To już 30. edycja znakomitego wydarzenia, podczas którego miłośnicy literatury mogą spotkać się z ulubionymi autorami twarzą w twarz. Toruński Festiwal Książki potrwa od 25 listopada do 1 grudnia, a przed nami blisko 30 wydarzeń m.in. spotkania autorskie, warsztaty, a także pokazy filmowe.
Jednym z ciekawszych spotkań będzie to z laureatką Nagrody Pulitzera - Anne Applebaum. Dziennikarka i pisarka z pewnością opowie o komunistycznej i postkomunistycznej historii Europy oraz odpowie na pytanie: czym charakteryzuje się współczesny autorytaryzm?. Kolejną pisarką, laureatką Literackiej Nagrody Nike będzie Dorota Masłowska.
Wśród innych gości festiwalowych znaleźli się m.in. ks. Adam Boniecki, który do Torunia przyjedzie na spotkanie poświęcone swojej ostatniej książce „Testament” z 2024 roku. Po drugiej stronie dziennikarskiego rzemiosła pojawi się Adam Michnik, przez wiele lat pełniący funkcję redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej", a także autor "Dialogów", czyli książki będącej zapisem rozmów z Aleksiejem Nawalnym. Z czytelnikami spotka się pisarz i publicysta znany z wnikliwych śledztw dziennikarskich, laureat Literackiej Nagrody Nike za książkę „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka" - Cezary Łazarewicz.
Toruński Festiwal Książki przygotował także spotkania z literaturą dziecięcą i młodzieżową. Najmłodsi będą mogli spotkać się z Grzegorzem Kasdepke twórcą cyklu o Detektywie Pozytywka, Wojciechem Widłakiem autorem serii „Pan Kuleczka” i niezwykle szalonym i mądrym naukowcem Adamem Mirkiem.
Podczas Festiwalu odbędą się również pokazy filmowe adaptacji opowiadań Marka Hłaski oraz warsztaty: Michała Nogasia „Sztuka prowadzenia wywiadu”, Karoliny Król-Buczko z tworzenia Silent Book – książki, która „mówi” obrazem oraz Piotra Pawłowskiego – trenera improwizacji teatralnej pt. „Gombrowicz improwizowany”.
Szczegółowy program 30 edycji Toruńskiego Festiwalu Książki TUTAJ