Tekturowe opakowania z recyclingu ekologiczną alternatywą dla tworzyw sztucznych. Polacy nie lubią zbyt dużych opakowań produktów. Ekologiczne postawy Polaków w najnowszym raporcie EKObarometr

Puls Dnia
Region Raport
Styl Życia
ekologiczne opakowania
Fot. 123rf

Rośnie świadomość ekologiczna, ale wraz z nią Polacy bardziej dystansują się do komunikacji marketingowej nawiązującej do ochrony środowiska. Większość konsumentów chce, by towary były w mniejszych opakowaniach. Zbyt duże opakowanie może wpływać negatywnie na ich sprzedaż - to główne wnioski płynące z 6. edycji badania EKObarometr realizowanego przez instytut badawczy SW Research.


Ekologia jest ważna, ale...

72 proc. Polaków uważa, że obecny stan środowiska naturalnego stanowi istotny problem dzisiejszych czasów. Wzrost wrażliwości na kwestie środowiskowe sprawia, że biznes coraz częściej korzysta z ekologicznych argumentów, by podnieść atrakcyjność swojej oferty. Z badania wynika, że dla 68 proc. konsumentów ważne jest, by producenci angażowali się w ochronę środowiska i ekologię. Z kolei prawie połowa przyznaje, że stara się wybierać marki, które aktywie angażują się w działania przeciwdziałające zmianom klimatycznym.

Jest też druga strona medalu. Polacy nie do końca ufają ekologicznym hasłom marketingowym. Czytamy o tym na stronie www.ekobaroemetr.pl. Eko-marketingowy sceptycyzm wybrzmiewa w raporcie na wiele sposobów. 68 proc respondentów popiera tezę, że ekologiczne slogany wykorzystuje się jedynie w celach promocyjnych. Blisko dwie trzecie zgadza się, że większość marek traktuje działania ekologiczne jedynie jako aktywność poprawiająca wizerunek. Co jest najbardziej alarmujące - aż 57 proc. obawia się, że również obecni w mediach, znani działacze ekologiczni wykorzystują ekologię do autopromocji.


Tektura alternatywą dla plastiku

70 proc. Polaków oczekuje od producentów opakowań korzystania z surowców pochodzących z recyklingu. Uważają, że tekturowe opakowania mają mniejszy negatywny wpływ na środowisko w porównaniu do tworzyw sztucznych. 4 na 10 ankietowanych uważa, że tektura jest najbardziej biodegradowalnym materiałem ze względu na jej naturalne pochodzenie.


Torba chipsów pełna powietrza

Większość konsumentów chce, by towary były w mniejszych opakowaniach. Zbyt duże opakowanie może wpływać negatywnie na ich sprzedaż - tak twierdzi 43 proc. Polaków. Większość Polaków zwrócą uwagę na zbyt duże opakowanie produktu. Aż 82 proc. ankietowanych woli kupować towary, których opakowanie jest dopasowane wielkością do rozmiaru produktu. Umieszczanie małej ilości produktu w za dużym opakowaniu prowadzi do marnotrawienia surowców wykorzystywanych do produkcji opakowań, jak i zwiększania ilości odpadów, a to z kolei ma negatywny wpływ na środowisko.


EKObarometr

EKObarometr to cykl badań poświęcony analizie aktualnych postaw i nastrojów polskich konsumentów wobec szeroko pojętej ekologii w różnych sferach codziennego życia. Realizowany jest przez agencję SW Research nieprzerwanie od I kwartału 2020 roku. VI badań przeprowadzona była w dniach 29.04-12.05.2024 przez instytut badawczy SW Research na reprezentatywnej próbie 1500 Polaków w wieku 16-80 lat.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: