sieć rowerową 11 lat temu został powołany zespół ds. polityki rowerowej miasta. Zespół ten wytycza kierunki i etapy kolejnych inwestycji rowerowych w mieście - mówił Mirosław Kozłowicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy. 

Uczestnicy konferencji podzielili się bieżącymi informacjami odnośnie stanu realizacji prac na trzech newralgicznych odcinkach dróg rowerowych w Bydgoszczy:

  • od ul. Sochaczewskiej do ul. Wiślanej z kładką nad magistralą węglową, 
     
  • wzdłuż ul. Sułkowskiego,
     
  • wzdłuż ul. Sudeckiej.

 

Ścieżki rowerowe za duże pieniądze

Wartość wszystkich trzech inwestycji to ponad 30 milionów złotych. Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Miejskiej w Bydgoszczy podkreślał raz jeszcze, jak istotną rolę przy tego typu inwestycjach odgrywa ich spójność.

 - W ostatnim czasie podpisaliśmy trzy umowy. Jedna z nich zawiera zapisy dotyczące budowy kładki nad koleją francuską. Jest to istotny koszt tego zadania, wartego ponad 10 milionów złotych. Przy okazji tej realizacji inwestycji połączymy dotychczas zmodernizowane odcinki dróg rowerowych po stronie południowej ul. Fordońskiej: od wiaduktu Warszawskiego do Sochaczewskiej oraz od Wiślanej w kierunku Starego Fordonu. Zmodernizowana zostanie także sygnalizacja świetlna, która uzyska sterowanie ruchem. Zadanie jest w tej chwili projektowane. Jego zakończenie planowane jest w pierwszej połowie 2026 roku - mówił Wojciech Nalazek.

Warto dodać, że wykonawca będzie musiał przebudować także wszelkie kolizje, które pojawią się przy okazji budowy kładki nad magistralą węglową. 

 - Harmonogram przewiduje, że prace projektowe zakończą się decyzją ZRIT w lutym lub kwietniu przyszłego roku. Jest to około 450 metrów drogi pieszo rowerowej i 44 metrów kładki dla pieszych i rowerzystów. Ma to być konstrukcja kratowo-rurowa. Wiązać się to będzie m.in. z częściową przebudową trakcji kolei francuskiej oraz przebudową kabli energetycznych, teleenergetycznych i oświetlenia - mówił Marek Gotowski, członek Rady Nadzorczej firmy Kormost.

 

Intensywne prace

Bydgoszcz podpisała również umowę na budowę drogi rowerowej od pętli Tatrzańskie wzdłuż ul. Pelplińskiej, Wyzwolenia i Sudeckiej aż do granic miasta. Ścieżka będzie mieć 1200 metrów, a wykonawcą wybranym w ramach przetargu została firma Strabag. Wartość inwestycji wynosi 7,3 mln złotych. - Infrastruktura realizowana przez firmę Strabag będzie połączona z już istniejącą drogą rowerową Wielkiej Pętli Fordonu (odcinek ul. Geodetów i ul. Wierchowa) - dodaje Wojciech Nalazek. 

Kolejne prace przy budowie nowych dróg rowerowych przewidziano: od ul. Chodkiewicza do ul. Cichej, gdzie powstanie jednokierunkowy odcinek drogi rowerowej. Nowa infrastruktura rowerowa zostanie wybudowana także po obu stronach ul. Sułkowskiego (od Kamiennej do ronda Żołnierzy Górników). W tym przypadku za prace będzie odpowiedzialne przedsiębiorstwo Betpol. Koszt inwestycji wyniesie 13,4 mln zł. 

Na tym jednak nie koniec rozwijania sieci ścieżek rowerowych w mieście. Przypomnijmy, że wiosną oddano do użytku drogi rowerowe wzdłuż nowych mostów Kazimierza Wielkiego. Obecnie w Bydgoszczy kontynuowane są roboty przy budowie brakujących odcinków dróg rowerowych w rejonie ul. Magnuszewskiej na Wyżynach. Miasto zawarło także umowy na zaprojektowanie nowych tras rowerowych m.in. przy ulicach: pod Skarpą, Petersona, Kolbego czy Wyzwolenia. 

 

CZYTAJ WIĘCEJ:
 

 

Obecnie w mieście nad Brdą oraz najbliższych okolicach można korzystać z blisko 160 kilometrów różnego rodzaju infrastruktury rowerowej